Reklama

Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav, venku je -4 °C

Tipy na víkend: Oktoberfest, Zasukované tkaničky, Fashion day, knižní veletrh LITR, divadla i koncerty

Tipy na víkend

22.9.2023

Lenka Šťastná

Další zářijový víkend je před námi. Jaké budou volné dny tentokrát? Čeká nás spousta kultury, zábavy a ani milovníci dobrého jídla a pití nepřijdou zkrátka. Pokud tedy stále nevíte, co o víkendu podniknout, podívejte se společně s námi, co vše se v Olomouci a okolí chystá, a načerpejte inspiraci...

Pátek

14:00 / Prohlídky pro veřejnost: Odstavy tramvají / Jeremenkova
16:00 / Zasukované tkaničky / Bar Zahrada
17:00 / Knižní veletrh LITR / Výstaviště Flora
17:00 / Čaj o páté aneb setkání umění / Art Rubikon
18:00 / Olomouc - Karlovy Vary / zimní stadion
18:30 / Studio SEN - !Genetika! / Divadlo na cucky
18:30 / Večer podle mého gusta / Arcidiecézní muzeum
19:00 / Fantastické divadlo / Moravské divadlo
20:00 / Dobr._Man / Bounty Rock Cafe

Pátek - Sobota - Neděle

Od pátku do neděle bude v prostorách Výstaviště Flora probíhat 9. ročník knižního veletrhu LITR, zaměřeného na autorské a umělecké publikace. Představí na čtyři desítky malých nakladatelství, vydavatelství a tuzemských tvůrců z oblasti ilustrace, grafického designu a výtvarného umění. Samotný veletrh se koná v sobotu od 11:00 do 20:00 a v neděli od 11:00 do 17:00 v Pavilonu G, ovšem od pátku do neděle se můžete těšit na pestrý doprovodný program plný tvůrčích workshopů, výstav, autorských čtení a hudebního programu.

Dopravní podnik města Olomouce už dokončil novou halu odstavů tramvají v Jeremenkově ulici. Tu si nyní může přijít prohlédnout široká veřejnost, a to jak v pátek, tak v sobotu. Na místě zájemci uvidí areál odstavů a halu s některými vozy DPMO včetně historické tramvaje 223. Kromě toho bude připravený dopravně zaměřený fotokoutek.

Živo bude od pátečních 16 hodin také v Baru Zahrada, kde proběhnou benefiční koncerty v rámci podzimní etapy sbírky Zasukované tkaničky. Sbírka bude probíhat už od ranních hodin, kdy do ulic města vyrazí dobrovolníci s kasičkami, do kterých budou vybírat finanční příspěvky. Během odpoledních koncertů pak vystoupí Lukáš Mareček, Romana Maříková, Ondřej Crhák, The Addams Sisters a od 20 hodin vás čeká DJ party v podání Martiny Qweetko Procházkové. Podrobnosti o akci se dočtete v tomto článku →

Ani hokejoví fanoušci nebudou o tomto víkendu ochuzeni o domácí zápas. Mora už v pátek v 18 hodin přivítá v plecharéně Karlovy Vary, tak neváhejte a přijďte hráče povzbudit na stadion. ;)

Páteční večer můžete strávit třeba na divadelním představení. Jedno z nejslavnějších děl Williama Shakespeara a drogová mafie - to je velmi neobvyklé spojení, které dává vzniknout celé řadě absurdních komických situací. "Hlavními hrdiny inscenace Moravského divadla jsou tělesně a mentálně postižení členové amatérské divadelní skupiny s názvem Fantastické divadlo, jež pro své nekalé potřeby využije rodinka nepříliš šikovných drogových dealerů, která se jejich prostřednictvím rozhodne propašovat do Makedonie několik kilogramů kokainu. Mafiáni se tak, zdánlivě nezištně, stanou hlavními mecenáši neobvyklé divadelní skupiny, která shání peníze na cestu do Makedonie, kde chce na divadelním festivalu zaujmout publikum svou adaptací Romea a Julie," zvou pořadatelé na představení.

Sobota

07:00 / Selské trhy / Tržnice
08:30 / Bruslení veřejnosti / zimní stadion
09:00 / Knižní veletrh LITR / Výstaviště Flora
09:00 / Prohlídky pro veřejnost: Odstavy tramvají / Jeremenkova
09:00 / Den plný řemesel / Sluňákov
09:00 / Kytky ve dvoře / Kateřinská 10
09:00 / MINERAL-EXPO Olomouc / SŠ polytechnická
10:00 / O princezně fotbalistce první / Divadlo Tramtarie
10:00 / Oktoberfest / olomoucké Poděbrady
10:00 / MINT Market Olomouc: Babí léto / Letní kino
12:30 / Hudební festival pro Julii / Letní kino
14:00 / Fashion day / OC Olomouc City
15:00 / Bruslení veřejnosti / zimní stadion
19:00 / Obraz Doriana Graye / Moravské divadlo
19:00 / Fly Tomorrow a Mixed Emotions / Jazz Tibet Club
19:00 / Krzysztof Penderecki: Missa brevis / Te Deum / Kostel Panny Marie Sněžné
20:00 / The Madmen Group: Black Sabbath, Jimi Hendrix a Cream / Bounty Rock Cafe

Pátek - Sobota - Neděle

V sobotu vás v obchodním centru Olomouc City čeká den plný módy a nových trendů. Od 14 do 18 hodin se můžete těšit na módní přehlídky, nové podzimní kolekce, slevy v prodejnách, soutěže a doprovodný program. Tak si to nenechte ujít a přijďte načerpat podzimní módní inspiraci. ;)

V sobotu si po letní pauze můžete opět zajít zabruslit na zimní stadion! Bruslení veřejnosti začíná už ráno v 8:30 nebo můžete zajít odpoledne v 15 hodin. Vstupné se oproti minulosti lehce navýšilo a nově za hodinu na stadionu zaplatíte 50 korun. A nezapomeňte si vzít brusle, ty se nepůjčují. ;)

I s dětmi si můžete udělat výlet do Sluňákova, kde se chystá Den plný řemesel. Vyzkoušet si zde můžete předení na kolovrátku, praní na valše nebo odlévání bronzových nástrojů. Pro malé návštěvníky je připraveno několik rukodělných dílniček, kde si vyrobí například svíčku z přírodního materiálu nebo si vyzkouší výtvarnou techniku plstění a tečkování.

Zajít můžete i s dětmi také do divadla. Tramtarie uvede v 10 hodin pohádku O princezně fotbalistce první, která je určena pro všechny kluky a holky, co mají rádi sport a pohyb. Dostat se do formy ještě nikdy nikomu neublížilo. Ba naopak!

Po oba víkendové dny proběhne také MINERAL-EXPO Olomouc. Všichni příznivci přírodních kamenů, fosílií, šperků a kamenných dekorací by tak měli zavítat do budovy SŠ polytechnické na prodejní výstavu minerálů a chybět nebude ani pestrý doprovodný program.

Všichni milovníci dobrého piva by si pak neměli nechat ujít Oktoberfest, který bude probíhat v sobotu a v neděli od dopoledních 10 hodin na olomouckých Poděbradech. Těšit se můžete na šest druhů pivních speciálů a chybět nebudou ani bavorské klobásky, louhované preclíky, jablečný štrůdl či vepřová pečeně. V sobotu večer vystoupí kapela Andrej@KSČ a v neděli pak New Street Band.

Také sobotní večer láká na divadelní představení. Moravské divadlo v 19 hodin uvede baletní představení Obraz Doriana Graye. Inscenaci, inspirovanou slavným románem Oscara Wildea připravil kanadský choreograf a režisér Paul Chalmer.

A ani o hudební zážitky nebude nouze. Od 19 hodin startuje v Kostele Panny Marie Sněžné jubilejní 30. ročník Podzimního festivalu duchovní hudby. Na zahajovací koncert pořadatelé pozvali orchestr a sbor Filharmonie Karola Szymanowského z Krakova, aby přednesli dílo jednoho z nejvýznamnějších současných polských skladatelů. Zazní Missa brevis a Te Deum Krzysztofa Pendereckého.

Ve stejný čas můžete zajít také na koncert do Jazz Tibet Clubu, kde vystoupí kapely Fly Tomorrow a Mixed Emotions. O hodinu později pak nebude chybět pravidelný sobotní koncert v Bounty Rock Cafe, na kterém se tentokrát představí brněnská formace The Madmen Group, která zahraje hudbu od Black Sabbath, Jimiho Hendrixe a Cream.

Neděle

08:30 / Bruslení veřejnosti / zimní stadion
09:00 / Knižní veletrh LITR / Výstaviště Flora
09:00 / MINERAL-EXPO Olomouc / SŠ polytechnická
10:00 / Oktoberfest / olomoucké Poděbrady
14:30 / Titus / Moravské divadlo
15:00 / Pianothéka / Galerie Šantovka
17:30 / Bruslení veřejnosti / zimní stadion
19:00 / S tvojí dcerou ne / Reduta
19:00 / Fat cabaret: lásky, strach a zen nekonfekčních žen / Divadlo Tramtarie
20:00 / Demian Band (Argentina) / Bounty Rock Cafe

Pátek - Sobota - Neděle

Také v neděli si můžete zabruslit na zimním stadionu. Tentokrát je první bruslení ráno v 8:30, nebo můžete zajít odpoledne v 17:30 hodin.

Ještě v neděli máte možnost až do 16 hodin navštívit v budově SŠ Polytechnické prodejní výstavu minerálů MINERAL-EXPO Olomouc. Stejně tak bude probíhat druhý den Oktoberfestu na olomouckých Poděbradech.

Moravské divadlo zve tentokrát už odpoledne ve 14:30 na operu Titus. Inscenace v režijním tandemu Veroniky Loulové a Jiřího Havelky se zabývá tématem vnímání klasického díla v současnosti a zkoumá naše představy o dávné historii.

O půl hodiny později se můžete v prvním patře Galerie Šantovka těšit na populární Pianothéku - vystoupení Richarda Pogody (klavír) a Miroslava Švihálka (saxofon). Během dvou hodin se tak můžete zaposlouchat do tří písničkových sad a vstup je samozřejmě zdarma. 

V 19 hodin vás v Redutě čeká divadelní komedie S tvojí dcerou ne, která vypráví o tom, jak snadno spadnout do manželské krize a jak těžko z ní ven. V hlavních rolích se představí Naďa Konvalinková a Petr Nárožný.

Divadlo Tramtarie vás ve stejný čas vezme na dobrodružnou a krutě vtipnou plavbu na vlnách nekonečných diet, nesplněných novoročních předsevzetí, módních trendů i mindráků z hodin tělocviku. To je představení Fat cabaret: lásky, strach a zen nekonfekčních žen a dokonce ještě na představní zbývají poslední vstupenky, což se většinou nestává, tak neváhejte. ;)

A tentokrát vás čeká i nedělní koncert v Bounty Rock Cafe. Těšte se na divoké blues okořeněné slušnou dávkou rocku a jihoamerických chilli papriček. Přesně takovou show slibuje Demian Band.

Přejeme hezký víkend!