UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!
Římský tábor v Olomouci připomíná monument na místě neředínských vykopávek
6.9.2013
Autor: Jan Procházka
Až devět set dva mil od Říma se na počátku našeho tisíciletí zatoulaly hrdé legie. Tím nejvzdálenějším dosud známým místem je právě Olomouc, kde legionáři tábořili kolem roku 180. Tuto událost nyní poblíž neředínského hřbitova, na místě, kde byly nalezeny pozůstatky tábora, připomíná monument znázorňující tradiční římský milník.
Římané se na Hanou dostali zřejmě kolem roku 180 našeho letopočtu na samém konci takzvaných markomanských válek, které vedl císař Markus Aurelius s germánskými kmeny. O pár let dřív se nájezdníkům podařilo proniknout až na sever apeninského poloostrova, Římané proto vyrazili na velkou trestnou výpravu na sever. Právě tehdy pronikli až k Dunaji, na dnešní české a slovenské území, jehož část dlouho okupovali. Údajně také zvažovali založení provincie, tyto plány ale překazila císařova smrt. Devětapadesátiletý Markus Aurelius se na nepřátelském území nakazil morem, který zkosil i řadu jeho vojáků. Jeho syn pak s Germány uzavřel mír a z rozšíření říše sešlo. Kdoví, jak by to vypadalo s našimi dějinami, kdyby o sebe císař více dbal a netrval na osobní účasti na tažení.

Pro archeology i historiky bylo potvrzení pověstí o pobytu Římanů na území budoucí Olomouce skutečným překvapením. "Římský tábor byl nalezen v roce 2001 při vykopávkách pod dnešní ulicí Římskou. Našli jsme příkop a v něm pozůstatky po legionářích: části výzbroje a výstroje, ale i zbytky z kuchyně," prozradil archeolog Marek Kalábek z Archeologického centra Olomouc, které se podílelo na edukativní části projektu. Podle něj podobná přípomínka římského pobytu na našem území dosud není. Olomouc je přitom nejseversevernějším místem od Dunaje, kde slavné legie založily svůj tábor.
V centru Olomouce se pak při jiném průzkumu u kostela Panny Marie Sněžné podařilo objevit dokonce římskou pálenou střešní krytinu. Tyto dílčí nálezy podle archeologů jednoznačně ukazují na to, že někde na místě Olomouce stávala zděná římská stavba, což mění původní představu o relativně krátkém a ryze vojenském charakteru římské přítomnosti. Vojenský tábor a zděná stavba znamenají, že na tomto nejsevernějším místě prokázaného pobytu strávili Římané delší dobu a že nemuselo jít jen o armádní záležitost.
Jan ProcházkaWeb: twitter.com/jan__prochazka
Vědecká knihovna v Olomouci
Katalog firem » Kultura a umění » Knihovny
Vědecká knihovna v Olomouci (VKOL) plní funkci univerzální krajské knihovny podle knihovního zákona č. 257/2001 Sb. Knihovna poskytuje knihovnické a informační služby pro téměř 16 000 ...

DNES
Dnešek: Don Juan, Majáles i Divadelní Flora
Sport
12.5.2025
Třetí čtvrtina Olomoucku na prodloužení semifinále nestačila
Zprávy z regionu
12.5.2025
Od příštího podzimu budou moci cestující v olomoucké MHD zaplatit jízdenky kartou
Zprávy z regionu
12.5.2025