Římský tábor v Olomouci připomíná monument na místě neředínských vykopávek - OLOMOUC.CZ
Reklama

Úterý 13. května 2025, svátek má Servác, venku je 9.5 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Římský tábor v Olomouci připomíná monument na místě neředínských vykopávek

Zprávy z regionu

6.9.2013

Autor: Jan Procházka

Až devět set dva mil od Říma se na počátku našeho tisíciletí zatoulaly hrdé legie. Tím nejvzdálenějším dosud známým místem je právě Olomouc, kde legionáři tábořili kolem roku 180. Tuto událost nyní poblíž neředínského hřbitova, na místě, kde byly nalezeny pozůstatky tábora, připomíná monument znázorňující tradiční římský milník.

Římské legie na Hané
Římané se na Hanou dostali zřejmě kolem roku 180 našeho letopočtu na samém konci takzvaných markomanských válek, které vedl císař Markus Aurelius s germánskými kmeny. O pár let dřív se nájezdníkům podařilo proniknout až na sever apeninského poloostrova, Římané proto vyrazili na velkou trestnou výpravu na sever. Právě tehdy pronikli až k Dunaji, na dnešní české a slovenské území, jehož část dlouho okupovali. Údajně také zvažovali založení provincie, tyto plány ale překazila císařova smrt. Devětapadesátiletý Markus Aurelius se na nepřátelském území nakazil morem, který zkosil i řadu jeho vojáků. Jeho syn pak s Germány uzavřel mír a z rozšíření říše sešlo. Kdoví, jak by to vypadalo s našimi dějinami, kdyby o sebe císař více dbal a netrval na osobní účasti na tažení.
Olomouc založili Římané, tradovalo se po věky. Historikové se ale nad touto pověstí spíše usmívali. Až do roku 2001, kdy byly v Neředíně odhaleny zbytky římského tábora. Právě poblíž tohoto místa, na okraji parkoviště u hřbotova, nyní stojí monument, který má tuto dávnou historii připomínat. "Vytvořili jsme vlastně celou expozici. První část je právě milník. Kromě toho, že připomíná zdejší archeologické nálezy, je to oživení tohoto prostoru a díky lavičkám vzniklo i příjemné odpočinkové místo, které mohou využít třeba bruslaři, pro které je toto parkoviště výchozím bodem," zmínil náměstek primátora Jan Holpuch. Rozsáhlé informace o pobytu Římanů v Olomouci mohou zájemci najít i na nových webových stránkách rimanevolomouci.cz. "Je tam řada zajímavostí o vykopávkách, římském vojsku i jeho pobytu na území, na němž vzniklo naše město," doplnil Holpuch. Autorkou neobvykle řešeného monumentu je architektka Blanka Zlamalová. "Mohli jsme samozřejmě vytvořit repliku klasického římského milníku, což byl sloup asi metr a půl vysoký. My jsme ale chtěli využít celý prostor, proto jsme se rozhodli pro volnější formu," zmínila Zlamalová. A radnici se líbil i další nápad jejího tvůrčího týmu. "Nedalekou autobusovou zastávku jsme proměnili na takové malé muzeum. Dnes na nás ze všech stran útočí reklama, tady ji ale nahradily validnější informace, které lidé mohou vstřebat během těch několika minut, co tu čekají na svůj spoj," poznamenala Blanka Zlamalová. Celý projekt vyšel radnici zhruba na sedm set tisíc korun.

Pro archeology i historiky bylo potvrzení pověstí o pobytu Římanů na území budoucí Olomouce skutečným překvapením. "Římský tábor byl nalezen v roce 2001 při vykopávkách pod dnešní ulicí Římskou. Našli jsme příkop a v něm pozůstatky po legionářích: části výzbroje a výstroje, ale i zbytky z kuchyně," prozradil archeolog Marek Kalábek z Archeologického centra Olomouc, které se podílelo na edukativní části projektu. Podle něj podobná přípomínka římského pobytu na našem území dosud není. Olomouc je přitom nejseversevernějším místem od Dunaje, kde slavné legie založily svůj tábor.

V centru Olomouce se pak při jiném průzkumu u kostela Panny Marie Sněžné podařilo objevit dokonce římskou pálenou střešní krytinu. Tyto dílčí nálezy podle archeologů jednoznačně ukazují na to, že někde na místě Olomouce stávala zděná římská stavba, což mění původní představu o relativně krátkém a ryze vojenském charakteru římské přítomnosti. Vojenský tábor a zděná stavba znamenají, že na tomto nejsevernějším místě prokázaného pobytu strávili Římané delší dobu a že nemuselo jít jen o armádní záležitost.

Jan ProcházkaWeb: twitter.com/jan__prochazka

Reklama

Vědecká knihovna v Olomouci

Katalog firem » Kultura a umění » Knihovny

Vědecká knihovna v Olomouci (VKOL) plní funkci univerzální krajské knihovny podle knihovního zákona č. 257/2001 Sb. Knihovna poskytuje knihovnické a informační služby pro téměř 16 000 ...