Tipy na víkend: Divadelní Flora, Festival ginu, historická kafírna i Den matek - OLOMOUC.CZ
Reklama

Čtvrtek 8. května 2025, dnes je Den vítězství, venku je 14.4 °C

Tipy na víkend: Divadelní Flora, Festival ginu, historická kafírna i Den matek

Tipy a názory

DNES 00:01

Lenka Šťastná

I tento týden je zkrácený o čtvrteční státní svátek a tak vám už nyní přinášíme oblíbené Tipy na víkend. Podívejte se, co všechno se během nadcházejících dnů v Olomouci a okolí chystá a nechte se inspirovat... ;)

Čtvrtek

10:00 / Velká cena města Olomouce / Atletický stadion
10:00 / Historická kafírna / Hrad Šternberk
18:00 / Kollárovci / kino Metropol
18:00 / BK Olomoucko - ERA Basketball Nymburk / Čajkaréna
19:00 / Andělé mezi námi / Moravské divadlo

Čtvrtek - Pátek - Sobota - Neděle

Na atletickém stadionu bude po celý sváteční den pořádně živo. Od dopoledních 10 hodin zde bude probíhat Malá cena města Olomouce, na kterou ve 13 hodin naváže Velká cena města Olomouce. Při této příležitosti tak na olomoucký atletický stadion zavítá hned několik osobností z české atletické špičky a vy můžete být u toho! Podrobnosti se dočtete tady →

Hezký výlet si během svátku můžete udělat třeba na hrad Šternberk, kde prohlídky hradu rozšíří doprovodný program nazvaný Historická kafírna. Principál studia Bez Kliky Roman Prokeš přiveze na hrad historickou pražičku z dob rakouské monarchie, ve které si návštěvníci budou moci sami vyzkoušet práci mistra pražiče. Dále bude připraveno povídání o historii kávy a ochutnávky kávy vařené v džezvě či kávy filtrované.

Basketbalisty BK Olomoucko čekají další semifinálové zápasy proti Nymburku. Ty odehrají v domácí Čajkaréně a budou zcela jistě potřebovat vaši podporu. Fandit jim můžete ve čtvrtek od 18 hodin, druhý zápas se pak odehraje v pátek ve stejný čas. 

Moravské divadlo uvede v 19 hodin drama Františka Langera Andělé mezi námi. Tato inscenace otevírá eticky i emocionálně nabitou otázku eutanazie. "Jaké hranice bychom měli překročit ve jménu milosrdenství? Má člověk právo rozhodovat o životě a smrti druhých? A co když je tím rozhodujícím někdo, kdo ani sám nepatří do lidského světa?"

Pátek

celý den / Divadelní Flora / Olomouc
17:00 / BLAHObytí / Divadlo na cucky
17:00 / Smejko a Tanculienka: Cesta do fanzánie / kino Metropol
18:00 / BK Olomoucko - ERA Basketball Nymburk / Čajkaréna
18:15 / Hana Pešková: Tichá zahrada / Central
19:00 / Smrt jim sluší / Divadlo Tramtarie
19:00 / Teror / Sedmička
20:00 / The Bluesman / Bounty Rock Cafe

Čtvrtek - Pátek - Sobota - Neděle

V pátek odstartuje již 28. ročník festivalu Divadelní Flora. Ten nabídne rekordních dvanáct zahraničních inscenací, čtyřdenní přehlídku slovenského politického divadla a téměř šedesát událostí – propojených ročníkovým mottem Rovnost. Podrobnější informace o festivalu naleznete na webových stránkách →

Divadlo na cucky zve v rámci Divadelní Flory již od 17 hodin na BLAHObytí - inscenaci, která ukazuje, co se stane, když nemáme proč a s kým být blažení, nebo když nám dokonce bytí připadá zbytečné. Diváci uvidí tři tragicko-komické historky, které mohou být i jejich příběhy - jsou totiž v mnohém modelové. Vztahové problémy plynoucí z vlastní nejistoty, nerovného a nespravedlivého zacházení v práci a strachu z budoucnosti, kterou nelze ovlivnit... 

Společně s dětmi se můžete vydat do kina Metropol, kde od 17 hodin vystoupí Smejko a Tanculienka se svojí cestou do fantazie. Společně s nimi si zazpíváte oblíbené hity i písně z nového filmu Cesta do fantázie. Toto představení je vhodné už pro děti od dvou let. ;)

Divadlo Tramtarie má pak v 19 hodin na programu inscenaci Smrt jim sluší. Něžněkrutá komedie vyprávějící bláznivé eskapády aktérů jednoho milostného trojúhelníku, na jejichž vztahové šarvátky nebyl jeden lidský život dostatečně dlouhý, je volně inspirovaná kultovním filmem Roberta Zemeckise. 

To Moravské divadlo má na programu interaktivní morální drama ze soudní síně s názvem Teror. "Sestřelit či nesestřelit unesené letadlo? Lze ospravedlnit obětování nevinných za cenu záchrany mnohonásobně více životů? Má člověk právo rozhodovat se sám za sebe, a tím rozhodnout i za ostatní? A existuje v tomto případě vůbec správné rozhodnutí?," tak přesně tyto otázky divadelní hra otevírá. A o osudu obžalovaného pilota navíc rozhodnou samotní diváci. Začátek je v 19 hodin v kulturním prostoru Sedmička.

A nechybí ani páteční koncert v Bounty Rock Cafe, kde od 20 hodin vystoupí olomoucká kapela The Bluesman.

Sobota

celý den / Divadelní Flora / Olomouc
celý den / Miss Šantovka 2025 / Galerie Šantovka
10:00 / O popleteném kouzelníkovi / Divadlo Tramtarie
10:00 / Vítání ptačího zpěvu ČSO / zoo Olomouc
11:00 / Víkend s řízkem / olomoucké Poděbrady
13:00 / Jarní Ginmastika / pivnice Kateřinská 10
16:00 / Návrat do Remeše (přes Olomouc) / Divadlo na cucky
19:00 / Bůh masakru / Divadlo Tramtarie
20:00 / Ingott + Fany / Bounty Rock Cafe

Čtvrtek - Pátek - Sobota - Neděle

Ve dvoře pivnice Kateřinská 10 se v sobotu od 13 hodin můžete těšit na Festival ginu a tonicu. Letos vás světem ginu provedou TŌSH Distillery, Fenixdrinks, VIKEZA Gastro, Little Urban Destillery, Garage22 Prague Distillery a Premier Wines & Spirits. Čeká vás také soutěž a více informací najdete zde →

Po oba víkendové dny bude v Galerii Šantovka probíhat soutěž o královnu krásy Miss Šantovka. Oba dny okoření populární módní přehlídky a doprovodný program v přízemí obchodní galerie. Letošní ročník slibuje show, která vás vtáhne do světa módy, hudby a neopakovatelné atmosféry. ;)

Společně s dětmi se můžete dopoledne v 10 hodin vypravit i do Divadla Tramtarie, které chystá pohádku O popleteném kouzelníkovi. "Kouzelník Fanda vždycky vykouzlil něco úplně jiného, než měl původně v úmyslu. A jednoho dne se mu stalo, že chtěl vykouzlit mouku, ale omylem vykouzlil holku! No jo, ale co s ní?" Po pohádce vás čeká výtvarná dílnička, kde si děti mohou vyrobit památku na pohádku nebo se vyfotit s herci v oblíbeném fotokoutku.

Máte rádi pořádný řízek? Tak to si během víkendu určitě zajděte na olomoucké Poděbrady, kde budou po oba dny probíhat řízkové hody. Můžete se těšit na klasické verze řízkových dobrot, ale na své si přijdou i vegetariáni. 

Divadlo Tramtarie má pak v 19 hodin na programu zbrusu novou komedii Bůh masakru. "Dva malí kluci se poperou na dětském hřišti a jeden druhému vyrazí zub. Jejich rodiče se potom
setkají, aby společně tuto situaci civilizovaně vyřešili. Jenomže sklenka alkoholu a pár nevhodně vyřčených slov změní nevinné setkání čtyř solidních lidí v otevřenou válku…," láká anotace slavné komedie nejhranější francouzské dramatičky Yasminy Rezy, která si získala diváky po celém světě.

A ani v sobotu nepřijdete o pravidelný koncert v Bounty Rock Cafe. Tentokrát zde od 20 hodin vystoupí kapely Ingott a Fany.

Neděle

celý den / Divadelní Flora / Olomouc
celý den / Miss Šantovka 2025 / Galerie Šantovka
10:00 / Setkání s písničkou / Sedmička
11:00 / Víkend s řízkem / olomoucké Poděbrady
16:00 a 19:00 / Hradišťan & Hana a Petr Ulrychovi, Javory Beat / kino Metropol
19:00 / Bůh masakru / Divadlo Tramtarie

Čtvrtek - Pátek - Sobota - Neděle

Také v neděli pokračuje Divadelní Flora, která během dne láká na besedy k inscenacím Žal je to s křídly a Návrat do Remeše. Od 16:30 vás pak v Sklubu čeká Chemical Joy - zdařilé tvůrčí propojení etablovaného salzburského souboru a jedné z nejvýraznějších choreografek nastupující generace v unikátní taneční performanci ohledávající témata dospívání a mládí. A od 19 hodin vystoupí v Moravském divadle Národní divadlo Praha se svou inscenací Takže asi tak. Projekt navazuje na světový trend zapojování mladých umělců do profesionální tvorby, kteří tak mohou přirozeným způsobem oslovovat svou vlastní generaci a vytvářet divadlo o svých reálných problémech.

Společně s dětmi můžete od dopoledních 10 hodin zajít do Sedmičky na Setkání s písničkou. Cílem této dílny je přiblížit dětem nejznámější moravské a české lidové písně prostřednictvím hry.

V kině Metropol se pka od 16 a od 19 hodin můžete těšit na unikátní koncert - Jiří Pavlica, Hradišťan & Hana a Petr Ulrychovi, Javory Beat na jednom podiu. Není třeba zdůrazňovat, že obě tato tělesa patří mezi stálice české hudební scény. Svými písněmi přinášejí radost posluchačům už více než padesát let a za tu dobu s nimi spolupracovala řada hudebníků a zpěváků. Obě kapely se rozhodly vystupovat společně se speciálním programem, ve kterém se představí nejen samostatně, ale zejména ve společné části, kde zazní známé hity, ale i písně nové i nová hudební aranžmá.

A nezapomeňte, že v neděli je Den matek, tak nachystejte mamince nějaký malý dárek nebo alespoň kytičku. ;)

Přejeme hezký víkend!

Autor článkuLenka Šťastnástastna@olomouc.cz

Lenka Šťastná