Po osmi letech se v olomoucké zoo narodila dvojčata lemurů tmavých
Olomoucká zoo chová lemury tmavé již od roku 1995. Po osm let trvající nucené přestávce, kdy neměla zoo doporučení k odchovu, se zde nyní narodila dvojčata lemurů tmavých. Mláďata se mají čile k světu a už se ukazují i návštěvníkům. Tyto vzácné poloopice jsou endemity ostrova Madagaskar, kde jim kvůli kácení deštných pralesů a úbytku životního prostoru doslova mizí domov před očima a stávají se tak nejohroženější skupinou primátů na světě.
"Díky výraznému pohlavnímu dimorfismu již od prvního dne víme, že se narodil sameček a samička. První dny se matka s mláďaty, které nosí ve slabinách, zdržovala v boudičce v horní části výběhu a ani otec nesměl být příliš blízko. Zhruba po deseti dnech se ale osmělila a mláďata předvádí návštěvníkům i přímo u skla. Od roku 1995 se zde narodilo už 32 mláďat," říká zooložka Jitka Vokurková.
U tohoto druhu se vyskytuje výrazný pohlavní dimorfismus, samci jsou sytě černě zbarvení, zatímco samice jsou hnědavé s bílým břichem a hlavou. Zajímavostí je, že se mláďata na severní polokouli, tedy i v zoo Olomouc rodí v jinou roční dobu než v místě výskytu, na Madagaskaru. "Zatímco u nás se vždy rodí na jaře, na Madagaskaru je to na podzim (v tuto dobu tam začíná období dešťů a pro lemury se naskýtá větší pestrost a množství potravy). Tento druh se vyznačuje soumračnou aktivitou. To znamená, že nejvíce aktivní jsou časně ráno a pak v podvečer. Během poledne spí někde ve stínu stromů, nebo u nás v boudičce," doplňuje Vokurková.
U tohoto druhu bylo opakovaně pozorováno, že využívají toxický sekret mnohonožek k vtírání do srsti. Předpokládá se, že toxiny mají insekticidní účinky, což je pro lemura prospěšné. Ve skupině spolu lemuři komunikují jednak pachovými značkami, vokalizací a také řečí těla.
Staří Římané nazývali duchy zemřelých "lemuros". První Francouzi, kteří na Madagaskaru přistáli a uslyšeli naříkavé plačtivé hlasy, připomínající lidský nářek, dali jejím původcům právě toto jméno. Slovo "lemur" tedy znamená "noční putující duch". Živí se zejména lesními plody, ovocem, semeny a výhonky stromů, listím, či hmyzem. Všichni lemuři hrají významnou roli jako přenašeči semen skrze výkaly, což je nezbytné pro obnovu pralesa.
Obuv HULMAN
Pánské kotníkové boty.
BUGATTI, MUSTANG, s.OLIVER, TOM TAILOR, NAGABA.
SKLADEM JEN OMEZENÝ POČET VELIKOSTÍ.
Udělejte si radost a pořiďte si nové boty. Kdo je připraven není zaskočen
Podívejte se na kvalitní pánské a dámské boty co jinde nekoupíte.
Rezervujte si vaši velikost v našem eshopu - obuvhulman.cz
Obuv Hulman
Denisova 19
772 00 Olomouc
11.10.2024
Mora si doma poradila s mistrem
Sport11.10.2024
Basketbalisté Olomoucka se postaví proti neporaženému Písku
Zprávy z regionu11.10.2024
Podepsáno. Vedení kraje si rozdělí ANO a SPD, křesla jsou v poměru 9:2
Tipy na víkend11.10.2024