
Výjimečná výstava v Muzeu umění Olomouc propojuje renesanční mistry s moderní technologií
Kultura
DNES 13:46
David Kopřiva
Muzeum umění Olomouc zahajuje ve čtvrtek 9. října 2025 výstavu „Životy. Umělci perem Karla van Mandera“, která návštěvníkům představí špičková díla nizozemského a hornoněmeckého malířství 15. a 16. století. Kurátorem a autorem koncepce je Miroslav Kindl, jenž výstavu připravil jako obrazový a literární dialog s dílem Het Schilder-Boeck (Kniha malířství), které slavný umělec a teoretik Karel van Mander vydal v roce 1604.
„Výstava i výběr umělců jsou obdobné jako vyprávění van Manderovy publikace,“ vysvětluje kurátor Miroslav Kindl. „Prostřednictvím obrazů, kresby, grafických listů a knih představí nejen významná díla nizozemského malířství, ale také principy raně novověkého sběratelství a intelektuální svět prvních monografistů.“
Mezi vystavenými autory jsou jména jako Rogier van der Weyden, Quentin Massijs, Jan Brueghel st., Frans Floris, Bartholomeus Spranger či Cornelis van Haarlem – tedy umělci, o nichž psal sám van Mander a které jeho dílo mnohdy přivedlo znovu na světlo dějin. K vidění budou obrazy a grafiky z předních evropských institucí, mimo jiné z Národní galerie v Praze, Moravské galerie v Brně, Szépművészeti Múzeum v Budapešti nebo Staatliche Kunstsammlungen v Drážďanech.
Tma, světlo a hlas umělců
Výstava zaujme nejen obsahem, ale i způsobem instalace. Návštěvníci vstupují do ztmaveného prostoru, kde v jemném osvětlení vynikají obrazy a kresby – „světlo je klíčem k pochopení umění,“ říká Kindl. Kurátorský koncept doprovází hlas herce Igora Bareše, který čte ukázky z van Manderovy Knihy malířství. Celkem je představeno 24 umělců, z nichž 14 má v expozici sluchátková stanoviště s nahrávkami.
Zajímavou novinkou je hlasový průvodce Cabinet of Wonders s integrovanou umělou inteligencí. Návštěvníci si ho mohou stáhnout přes QR kód a nechat si vysvětlit souvislosti v deseti jazycích. Aplikace nabízí tři režimy prohlídky – podrobnou, kurátorskou a dětskou. „Tuto výstavu chápeme také jako laboratoř nových médií v muzejním prostoru,“ říká Kindl. „Chceme přiblížit staré umění mladým návštěvníkům moderní formou.“
Kniha, na kterou se čekalo čtyři století
Součástí projektu je také první český překlad van Manderova Het Schilder-Boeck, který připravily překladatelky Zuzana Henešová a Ivana Svobodová z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Knihu vydalo nakladatelství Argo s odborným komentářem Miroslava Kindla.
„Texty z roku 1604 nejsou jen souhrnem faktů o umělecké tvorbě, ale také živým pohledem do každodennosti umělců a do společnosti té doby,“ říká Henešová. Překlad doprovází rozsáhlý katalog, který představuje 24 vybraných malířů a rozbory jejich děl v kontextu Knihy malířství. Zajímavostí je i zařazení životopisu Karla van Mandera z roku 1618, jehož autorství zůstává nejasné – badatelé se domnívají, že na textu spolupracovali tři různí nizozemští autoři, včetně van Manderova syna.
Velký projekt MUO s mezinárodní podporou
Výstava vznikla ve spolupráci s řadou institucí, mj. s Národní galerií v Praze a s Arcibiskupstvím olomouckým, a získala záštitu velvyslankyně Nizozemského království Miry Noor a podporu Ministerstva kultury ČR. Ředitel Muzea umění Ondřej Zatloukal připomněl, že projekt navazuje na dlouhou tradici výstav starého umění v Olomouci a zároveň přináší moderní přístup k jeho prezentaci.
Součástí doprovodného programu bude také sympozium věnované osobnosti a době Karla van Mandera, které se uskuteční v pátek 10. října za účasti českých i zahraničních odborníků.
Výstava Životy. Umělci perem Karla van Mandera potrvá do 11. ledna 2026 v Muzeu moderního umění v Olomouci. Zájemci mohou navštívit vernisáž ve čtvrtek 9. října v 18:30.
David Kopřiva