Reklama

Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan, venku je 23.2 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Olomoucké nejen shakespearovské léto bořilo rekordy. Festival Divadla Tramtarie byl zatím nejúspěšnější ve své historii

Kultura

24.8.2023

Autor: red

Open-air festival Olomoucké nejen shakespearovské léto, který pořádalo už poosmé Divadlo Tramtarie, letos nabídnul během jedenácti festivalových dní celkem devět večerních představení, tři dopolední pohádky s doprovodným programem a hudebního hosta v podobě houslového virtuosa Jaroslava Svěceného. Festival v nádherném prostředí parkánu Uměleckého centra navštívilo rekordních čtyři a půl tisíce diváků, návštěvnost většiny představení bezpečně naplňovala maximální kapacitu areálu, a i díky tomu lze označit osmý ročník festivalu jako nejúspěšnější v jeho osmileté historii.

Foto: Lubomír Hradil

Olomoucké nejen shakespearovské léto v krásném prostředí v centru města, na parkánu Uměleckého centra UP v Olomouci, zahájil divácky veleoblíbený Kabaret nahatý Shakespeare. Divadlo Tramtarie s touto komedií sklízí úspěchy už mnoho let a za tu dobu nic neztratil nic na svém jedinečném kouzlu a vtipu. První dva dny festivalu přišlo na nahatého Shakespeara více než tisíc diváků a kdyby kapacita areálu dovolila, bylo by jich ještě mnohem víc.

V dalších dnech se představily novinky z repertoáru Divadla Tramtarie, tedy inscenace, které měly premiéru v nedávno skončené divadelní sezóně. Diváci tak měli poprvé možnost vidět na letní scéně pod širým nebem třeba černou komedii Smrt jim sluší nebo adaptaci kultovního filmu Válka Roseových, který s humorem vypráví příběh jednoho divokého rozvodu. Mezi další lákadla festivalu také patřil Fat cabaret: lásky, strach a zen nekonfekčních žen v režii Janky Ryšánek Schmiedtové.

Na svou úspěšnou sérii vyprodaných pětatřiceti repríz během divadelní sezóny také navázaly Horory z manželských ložnic, které na open airu zaznamenaly rekordní návštěvnost 550 diváků za jeden večer.

"Nejen báječná návštěvnost, ale i samotná organizace festivalu a celkový divácký servis byl na velmi vysoké úrovni, z čehož máme obrovskou radost. Po sezóně, která byla pro všechna divadla velmi náročná, bereme úspěch "Šejkspírovek" jako velmi příjemnou odměnu a také příslib do sezóny nadcházející," zhodnotil festival Vladislav Kracík, umělecký šéf Divadla Tramtarie.

Ani letos nechyběl bohatý program pro rodiny s dětmi. Kromě oblíbených pohádek Terezka a kouzelné autíčko, a Eminka a Emoušek zahrálo divadlo i novou pohádku O princezně fotbalistce první. Nový byl letos i doprovodný program, po pohádce nabídnul švihadlový workshop, výrobu plastelíny nebo magickou bublinovou show, ze které oči přecházely.

Děti se mohly vyfotit s oblíbeným pohádkovým hrdinou nebo si vyzkoušet cirkusové dovednosti a žonglování pod vedení zkušených lektorů.

Festival měl i benefiční podtext. "Na vybraná představení jsme poskytli vstupenky pro klienty olomouckého P-centra provozující služby v oblasti prevence, péče o rodinu s dětmi, poradenství, léčby a doléčování závislostí," uvedla mluvčí festivalu Vlasta Pechová.

Letošní Olomouckého nejen shakespearovské léto nabídlo svým diváků opět i hudební představení. Pozvání na festival opět přijal houslista Jaroslav Svěcený, jehož vystoupení za společně s akordeonistou Ladislavem Horákem rozeznělo zákoutí starých hradeb Ve znamení tanga!

"Letošní ročník se povedl na jedničku, před startem nás sice hodně pozlobilo počasí, celý areál stavěli naši technici v neutuchajícím dešti, nakonec se ale počasí umoudřilo a poskytlo nám krásné letní večery a moc jsme si to letos užili. Z rekordní návštěvnosti jsme nadšení a už se těšíme na příští rok," uvedla Petra Němečková, ředitelka Divadla Tramtarie.