Reklama

Středa 30. září 2020, svátek má Jeroným, venku je 13.8 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Obrazem: olomoucký erb nad orlojem je dokončen. Podívejte se, jak vypadá tisíc plátků zlata a palladia

Zprávy z regionu

6.11.2019

FOTO: Jan Procházka | TEXT: Zuzana Doleželová

Restaurátor Radomír Surma v uplynulých dnech dokončil práci na olomouckém erbu nad orlojem. Nově bude radnici zdobit orlice, jíž byla dána heraldická barevnost. Vedle rumělky se v erbu objevuje také azurit, plátky zlata nebo palladium.

Radomír Surma pracoval s velmi tenkými plátky palladia, které se používají ke stříbření, a zlata. Měří osm krát osm centimetrů a jsou ručně vyklepávány koženým kladívkem. Když je dáte proti světlu, jsou průsvitné. A takřka nic neváží. Je třeba s nimi zacházet velmi jemně a práce s nimi vyžaduje ideální podmínky - nesmí být větrno, vlhko, nesmí mrznout, ale žádoucí není ani velké teplo. 

Foto: Jan Procházka

Plátky zlata a palladia se nanášejí na speciální lepivý podklad, takzvaný mixtion. V okamžiku, kdy přiložíte plátek kovu, kov se přilepí, vy jej zahladíte štětcem, a tak to pokračuje, dokud plátkovým kovem není pokryta celá plocha. Na zlato a palladium se pak už nenanáší lak, kov je dostatečně odolný, aby odolal povětrnostním podmínkám. 

Foto: Jan Procházka

Práce je to náročná a vyžaduje velkou dávku trpělivosti. A ač se to na první pohled nezdá - také matematické dovednosti. Plochu, kterou zlatíte nebo "stříbříte", si nejprve musíte pečlivě propočítat. Vzhledem k tomu, že na orlici je spousta záhybů a menších plošek, které se nedají pokrýt celým plátkem, ale pouze jeho částmi, rozhodně to není otázka pár minut. Na olomoucký erb použil Radomír Surma zhruba tisíc plátků.

Foto: Jan Procházka

Olomoucká orlice v celé své kráse...

Foto: Jan Procházka

Autor článkuFOTO: Jan Procházka | TEXT: Zuzana Doleželovádolezelova@olomouc.cz

FOTO: Jan Procházka | TEXT: Zuzana Doleželová