Nová metoda mozkové stimulace vrací pacienty s Parkinsonem do života - OLOMOUC.CZ
Reklama

Úterý 13. května 2025, svátek má Servác, venku je 14.4 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Nová metoda mozkové stimulace vrací pacienty
 s Parkinsonem do života

Zprávy z regionu

21.1.2014

Autor: Jan Procházka

V olomoucké fakultní nemocnici léčí osoby s Parkinsonovou nemocí zbrusu novou metodou. Chirurgicky jim zavedou do mozku dvě elektrody, s jejichž pomocí stimulují tento orgán a výrazně tak snižují následky nevyléčitelné nemoci. Metoda se využívá už několik let, dříve však byl na hlavu pacienta umístěn titanový rám, nyní lékařům stačí dva malé šrouby.

Parkinsonova nemoc nepostihuje jen starší ročníky. Panu Jiřímu z Uherského Hradiště ji diagnostikovali v jeho šestatřiceti. "Zpočátku zabíraly prášky, později ale začaly být stále méně účinné," vypráví neurolog Martin Nevrlý. Pan Jiří původně pracoval ve speciálních složkách státu, po čase ale přešel do invalidního důchodu. "V poslední době se ale jeho stav začal zhoršovat. třásl se, potíže mu začala dělat chůze," zmínil lékař. Ve svých čtyřiačtyřiceti letech se proto pan Jiří dnes jako teprve dvacátý pacient podrobil zákroku, který olomoučtí neurochirurgové provádějí jako jedni z mála v Evropě. "Při dosud používaném stereotaktickém chirurgickém výkonu byl pacientovi nejprve na hlavu pomocí čtyř šroubů ukotvených v lebeční kosti upevněn takzvaný stereotaktický rám z titanu. S jeho pomocí v kombinaci s moderními zobrazovacími metodami a špičkovou navigační technikou dokáže chirurg s přesností na desetiny milimetru umístit do mozku speciální elektrody. Ty jsou potom spojovacími vodiči vedenými pod kůží napojeny na stimulátor vložený chirurgicky do podkožní kapsy pod klíční kostí. Celé zařízení funguje velmi podobně jako kardiostimulátor," popsal primář neurologické kliniky Pavel Otruba. Novinka spočívá v odstranění rámu, pacientům se do hlavy umístí jen dva drobné šrouby. "Pro pacienta to znamená výrazné zvýšení komfortu. Operace je mnohem kratší a šetrnější. Navíc bez rámu se člověk může daleko lépe hýbat," zmínil Otruba. Pacient je po celou dobu operace při vědomí, provádí se totiž pouze v lokálním umrtvení.

Přestože Parkinsonovu nemoc současná lékařská věda neumí vyléčit, díky moderním metodám jako je tato lze velmi výrazně snížit její následky. "Očekáváme, že kvalita života pana Jiřího se výrazně zvýší a dokonce se znovu vrátí do práce," prozradil Nevrlý.

V olomoucké nemocnici zavedli tuto metodu jako první v Česku koncem roku 2012, nyní se sice provádí již na několika místech, je o ni však zájem, proto v Olomouci přijímají i pacienty z druhého konce republiky. "Má to i další efekt: přestože je operace velmi drahá a samotný stimulátor stojí sedm set tisíc korun, značně se sníží náklady na léčbu," zdůraznil Otruba závěrem.

Jan Procházka

Reklama

SMĚTAL

Katalog firem » Služby

- Recyklace - Mechanizace a doprava - Zemní a demoliční práce - Kontejnerová doprava