Reklama

Čtvrtek 1. října 2020, svátek má Igor, venku je 10.5 °C

Krajské volby 2020: kompletní přehled kandidátů

Krajské volby jsou plánovány na 2. a 3. října 2020. Kdo v nich v Olomouckém kraji kandiduje? Připravili jsme pro vás praktický přehled, zjistili, kdo jsou lídři a přidali i řadu užitečných odkazů, kde se o stranách a uskupeních dozvíte více.

uskupení

lídr

více informací

ODS

Dalibor Horák

Obrázek

Obrázek

Obrázek

ANO 2011

Ladislav Okleštěk

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Koalice ČSSD, Patrioti Olomouckého kraje

Jiří Zemánek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Spojenci - Koalice pro Olomoucký kraj

(KDU-ČSL + Zelení + TOP 09 + ProOlomouc)

Marian Jurečka

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Koalice Piráti a Starostové

Josef Suchánek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

KSČM

Ludvík Šulda

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Trikolóra

Zuzana Majerová Zahradníková

Obrázek

Obrázek

Obrázek

ROZUMNÍ - Petr Hannig - za spravedlnost a životní jistoty

Marián Sedláček

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT

Larisa Zankerová

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska)

Miloš Holzer

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Soukromníci a ODA

Bohuslav Coufal

Obrázek

Obrázek

Obrázek

SDRUŽENÍ PRO REPUBLIKU - REPUBLIKÁNSKÁ STRANA ČECH, MORAVY A SLEZSKA

Pavel Mužný

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Dělnická strana sociální spravedlnosti

Lumír Daněček

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Moravané

Dušan Tejkal

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Svoboda a přímá demokracie

Radim Fiala

Obrázek

Obrázek

Obrázek

 

ODS

Dalibor Horák

* 4. června 1965, Štáblovice

Narodil se v obci Štáblovice na Opavsku, ale už v roce 1970 se jeho rodina přestěhovala do Uničova. V roce 1983 absolvoval místní gymnázium, poté krátce působil jako topič v zemědělském družstvu. Po absolvování vojenské služby pracoval jako skladník, mezi lety 1990 a 2002 podnikal v oblasti obchodu se zemědělskými produkty a jejich zpracování.
V letech 2000 až 2006 si doplnil vysokoškolské vzdělání bakalářským oborem archivnictví na Katedře historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. V letech 2008 až 2011 pak vystudoval navazující magisterský obor historie na téže fakultě (získal titul Mgr.).
Členem ODS je od roku 1992. V letech 2004 až 2012 a opět od roku 2016 byl zastupitelem Olomouckého kraje (z toho v letech 2004 až 2008 radní kraje a od roku 2016 náměstek hejtmana), v letech 2010 až 2016 starosta města Uničov na Olomoucku (předtím v letech 2002 až 2010 místostarosta), . Člen okresního předsednictva Českého svazu bojovníků za svobodu.

Mezi jeho koníčky patří hudba, kterou aktivně provozuje se svou kapelou Pohodovka. Dalibor Horák je ženatý a má dospělého syna.

Koalice ČSSD, Patrioti Olomouckého kraje

Jiří Zemánek

* 3. ledna 1965, Olomouc

Vystudoval obor čeština a dějepis na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky byl zvolen ve volbách 2010 v Olomouckém kraji. Ve volbách v roce 2013 svůj mandát obhájil, poslancem byl do roku 2017. Od roku 2008 je zastupitelem Olomouckého kraje, od roku 2016 navíc prvním náměstkem hejtmana. Od roku 1998 je zastupitelem města Šternberk, z toho v letech 2001 až 2012 také místostarostou města.
Je bývalým hráčem volejbalu, zastává post předsedy Volejbalového klubu Univerzity Palackého Olomouc a člena výkonného výboru Českého volejbalového svazu.
Je členem ČSSD.

ANO 2011

Ladislav Okleštěk

* 10. března 1961, Prostějov

Po absolvování Střední zemědělské školy ve Vyškově (maturoval v roce 1980) studoval v letech 1980 až 1982 Vysokou školu zemědělskou v Brně, studium však z rodinných důvodů předčasně ukončil.
Od roku 1982 pracoval jako technicko-hospodářský pracovník v JZD Výšovice. Od roku 1991 soukromě podniká v oblasti dopravy a zasilatelství. Do konce července 2012 vlastnil podíl ve společnosti Okleštěk s.r.o. (dnes Solarpark JM Výšovice), která se zabývala poradenskou a zprostředkovatelskou činností a výrobou elektřiny ze solárních elektráren.

Do politiky vstoupil, když v roce 1990 neúspěšně kandidoval za Spojenectví zemědělců a venkova v Jihomoravském kraji do Sněmovny národů Federálního shromáždění. V komunální politice působí od roku 1994, kdy se stal starostou obce Výšovice, ve funkci byl do roku 2014. Zastupitelem Olomouckého kraje je od roku 2016, v únoru 2017 na postu hejtmana nahradil Oto Koštu. Od roku 2013 je i poslancem.

Ladislav Okleštěk je ženatý a má dceru a syna. Společně žijí v Prostějově.

Spojenci - Koalice pro Olomoucký kraj

Marian Jurečka

* 15. března 1981, Přerov

Vystudoval Střední zemědělskou školu v Přerově a následně obor rostlinolékařství (se specializací na ochranu rostlin) na Mendelově univerzitě v Brně. Od roku 2002 se živí jako soukromý zemědělec na rodinném statku v Rokytnici na Přerovsku. V letech 2005-2010 navíc působil jako vedoucí distribučního střediska agrochemie ve společnosti Lukrom.
Od ledna 2014 do prosince 2017 ministr zemědělství ČR v Sobotkově vládě, od ledna 2020 předseda KDU-ČSL (předtím v letech 2010 až 2019 místopředseda strany), od října 2013 poslanec Poslanecké sněmovny PČR (na přelomu let 2013 a 2014 krátce předsedal poslaneckému klubu strany), v letech 2012 až 2015 a opět od roku 2016 zastupitel Olomouckého kraje.
Marian Jurečka je ženatý a má pět synů.

Koalice Piráti a Starostové

Josef Suchánek

* 15. ledna 1963, Ostrava

Vystudoval Vysokou škola báňskou v Ostravě (získal titul Ing.) a dále absolvoval postgraduální studium počítačové grafiky na Českém vysokém učení technickém v Praze.
Profesí je manažer, má zkušenosti s řízením několika velkých firem a organizací, mezi nimi například velkoobchodních prodejen Makro ČR nebo skupiny internetových obchodů Vltava Stores. Později se stal ředitelem Správy kolejí a menz Univerzity Palackého v Olomouci.
Od roku 2018 je členem hnutí STAN. V komunálních volbách v roce 2018 byl zvolen zastupitelem města Olomoucena kandidátní listině uskupení PIRÁTI A STAROSTOVÉ.
V krajských volbách v roce 2020 je lídrem společné kandidátky hnutí STAN a Pirátů v Olomouckém kraji.
Josef Suchánek má tři děti. Žije v Olomouci.

Svoboda a přímá demokracie

Radim Fiala

* 24. července 1969, Prostějov

Vystudoval Střední veterinární školu v Kroměříži a Vysokou školu zemědělskou v Brně. Zaměstnán byl v Agrostroji Prostějov, od roku 1993 samostatně podnikal v oblasti ostrahy a ochrany osob i majetku. Od roku 2009 působí jako jednatel bezpečnostní firmy IF KINGS Security a typografické firmy Studio PN Prostějov.

V komunální politice se pohybuje od roku 2002, kdy byl zvolen do zastupitelstva města Prostějov za ODS. Za stejnou stranu byl v roce 2006 zvolen i poslancem, z ODS ovšem vystoupil 31. října 2012. Kvůli odchodu Fialy z ODS vláda ve sněmovně ztratila velmi křehkou většinu 101 hlasu. Ve volbách do sněmovny v roce 2013 kandidoval v Olomouckém kraji jako lídr Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury a byl zvolen poslancem. Na začátku listopadu 2013 byl zvolen předsedou Poslaneckého klubu hnutí Úsvit přímé demokracie. Funkci vykonával do ledna 2015, kdy jej z ní poslanecký klub většinou jednoho hlasu odvolal. Důvodem mělo být podle některých členů klubu Fialovo jednání a uzavírání dohod bez vědomí poslanců, účast na jednání rozpočtového výboru či příklon ke sloučení se Stranou práv občanů. 24. března 2015 byl po dlouhodobých sporech vyloučen spolu s Okamurou z Poslaneckého klubu hnutí Úsvit přímé demokracie. Členem hnutí zůstal až do 5. května, kdy společně s Tomiem Okamurou oznámili, že z něj odešli a zakládají novou politickou stranu Svoboda a přímá demokracie, později se stal jejím místopředsedou.
V krajských volbách 2016 kandidoval na post hejtmana jako lídr společné kandidátky SPD a SPO v Olomouckém kraji. Byl zvolen krajským zastupitelem. Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2017 obhájil mandát poslance. 26. října 2017 byl zvolen předsedou Poslaneckého klubu SPD.

Trikolóra

Zuzana Majerová Zahradníková

* 28. června 1972, Olomouc

Absolvovala Gymnázium Olomouc-Hejčín. V roce 1989 organizovala jako studentka čtvrtého ročníku stávku studentů. Následně začala studovat dějiny výtvarného umění na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Ve třetím ročníku studium přerušila a odcestovala do Kanady.

V kanadské provincii Britská Kolumbie se intenzivně věnovala studiu angličtiny. Po šesti letech se vrátila do rodné Olomouce. Pracovala jako PR a projektová manažerka v neziskové organizaci P-centrum Sananim, které se zabývá léčbou a doléčováním závislých osob. Po necelých dvou letech začala podnikat v oboru překladatelství, tlumočení a jako lektorka a učitelka anglického jazyka.
V letech 2009 až 2010 pracovala v nadnárodní společnosti Dermacol Brno na pozici klíčové a projektové manažerky zahraničního obchodu. V září 2013 začala také učit anglický jazyk na druhém stupni základní školy.

Od roku 2009 byla členkou ODS, ve straně zastávala pozice místopředsedkyně místního sdružení Olomouc-město a místopředsedkyně oblastního sdružení. Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2013 neúspěšně kandidovala za ODS, uspět se jí podařilo až v dalších volbách v roce 2017, když byla za ODS zvolena poslankyní v Olomouckém kraji.
Na konci dubna 2019 ukončila na vlastní žádost členství v ODS, již v polovině dubna 2019 vystoupila i z Poslaneckého klubu ODS. V červnu 2019 se stala jednou z devíti zakládajících členů přípravného výboru hnutí Trikolóra a v září 2019 byla na ustavujícím sněmu hnutí zvolena jeho první místopředsedkyní.

Zuzana Majerová Zahradníková žije v Olomouci s manželem Janem Majerem a má dva syny.

Soukromníci a ODA

Bohuslav Coufal

* 15. června 1968, České Budějovice

Promovaný pedagog, absolvent pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. V pátem semestru ho zastihla Sametová revoluce, které se aktivně zúčastnil jako člen stávkového výboru za pedagogickou fakultu. Po revoluci měl možnost se potkat s novinkami v oblasti informačních technologií a počítačových sítí, které ho zaujaly natolik, že se mu staly celoživotní náplní jak pracovního, tak i volného času. Již v průběhu dokončování studia pedagogické fakulty s kamarády založil studentskou firmu zaměřenou na IT – ABSoft. Tato firma se později stala základem firmy Merit SW. V roce 1996 založil firmu ONYX engineering, kterou buduje a vede dodnes. Časem se rodina Skupiny ONYX postupně rozrostla až na současných osm firem.

Po většinu života byl aktivní v politice a to především v komunální. Aktuálně je předsedou krajské organizace Strany soukromníků v Olomouckém kraji a členem rozšířeného předsednictva strany. V minulosti zastával funkce především ve finančních komisích olomouckého magistrátu a byl členem dozorčí rady Technických služeb města Olomouce.

Aktivně se stále věnuje pedagogické činnosti a práci s mládeží. Ve firmě EDU institut
vyučuje témata spojená s operačním systémem Linux a trénuje dětské kategorie alpských disciplín v Lyžařském klubu.

Je ženatý, má dospělého syna a dceru.

ROZUMNÍ - Petr Hannig - za spravedlnost a životní jistoty

Marián Sedláček

26. srpna 1993, Prostějov

Ve svých 27 letech je asi nejmladším lídrem letošních voleb. Pochází z malého statku a z pěti sourozenců. Od mala vyrůstal v prostředí zemědělské rodiny, pomáhal jak na poli tak u zvířat.
Vyučil se jako montér suchých staveb v SOU v Prostějově. Tři roky pracoval v oboru, především v dřevostavbách rodinných domů. Doplnil si své dovednosti absolvováním vazačských a jeřábnické kurzů. Má řidičské průkazy skupiny B , T , C  a dále na vysokozdvižné vozíky všech typů a nosností, průkazy na kolové nakladače, kolové a pásové bagry. Má i svářecký průkaz na CO2. Nyní pracuje jako sklář a bydlí v obci Skřípov.

Mezi jeho zájmy patří rybaření, práce v zemědělství (na statku) a opravy kolem domu. Aktivně hraje hokej a příležitostně fotbal. 

Marián Sedláček je bez politické příslušnosti.

Moravané

Dušan Tejkal

*19. května 1976, Moravská Třebová

Vyučil se kuchařem na SOU Štursova v Olomouci, v roce 1998 nastoupil k Policii ČR a v roce 2001 ukončil Střední policejní školu MV v Brně, kde získal úplné středoškolské vzdělání ukončené maturitní zkouškou. V průběhu služby u Policie ČR prošel několika služebními postupy – od pořádkové služby až po službu u kriminální policie (SKPV). Během služby si doplnil vysokoškolské vzdělání – v roce 2010 vystudoval Vysokou školu Karlovy Vary o. p. s., bakalářský studijní program – Právní specializace, obor: Sociálně právní činnost a v roce 2012 ukončil studium na Metropolitní univerzitě Praha, o. p. s., magisterský studijní program – Mezinárodní teritoriální studia, obor: Mezinárodní vztahy a evropská studia.
Od roku 2014 se živí jako živnostník. Předmětem jeho podnikání je nejen bezpečnost, ale také celá škála dalších živností. Krátce působil u Městské policie Zábřeh, kde pracoval jako strážník. V roce 2017 začal působil u nově vzniklé Městské policie Jevíčko, kde stál u zrodu této nové organizační složky města a zastával funkci velitele. V roce 2014 začal působit i v komunální politice, a to jako zastupitel Zastupitelstva obce Bouzov. Od roku 2015 je aktivním členem PS MORAVANÉ, kde nyní působí jako člen předsednictva strany. Od roku 2018 působí také jako neuvolněný místostarosta obce Bouzov.
Mezi jeho zájmy patří především činnost v rámci Sboru dobrovolných hasičů Bouzov, kde působí nejen jako starosta sboru, ale také jako aktivní člen Jednotky SDH. Dalšími zálibami jsou turistika, příroda, plavání a další kolektivní sporty, ale také četba a hudba.

Dušan Tejkal je rozvedený a má dospělou dceru.

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT

Larisa Zankerová

Vzdělání: 1994-1997 SOU T.G. Masaryka -obor Aranžér/ka, zaměření, reklama, propagace.
2012-2015 Trivis - Sřední škola veřejnoprávní Prostějov.
Obor- bezpečnostní služby. Dálkové studium při práci, zakončené maturitní zkouškou.
Po škole pracovala v několika profesích, převážně jako asistentka prodeje, designérka a barmanka. V letech 2006 až 2018 byla zaměstnaná jako voják z povolání.
Při tomto povolání založila a aktivně vedla od v roku 2011 spolek Zastavme Utrpení s azylem pro akutní stavy týraných nebo zanedbaných psů a koček v Křelově.
V roce 2019 přijala nabídku od předsedy DSZ- kandidovat do voleb Evropského parlamentu za tuto stranu. V lednu téhož roku přijala i nabídku, vést nově vznikající projekt na záchranu týraných psů a koček v Žerotíně u Olomouce: Psí domov Pod křídly anděla, pod spolkem Zastavme Utrpení, kde působí aktivně také jako kynoložka a ošetřovatelka do dnešního dne.

KSČM

Ludvík Šulda

*

Vystudoval manažerskou fakultu CMI-ESMA Barcelona, pracoval na různých pozicích ve společnostech Julius Meinl, Group4Securitas či ACTEC. Od roku 2004 je zaměstnancem ÚV KSČM, kde působil v letech 2010-2016 jako vedoucí oddělení pro odborné zázemí a občanský sektor. V roce 2016 byl zvolen členem Zastupitelstva Olomouckého kraje. Je ženatý, má jednu nevlastní dceru. Mezi jeho záliby patří četba – literatura faktu, turistika, historie a politika.

Dělnická strana sociální spravedlnosti

Lumír Daněček

Strana na vyžádání nedodala údaje o svém lídrovi.

SDRUŽENÍ PRO REPUBLIKU - REPUBLIKÁNSKÁ STRANA ČECH, MORAVY A SLEZSKA

Pavel Mužný

Strana na vyžádání nedodala údaje o svém lídrovi.

Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska)

Miloš Holzer

Strana na vyžádání nedodala údaje o svém lídrovi.