Reklama

Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand, venku je 10.7 °C

Dnešek: rozsáhlé uvolňování vládních opatření i oprava mostu s další dopravní uzavírkou

Tipy a názory

11.5.2020

Lenka Šimková

Dnešním dnem začíná další vlna rozvolňování vládních opatření vyhlášených v souvislosti se snahou zabránit šíření epidemie koronaviru. Otevřít tak mohou například venkovní zahrádky restaurací, kina, divadla, muzea a mnoho dalších. V Olomouci nás však kromě uvolňování opatření čeká i jedna dopravní komplikace. Dnes totiž začne oprava mostu přes Mlýnský potok v ulici 1. máje a řidiči se tak musí připravit na další dopravní uzavírku...

Co všechno se může otevřít?

Je trochu paradox, že od dnešního dne mohou být otevřené venkovní zahrádky restaurací a kaváren, ovšem vyhlídka počasí na tento týden zrovna příznivá pro jejich návštěvu není. Každopádně pokud se zahrádku rozhodnete navštívit, nezapomeňte, že i zde nadále platí povinnost nosit roušku. Dnešním dnem se otevírají také všechny provozovny v nákupních centrech, s výjimkou stravovacích zařízení. Na jejich otevření si ještě dva týdny počkáme. Platí také nová pravidla pro zkoušení oděvů a obuvi. Nyní si oblečení smíte vyzkoušet v kabinkách, ovšem až po předchozí dezinfekci rukou. V případě reklamací pak bude zboží uloženo na čtyřiadvacet hodin do karantény. Navštívit můžete také holičství, kadeřnictví, manikúry, pedikúry, masáže i kosmetické služby s tím, že pracovníci v těchto službách budou muset mít kromě roušky při práci i ochranný štít. Harmonogram počítá i s otevřením divadel, kin, galerií a muzeí, lze organizovat svatby i bohoslužby s účastí nejvýše sto osob. Do lavic se dnešním dnem mohou také dobrovolně vrátit žáci devátých tříd základních škol, které čeká příprava na přijímací zkoušky na střední školy.

I přes to, že dnešním dnem mohou otevřít divadla, ta olomoucká prozatím zůstanou zavřená. Divadlo Tramtarie, Divadlo na cucky i Moravské divadlo se shodují, že na přípravu otevření je málo času. Více podrobností si můžete přečíst v tomto článku. Naopak Premiere Cinemas v Šantovce se už nemůže návštěvníků dočkat a dokonce nabízí zvýhodněné vstupenky na každý z deseti filmů v nabídce. Cena 99 korun je stejná pro děti, studenty, dospělé i seniory.

Podrobné informace k aktuální etapě uvolňování vládních opatření, včetně specifických podmínek pro každý z výše zmíněných bodů, naleznete zde →

Oprava mostu v ulici 1. máje a další dopravní komplikace

V Olomouci se to poslední dobou jen hemží nejrůznějšími opravami. Na konci února byl po dlouhých rekonstrukcích otevřen most u Bristolu a hned začátkem března začala další velká rekonstrukce, tentokrát mostu na Masarykově třídě. Díky této opravě přestaly přes centrum kompletně jezdit tramvaje a díky tomu se město rozhodlo začít nejen s opravou ulice 8. května, ale dnešním dnem začíná také oprava mostu přes Mlýnský potok. Kvůli stavbě bude úplně uzavřena ulice 1. máje v místě mostu včetně přilehlých ulic Nábřeží Přemyslovců a Jiřího z Poděbrad, kam nebude umožněn vjezd automobilové dopravě. Objízdná trasa povede od křižovatky na Žižkově náměstí, ulicemi Husova, Komenského do ulice 1. máje a stejně i v opačném směru. Jelikož budou stavební práce probíhat po polovinách, zůstane v místě zachován průjezd náhradní autobusové dopravy na trase od hlavního nádraží do centra města.

Školy a školky

Dnes se po dlouhé době mohou do škol opět podívat žáci devátých tříd základních škol. Účast na vyučování je pro žáky zatím dobrovolná a deváťáci ji mohou využít jako potřebnou přípravu na přijímací zkoušky na střední školy. Za dva týdny, tedy v pondělí 25. května, by se měly otevřít i třídy základních škol pro žáky prvního stupně a také všechny mateřské školy v Olomouci.

Hezké pondělí!