Reklama

Pátek 18. června 2021, svátek má Milan, venku je 21.9 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Výsadbu stromů na Masarykově zastavily záhadné kabely. Jeden je pod proudem, nikdo neví, komu patří

Zprávy z regionu

18.11.2020

Autor: Jan Procházka

Vykopat díru a zasadit strom? Nemusí to být zdaleka tak snadné, jak se zdá. Přesvědčili se o tom třeba na Masarykově třídě, kde chtělo město vysadit třináct nových akátů. Při hloubení jam ale narazili dělníci na záhadné elektrické vedení, které podle plánů na místě být vůbec nemělo. K drátům se nikdo nehlásí a to i přesto, že jeden z nich je stále pod proudem...

Foto: Jan Procházka

Třináct nových akátů mělo zkrášlit jeden z hlavních městských bulvárů v Olomouci. Na Masarykově třídě město zahájilo postupnou obnovu veřejné zeleně. Stromořadí mělo od letošního listopadu začít vyrůstat v zeleném pásu po levé straně Masarykovy ulice ve směru do centra. . „Podle mapových podkladů to mělo být jedno z mála míst v ulici, kudy nevedou inženýrské sítě, kterými je jinak zelený pás podél ulice úplně protkaný. Po vyznačení infrastruktury od jednotlivých správců sítí, proto začali zahradníci hloubit jámy pro výsadbu. Za pár hodin je ale zastavily kabely, které nejsou evidované v podkladech, a ke kterým se nikdo ze správců infrastruktury zatím nehlásí,“ popsal situaci na místě primátor Mirek Žbánek. Město nyní hledá, komu kabely patří. Jeden z trojice je přitom stále pod proudem. Možných majitelů je mnoho, nikdo z nich se k nim ale zatím nehlásí. “Potřebujeme vypátrat vlastníky nalezených sítí. Pokud by to byly odpojené nefunkční kabely, donutíme vlastníka, aby je na své vlastní náklady rychle odstranil. V takovém případě by výsadba mohla pokračovat. Pokud se to ale zavčas nepodaří, musíme sázení stromů odložit na jaro,“ vysvětlila další postup Jitka Štěpánková, vedoucí oddělení městské zeleně magistrátu. Situace na Masarykově třídě je podle ní názornou ukázkou toho, jak složitá může být obnova veřejné zeleně ve městě. „Tento případ jasně ukazuje problém, na který narážíme dlouhodobě. Sítě jsou často ukládány buď v rozporu s technickými normami, protože nejsou v příslušné hloubce, nebo nejsou v dokumentaci vůbec zaznačeny tak, jak to vlastníkům sítí zákon ukládá. Pro nás to ale znamená obrovské komplikace při výsadbě zeleně,” zmínila Štěpánková a dodala, že město by klidně sázelo mnohem více stromů, než činí dosud. “Právě ochranná pásma sítí to ale často zcela znemožňují. Na první pohled si leckde řeknete, že by tam stromy klidně mohly růst. Situace pod zemí to ale bohužel neumožňuje,” krčí rameny primátor Žbánek.

Osud Masarykovy ulice je podle odborníků typickým příkladem pro většinu podobných bulvárů v zemi. Stromy zde dříve byly, ale kvůli nekoncepční instalaci sítí v minulosti některé uhynuly a ty, které odumřely stářím, už zahradníci nemohli nahradit novou výsadbou, kvůli ochranným pásmům sítí. V současné době však ale existují nové technologie, speciální fólie a substráty, které dokážou usměrňovat růst kořenového systému stromů tak, aby neohrožoval sítě. “Tohle je naše priorita. Chtěli bychom se na tomto řešení s vlastníky sítí do budoucna dohodnout, protože by nám umožnilo sázet i v ochranném pásmu infrastruktury,“ objasnil náměstek primátora Otakar Bačák.

Autor článkuJan Procházkaprochazka@olomouc.cz

Jan Procházka
Reklama

Galerie Murano

Katalog firem » E-shopy

Originální zátky na víno z Murana jsou skvělým dárkem ke každé příležitosti nebo jen tak pro radost. Osobní výběr v Olomouci na Dolním náměstí.