Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav, venku je 18.2 °C

Volejbalistky VK UP porazily ve třech setech mistra

22.1.2023

V posledním kole základní části volejbalové extraligy žen hostila Univerzita Palackého Olomouc tým Prostějova. Vysokoškolačky znovu ukázaly, že se jim na mistrovského soupeře v této sezoně daří a po předchozí pětisetové výhře v Prostějově tentokrát porazily úřadujícího šampiona doma po výborném a týmovém výkonu dokonce 3:0. Sokol Šternberk stále na ligovou výhru v této sezoně čeká a na palubovce Dukly Liberec měl k úspěchu velmi daleko. I toto utkání skončilo domácím vítězstvím ve třech sadách.

Olomoucký tým začal proti mistrovi aktivně a zaslouženě se v úvodu prvního setu ujal vedení (4:1, 6:2). Hosté se sice pokoušeli bodově dotáhnout (12:9), ale stále tahali za kratší konec (15:9, 18:12). Rozhodující úder zasadila prostějovským nadějím na servisu střídající Weidenthalerová (18:14, 23:14) a univerzita sadu dovedla k hladkému vítězství - 25:16 a 1:0.

Začátek druhého dějství měl podobný průběh (4:1, 6:3), jenže hosté tentokrát dokázali zareagovat (6:7, 8:9). I dál byla k vidění vyrovnaná bitva, v níž sice většinou vedly vysokoškolačky, ale maximálně o tři body (12:9, 16:13, 20:18). Až v samotné koncovce se na podání postavila domácí Rajlićová a pomohla Olomouci zajistit rozhodující náskok (20:19, 23:19). Tým VK UP vedl po výhře 25:20 už 2:0.

Loňský šampion se nevzdával a do třetího setu vtrhl se záměrem průběh otočit (0:2, 6:10). Domácí výběr však příkladně bojoval, začal ztrátu rychle stahovat (10:11) a brzy se sám ujal vedení (13:12). Přetahovaná ale pokračovala dál (14:14, 14:18) a v tu chvíli opět vyšlo Olomouci střídání na servisu - po šňůře Šepeĺové to bylo 19:18. Univerzita už koncovku doztrátovala a po těsné výhře 25:23 porazila Prostějov 3:0.

„Zasloužená výhra Olomouce, domácí hráli dobře v obraně i útoku. My jsme se nebyli schopni v útoku prosadit, a to rozhodlo,“ konstatoval šéf hostující lavičky Miroslav Čada.

„Spadl mi velký kámen ze srdce, protože už jsem přestával věřit, že v zápasech prodáme velké odhodlání, které jsem viděl na trénincích od toho prvního lednového. Co nám doposud moc nefungovalo, byla obrana a dnes jsme si výbornými bloky usnadnili hru v poli. Poděkování patří celému týmu, který skvěle šlapal. Teď je naším cílem pohárové čtvrtfinále a postup do finálové čtyřky,“ plánuje domácí kormidelník Martin Hroch.

Ve čtvrtfinále Českého poháru přivítají Olomoučanky doma šternberský Sokol ještě před začátkem extraligové nadstavby ve středu 25. ledna od 17.30 hodin.

VK UP Olomouc - VK Prostějov 3:0 (16, 20, 23)

Rozhodčí: Peloušek, Ištvanech. Čas: 79 minut. Diváků: 350.

Olomouc: Herdová, Kneiflová, Rajlićová, Borovcová, Körmendyová, Galvãová, libero Slavíková. Střídaly: Šepeĺová, Weidenthalerová.
Prostějov: Bajuszová, Meidlová, Kvapilová, Silvaová, Smolková, Löffová, libero Stavinohová. Střídaly: Nikolovová, Trnková, Beránková, Nováková.

Liberec na Šternberanky vlétl a velmi rychle to bylo 5:0. Hráčky Dukly i nadále pokračovaly v tlaku (12:2, 15:5) a první set byl v podstatě rozhodnutý. Po debaklu 25:10 to bylo 1:0 pro favorita.

I druhý set začal v obdobném duchu jako první (6:0). Hosté se snažili točit sestavou, ale nepomáhalo to (15:8, 20:11). Dukla i v této sadě nadělovala a díky výhře 25:13 už vedl 2:0.

Vstup do třetího dějství se podařil lépe hráčkám Sokola (0:2, 1:3), jenže velmi rychle bylo vyrovnáno (3:3). Liberec pak obnovil svou převahu (10:10, 13:10) a jeho náskok se postupně navyšoval (17:11). Šternberk se pokoušel vrátit do hry (18:14), ale už to nestačilo. Nejvyrovnanější set skončil 25:21 a celý zápas 3:0.

„Utkání se nám bohužel nepovedlo. Holky do něj vstoupily vlažně a hlavně nesplnily pokyny z přípravy. Možná byly příliš ustrašené. Dneska skutečně nejsem spokojen s naším výkonem, ale gratuluji soupeři k výhře,“ řekl kouč Sokola Jan Drešl.

„Chtěli jsme vyhrát, abychom se posunuli ještě o jedno místo, což by bylo lepší pro nástavbu. Holky k tomu přistoupily velmi zodpovědně. Krásný výkon první dva sety, ve třetím setu už bylo pár chyb, ale zvládli jsme to za 3:0, takže cíl splněn a spokojenost,“ uvedl liberecký trenér Libor Gálík.

Ve středu 25. ledna čeká Šternberk utkání čtvrtfinále Českého poháru na palubovce Univerzity Palackého Olomouc. Hrát se bude od půl šesté odpoledne.

VK Dukla Liberec - TJ Sokol Šternberk 3:0 (10, 13, 21)

Rozhodčí: Poláček, Olt. Čas: 63 minut..Diváků: 255.

Liberec: Šulcová, Kohoutová, Dvořáková, Frankevyčová, Nečasová, Deislová, libero Kolářová. Střídaly: Javůrková, Lyklemaová.
Šternberk: Pjantkovská, Přibylová, Heilbornová, Lochová, N. Látalová, Z. Látalová, libera Deninová, Vyjídáková Střídaly: Kočetková, Chaloupková, Kořínková, Truksová. (red)