Reklama

Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René, venku je 3.2 °C

Tipy na víkend: vypečené husy, Svatomartinské hody, víno, divadla, koncerty i trhy

Tipy na víkend

11.11.2022

Lenka Šťastná

Týden se nám chýlí ke konci a víkend klepe na dveře. Jaké budou volné dny tentokrát? Předně se ponesou na svatomartinské vlně, protože už dnes na Horním i Dolním náměstí vypuknou svatomartinské trhy, z restaurací se ponese všudypřítomná vůně vypečených husiček a speciální vinařský program chystá i Šantovka. Ale bude toho mnohem víc! Podívejte se, co všechno víkend přinese...

Kam na husu?

Křupavá kůrčička, variace knedlíků, šťavnaté zelí a neodolatelná vůně, která vás rozhodně nenechá chladnými – přesně takhle vypadají svatomartinské hody v Olomouci. Pečená husa na svátek svatého Martina je českou tradicí, která stojí za to. Kam všude se můžete na husí hody vypravit? Podívejte se na přehled restaurací, kde si tuto českou delikatesu můžete vychutnat..

Pátek

09:00 / Svatomartinská Olomouc 2022 / Horní a Dolní náměstí
15:00 / Víkend v pohybu / DDM (Rožnavská)
15:00 / Svatomartinské hody / Galerie Šantovka
17:00 / Detoxikační cvičení / Omega centrum sportu a zdraví
18:00 / Rezidence XY: Viktória Pardovičová / Divadlo na cucky
19:00 / Ohnivá klasika / Moravské filharmonie
19:00 / Ivan Hrozný / Moravské divadlo
19:00 / Olivy vs. Meandry / Arcidiecézní muzeum
20:00 / Motörhead Tribute Show / Bounty Rock Cafe

Pátek - Sobota - Neděle

Už od dnešního dopoledne můžete navštívit Svatomartinské trhy na Horním i Dolním náměstí. K degustaci budou mladá vína, nebudou chybět gastrospeciality a k poslechu vám zahraje cimbálová muzika. V 16 hodin proběhne na Horním náměstí žehnání vína a příjezd sv. Martina na koni.

Mladá vína můžete od 15 hodin degustovat také v Galerii Šantovka, kde bude probíhat již třetí ročník festivalu Vinaři na Šantovce. Tentokrát budou zastoupena vinařství Vilavin, Fučík, Salay winery, ZD Sedlec či Baláž. Vinaři nabídnou pestrý sortiment od svatomartinských vín, přes klasicky zralá tichá vína až po tradiční sekty na způsob Champagne. A stejně jako v minulém roce se budou prodávat svatomartinská vína s etiketou, kterou namalovaly děti z Dětského centra Ostrůvek. Právě jim pak půjde výtěžek z prodeje těchto charitativních vín.

Kromě degustace mladých vín se v pátek můžete těšit i na zajímavý kulturní program. Moravská filharmonie chystá na svatomartinský večer koncert, na kterém vystoupí společně s jedinečným slovenským seskupením Cigánski Diabli. Program Ohnivá klasika nabídne nejznámější melodie z Bizetovy Carmen a originální fúze mnoha hudebních žánrů pod vedením uznávaného slovenského dirigenta Adriána Kokoše. Více informací zde →

Zajít můžete také na divadelní představení. V Moravském divadle na vás bude v 19 hodin čekat Ivan Hrozný. Dramatický děj baletu o caru Ivanu Hrozném je plný náhlých zvratů a intrik a příběh nepostrádá motivy lásky, přátelství, věrnosti, ale i zrady a nenávisti. Navíc se věrohodně opírá a čerpá především z historických pramenů, které jsou svou bohatostí a epičností předurčeny na přetlumočení do barvitě plnokrevného divadelního tvaru.

Ve stejný čas se v Arcidiecézním muzeu odehraje zápas v divadelní improvizaci mezi olomouckými Olivami a brněnskými Meandry.

A již tradičně zve v pátek večer na koncert Bounty Rock Cafe, kde od 20 hodin vystoupí Motörhead Tribute Show. Trio zkušených přerovských muzikantů nenechá nikoho na pochybách, že hudba Lemmy Kilmistera stále žije..

Sobota

09:00 / Svatomartinská Olomouc 2022 / Horní a Dolní náměstí
09:00 / Svatomartinské hody / Galerie Šantovka
09:00 / Sobotní jógové a meditační dopoledne / Art Rubikon
10:00 / Knižní swap / Výměna knih / Art Rubikon
10:00 / Martinské prohlídky / Hrad Šternberk
10:00 / Šantovské trhy / Galerie Šantovka
10:30 / Row & Ski Erg / Omega centrum sportu a zdraví
13:00 / Listopadový básně: Poetický seminář s Šimonem Leitgebem / Telegraph
16:00 / Listopadový básně: Autorské čtení / Telegraph
16:00 / Noc v Benátkách / Moravské divadlo
19:00 / Talk show Marka Zahradníčka: Zgruntu s vlkem z gruntu II. / Divadlo Tramtarie
19:30 / Listopadový básně: Volné divadlo - Vidí se lidi? / Telegraph
20:00 / Distant Bells (Pink Floyd Tribute) / Bounty Rock Cafe

Pátek - Sobota - Neděle

Pokud máte pocit, že si po náročném pracovním týdnu potřebujete odpočinout a načerpat energii, tak můžete v sobotu zajít na jógové dopoledne v Art Rubikonu, které vám pomůže uklidnit a vyčistit vaše tělo i mysl. Na stejném místě pak bude od 10 do 15 hodin probíhat také Knižní swap aneb výměna knih. Jde o akci, na kterou můžete přinést dětské knihy, které už nevyužijete, nebo si naopak vyberete takové, které vám chybí a chcete je číst dětem.

Od dopoledních 10 hodin se pak můžete těšit na Šantovské trhy, na kterých své produkty nabídnou především regionální producenti farmářských i řemeslných výrobků. Až do 18 hodin si tak zde můžete nakoupit ovoce i zeleninu, uzeniny, sýry, rybízové víno a spoustu dalšího.

V sobotu si můžete udělat také výlet na hrad Šternberk, kde vás budou čekat speciální Martinské prohlídky. Hradem budou provázet průvodci oblečení v historických kostýmech a jejich výklad bude zaměřený nejen na historii hradu, ale především na legendu o Svatém Martinovi. Prohlídky budou zakončené v Liechtensteiské kuchyni, kde budou připravené ochutnávky martinských specialit a mladého vína.

Během soboty bude probíhat také jedna z největších republikových dobročinných akcí - Sbírka potravin. Lidé mohou nakoupit potraviny a drogerii pro potřebné hned v několika supermarketech a drogeriích v Olomouci. Veškeré podrobnosti o sbírce se dočtete tady →

Moravské divadlo láká odpoledne v 16 hodin na Straussovu operetu Noc v Benátkách. Příběh vévody-sukničkáře, který v průběhu jednoho večera a noci dostane pořádně za vyučenou, se na jeviště Moravského divadla letos vrátil po šestnácti letech. Inscenaci režíruje Dagmar Hlubková, autorem hudebního nastudování je Tomáš Hanák.

Sobotní večer si pak můžete užít třeba v Divadle Tramtarie, které od 19 hodin chystá Talk show Marka Zahradníčka, který podrobně a bez servítků vyzpovídá Davida Vlka, autora facebookových fejetonů, jehož inteligentní ostrovtip se na sociálních sítích stal fenoménem. 

A Bounty Rock Cafe zve od 20 hodin na koncert skupiny Distant Bells, jejíž repertoár tvoří průřez celou tvorbou Pink Floyd.

Neděle

09:00 / Nedělní brunch / Bistro Helen
09:00 / Svatomartinské hody / Galerie Šantovka
10:00 / Pohádky z ledničky / Divadlo na Šantovce
10:00 / Pohádka o Palečkovi / Moravské divadlo
15:00 / Pianothéka v Šantovce / Galerie Šantovka
19:00 / Milion / kino Metropol
19:00 / Na koho to slovo padne / Divadlo na Šantovce

Pátek - Sobota - Neděle

V neděli si po všech svatomartinských radovánkách zasloužíme především odpočívat. Pokud jste ale letos ještě nestihli husu a nehodláte si doma upéct vlastní, tak v neděli máte víceméně poslední možnost, kdy tuto delikatesu nabídne řada restaurací. A byla by přece škoda si něco takového nechat ujít, což? ;)

Ani tuto neděli nebude chybět stylový brunch v bistru Helen. Tým šéfkuchaře Toma Juříka nezapomene na oblíbená vejce na několik způsobů, domácí pomazánky, náš křupavý chléb obložený spoustou dobrot a sladkou tečku nakonec. A na své si přijdou i vegetariáni a vegani.

Dopoledne můžete i s dětmi zajít v 10 hodin do Divadla na Šantovce, které uvede Pohádky z ledničky. Čeká vás dobrodružná loutková pohádka, plná humoru a písniček, která hravou formou upozorňuje děti na stravovací a hygienické návyky. Moravské divadlo uvede ve stejný čas oblíbenou Pohádku o Palečkovi.

Odpoledne se pak od 15 hodin můžete v prvním patře Galerie Šantovka těšit na populární Pianothéku - vystoupení Richarda Pogody (klavír) a Miroslava Švihálka (saxofon). Během dvou hodin se tak můžete zaposlouchat do tří písničkových sad a vstup je samozřejmě zdarma. A zároveň naposledy můžete v Šantovce ochutnat mladá vína od vinařů z Jižní Moravy. 

Víkend můžete zakončit třeba na divadelním představení. Kino Metropol zve v 19 hodin na hru Milion. Čeká vás jednoaktová komedie pro dva bravurní herce, kteří se neustále překvapují novými úkoly a výzvami. V hlavních rolích Hynek Čermák a Vladimír Polívka.

Divadlo na Šantovce zve v neděli večer na jednu z nejúspěšnějších slovenských divadelních her s názvem Na koho to slovo padne. Groteskní příběh pěti individuí zavřených v jedné místnosti ve společnosti revolveru. Kdo ho má, ten má moc. Avšak každý má o ní svou vlastní představu.. Jak tohle dopadne? To zjistíte od 19 hodin. 

Přejeme krásný víkend! A nezapomeňte si dát mladé víno a husu. ;)