Svatý Kopeček oživí temperamentní italština - OLOMOUC.CZ
Reklama

Úterý 13. května 2025, svátek má Servác, venku je 13.8 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Svatý Kopeček oživí temperamentní italština

Tipy a názory

4.4.2019

Autor: red

Italské dny, které proběhnou 3. až 6. května v Olomouci a na Svatém Kopečku nabídnou výstavu, koncert, besedy, spoustu zábavy, prezentaci nových publikací, promítání dokumentů a také odhalení pamětní desky válečným uprchlíkům. Přesně před sto lety se právě Svatý Kopeček a okolní obce staly neplánovaným domovem pro desítky rakouských Italů.

V hlavní den oslav, v sobotu 4. května, se na Svatém Kopečku představí italská kultura, a to formou prezentace italských produktů. Návštěvníci si také budou moci vyzkoušet konverzaci v italštině a ověřit si znalosti o italské kultuře formou kvízu. Restaurace a pizzerie U Kristýna zase připravila speciální nabídku italských pokrmů, která platí od 30. dubna do 6. května.

Sobotní program začíná mší svatou v katedrále sv. Václava v Olomouci (v rámci pouti ke sv. Janu Sarkandrovi), odpoledne bude odhalena a požehnána pamětní deska italským vystěhovalcům. Na pátek je plánována projekce dětského animovaného filmu Naši Italové.

Pozvání na oslavu přijal italský historik Gianluigi Fait, který zde představí knižní novinku – v Itálii vydaný mnohasetstránkový vojenský deník lékaře Fiorio Vittoria, který v období první světové války působil i v Olomouci. Kniha je doplněna fotografiemi olomoucké provenience. Zváni jsou také zástupci města Tridentu a Rovereta a historických spolků Laboratorio di storia di Rovereto a Il Sommolago.

Italové byli evakuováni z okolí jihotyrolského Tridentu rok po vyhlášení první světové války. Před odchodem z domova počítali s tím, že odjíždějí jen na krátkou dobu, nakonec ale na Svatém Kopečku, v Olomouci a okolních obcích zůstali téměř čtyři roky. Jejich útrapy kromě válečné bídy ztěžovala také epidemie spály a později černých neštovic. "Italští uprchlíci byli z velké části odkázáni na pomoc místních obyvatel, charitativních institucí a státních úřadů. Zatímco v Itálii se dodnes na pomoc našich předků s vděčností vzpomíná, významnou úlohu tu hraje například emeritní tridentský arcibiskup Luigi Bressan, v našem kraji toto téma bude připomenuto poprvé," uvedl závěrem mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka.

Více informací naleznete ZDE.