Reklama

Pondělí 6. července 2020, dnes je výročí Upálení Mistra Jana Husa (1415), venku je 20.5 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Svatomartinské trhy ovládnou náměstí. Mladá vína ochutnáme netradičně už od 8. listopadu

Zprávy z regionu

30.10.2019

Zuzana Doleželová

Na Horním a Dolním náměstí v těchto dnech vyrůstá tradiční trhové městečko, které oživí centrum od 8. listopadu. Svatomartinské trhy k Olomouci neodmyslitelně patří a i letos nabídnou kromě dobrého vína také pohodovou atmosféru a hudební program. Trvají do 15. listopadu.

Celý program odstartuje v pátek 8. listopadu v 16:00 cimbálová muzika Pavla Mika, která bude hrát až do 20:00. V sobotu pak Svatomartinské trhy pokračují od 14:00, kdy vystoupí Cimbalband Mikulov. Program je připraven (podobně jako v pátek) až do 20:00. Ten samý program nabídnou trhy i v neděli. V pondělí 11. listopadu v 11:00 se bude žehnat vínu, o 11 minut později pak proběhne slavnostní přípitek. V 11:30 bude vystupovat cimbálová muzika Jitky Ondráčkové, v 17:00 pak cimbálová muzika Kyjovsko. 

"Vždycky vím, že když si dám víno na náměstí a pak ochutnám husu v restauraci, blíží se Vánoce. V centru města to začíná žít a to mám velmi rád," usmívá se pětatřicetiletý Petr, který se na trhy chystá v sobotu s celou rodinou.

Svatomartinské trhy letos trvají až do 15. listopadu. Od úterý do pátku začne program vždy v 16:00 a návštěvníci se mohou těšit postupně na cimbálovou muziku Radka Vedry, Michala Strýčka, Robina Červinky a Hudce z Kyjova.

Během trhů nebudou na Horním náměstí chybět stánky s vínem, s ryze řemeslnými výrobky, regionálními pochutinami i oblíbeným punčem. Pořadatelem je společnost Kulturní Olomouc.

Po skončení Svatomartinských trhů už zůstanou prodejní stánky na svých místech. Na pátek 22. listopadu je totiž připraveno zahájení oblíbených Vánočních trhů Olomouc.

TRADICE SVATOMARTINSKÝCH VÍN

Tato tradice je stará několik století. Prokazatelně však sahá do 18. století, konkrétně do doby vlády císaře Josefa II. Hospodář měl na statku ukončenou sezonu, úroda byla posbíraná, upekla se husa a ochutnávalo se mladé víno. I dnes je ochutnávání v řadě restaurací spojeno právě s pečením svatomartinské husy. Vždy se mladá vína otevírají přesně 11. listopadu, letos však bude tato tradice porušena. Vinařský fond totiž vyhověl přání vinařů a obchodníků a umožnil prodej Svatomartinského vína už od pátku 8. listopadu, kdy na většině míst začínají trhy.