Reklama

Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav, venku je -4.1 °C

Sklizeň v galerii Studio G21 nabídne plody regionálního designu. Výstava bude k vidění po celý listopad

Kultura

1.11.2023

Autor: red

Olomoucká galerie Studio G21 se v listopadu promění ve výkladní skříň regionálního designu. První listopadový den totiž otevře brány výstava Sklizeň 2023: plody regionálního designu, která přinese výběr aktuálních děl, projektů a realizací regionálních tvůrců, působících v různých oblastech kreativního průmyslu.

Foto: Filip Jančo

"Název je aluzí na klasické klišé spojované s naším regionem, kterým je úrodnost, plody mají odkazovat na výsledky umu lidského ducha a rukou, sklizeň má pak implikovat jistý kurátorský zásah, zkrátka výběr z hroznů," říká kurátorka výstavy Anna Jánská.

Výstava si tedy klade za cíl přinést výběr aktuálních realizací regionálních designérů z různých odvětví kreativních průmyslů a ukázat tak na domácí půdě kvalitu a široký záběr místních tvůrců. Představí se textilní, produktový či grafický design, návrháři obuvi, kožených výrobků či šperků nebo unikátní projekty, posouvající dosavadní hranice v oblastech jako výroba hudebních nástrojů nebo saunování (ano, saunování!).

Konkrétně budou zastoupeny regionální značky: DizajnDesign, Elazolo, Horakůže, Renáta Jančo, Ketke, LLukas, MyCello, Plovoucí sauny, Jan Skácelík, Unbroken Addiction a David Valner Studio.

"Výstava Sklizeň chce ukázat, že kreativita, kvalita a inovace nejsou soustředěny pouze v řádově větších městech, ale že i Olomouc a Olomoucký kraj jsou domovem mnoha talentovaných designérů a kreativců. Připravená výstava jim dává zaslouženou pozornost," dodává Jánská.

Foto: Filip Jančo

Samotné produkty ale nebudou tím jediným, co bude možné na výstavě vidět. V rámci instalace připravil kurátorský tým 2 sekce: prvním je SHOWROOM, kde návštěvníci mohou shlédnout hotové designové objekty, druhým je pak STUDIO, jakýsi ateliér či dílna, kde bude představen proces navrhování a vzniku vystavených produktů.

Speciálním datem v rámci výstavy bude neděle 5. listopadu, kdy bude Studio G21 mimořádně otevřeno v rámci další události propagující lokální tvůrce. V rámci čtvrtého ročníku akce Otevřená studia Olomouc zde proběhne fotografický workshop pod taktovkou Fotografické dílny při Domu dětí a mládeže Olomouc. Výstavní prostor galerie se promění v improvizovaný fotoateliér a návštěvníci budou mít jedinečnou možnost zapojit se do tvůrčího fotografování inspirovaného vystavenými předměty.

Výstava bude otevřena od 1. listopadu až do 30. listopadu 2023, dle otevíracích hodin galerie. Vernisáž výstavy 1. listopadu v 18:00 bude zároveň oficiálním otevřením festivalu Olomouc Design Days, jehož je součástí.