UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!
Pozor, čerti už jsou za dveřmi! Víte, kam na mikulášskou nadílku? Těšit se můžete na tradiční tramvaj i čerty v zoo
27.11.2013
Autor: Martina Burýšková
Taky už se těšíte na tu nadílku? Včera o sobě zatím dala vědět ta sněhová, teď se můžete pro změnu těšit na dárečky od Mikuláše. Tedy jenom v případě, že jste byli hodní. Pokud ano, je toho plno, čím svým blízkým nebo i sobě můžete udělat radost. Máme tu několik tipů na sladké mlsání, opravdu čertovské maskování a hlavně na místa, kde se to čerty a Mikuláši bude jen hemžit. Tak neseďte doma a přidejte se, ať tu mají také nějakého parádního anděla.
Že jste byli celý rok hodní? No já nevím, pamatujte, že tuhle silnou trojku Mikuláš – anděl – čert nikdo neoklame. Snad vás uklidní zpráva, že letos se bude nadělovat i těm, kdo si sem tam trochu zazlobili. Nic lepšího než uhlí ale nečekejte. Tím nechci říct, že byste se po Mikulášské návštěvě museli začít popelit, nebo skládat fůru uhlí. Lepší, myslím, bude zajít si na vánoční trhy na náměstí. Proč? No protože čert nikdy nesmí a nějaké ty uhelné zásoby si tu pro vás už připravil. Mezi radnicí a domem U Zlatého jelena najdete naděleno v jednom ze stánků. Už z dálky uvidíte perníková srdce. Vás ale bude spíše zajímat, co tady nechali čerti. Sladké uhlí! Vypadá to jako uhlí, taky to je uhlí, ale nechutná to jako uhlí. V některém pekle asi vynalezli kouzelný recept na sladké uhlí. Co na to řeknou vaše děti, netuším, snad jim ale tentokrát nadílka plná uhlí udělá radost. Pro ty, kdo letos odpočívali od lumpáren, tu naštěstí mají i jiné, veselejší dobroty, krásně nazdobené nejrůznější perníčky.
Kdyby čistě náhodou Mikuláš se svými pomocníky z říše andělské a pekelné zapomněl zajít k vám na návštěvu, můžete to vzít hravě za něj. Není to sice právě hezké někoho strašit, ale jako vtip se maska Mikuláše či čerta může určitě hodit. Ti z vás, kdo viděli filmovou podobu Saturnina, si jistě pamatují, že takové masky mohou být veledůležité i kdykoliv v průběhu roku. A sehnat v červenci škrabošky čerta a Mikuláše je náročný úkol i pro Saturnina. Chytrému napověz, hloupého trkni. Tetě Kateřině stačilo naznačit. :-)
Několik zajímavých kusů najdete třeba přímo v centru Olomouce v hračkářství Moravel v Riegrově ulici. Masky mají papírové i silikonové. Nejlépe tu pořídíte ty čertovské, najdou se ale také nějaká ta křídla pro drobnější andělíčky i se svatozáří a mají tu i něco mezi Mikulášem a Santou. Hlavně ale nezapomeňte na vidle! To by vám v pekle dali. Pokud se chcete ale proměnit na něco obzvláště děsivého, radím vám zajít si na nákup do Šantovky. V hračkářství Bambule v prvním podlaží najdete opravdu děsivé kusy. V těchto silikonových maskách budete mimořádně odpudiví. První stojí 329 korun, druhá 449. Pořídíte tu také masky kompletní i s pláštěm, vidle, rohy nebo křídla. Jen škoda, že na Mikuláše se v hračkářstvích poněkud zapomíná. Čerta seženete všude, na anděla alespoň křídla, ale Mikulášové jako by vymřeli.
Tak si alespoň od nich nechte hezky nadělit. Dárečky se budou rozdávat už tuto sobotu a chybět při tom zpravidla nebude ani zajímavý program. První mikulášské překvapení přijde už v sobotu 30. listopadu do zoo na Svatém Kopečku. Mikuláš totiž ztratil plášť... Vydejte se od 11 do 15 hodin po stopách naučné stezky, získejte zpátky pro Mikuláše plášť a nechejte se odvézt poníkem až do jeho tvořivé dílny. Tam můžete vyrábět o sto šest. Přijde vás podpořit i lenochod Bohuš, nebo malá surikata.
Do Moravského divadla si pak tentýž dne můžete od 16 hodin zajít na pohádku a rozsvícení stromku, ať jste malí nebo velcí. Připraveno bude pohádkové představení Pidínci a modrý kocour. Čekat tu na vás bude i Mikuláš s nadílkou drobných dárků.
Den poté se můžete přesunout vstříc Divadlu na Šantovce. Co vás tu čeká? Od 15 hodin se rozjede super dětská diskotéka s Martinou "Qveetko“ Procházkovou z Rádia Haná, která provede vaše děti Mikulášským odpolednem a bude mít připravené soutěže o vstupenky na pohádky. Chybět nebude malování na obličej, tentokrát s čertovskými motivy a o nadílku se bude zpívat s kytarou a mikrofonem i recitovat, hlavní je ale oslnit Mikuláše, čerta i anděla. K tomu bude připravena výtvarná dílna, fotokoutek a jako perlička – natáčet se budou natáčet videovzkazy, které z Divadla na Šatovce poputují emailem rovnou za Ježíškem!
Tak už se těšíte? Uprostřed týdne si mikulášský program můžete odlehčit třeba v Účku s Párty na křídlech a DJem Daliborem Dědkem, andílci a čerti budou mít vstup zdarma.
A konečně v sobotu 7. prosince přijde na řadu vyvrcholení celého mikulášování! Rozjede se Mikulášská jízda tramvají. První zastávka bude v Sokolské ulici a pak na všech dalších, kam ji cesta zavede. Svést se spolu se svými dětmi můžete bezplatně. Jízdní řád najdete na letáku. A aby toho nebylo málo, pořádný čertovský rej se rozjede tentýž den opět v olomoucké zoo. Na své přijdete hlavně vy, kdo se neradi bojíte, ale naopak raději strašíte. Od 16:00 se chystá večerní prohlídka zoo v maskách, vítáni jsou malí i velcí čertíci. Na nejhezčí masku čeká odměna.
Tak už v tom máte jasno, kde se bude strašit a kde nadělovat? Vyberte si podle svého gusta a hlavně se dobře i se svými dětmi bavte.
Martina Burýškováburyskova@olomouc.cz
JUDr. Daniel Pospíšil, Ph.D., advokát
Katalog firem » Služby » Advokáti
Specialista na právo umělé inteligence a obhajobu v trestních věcech.

DNES
Blíží se další ročník Festivalu zdraví. Nabídne témata života, vztahů i sebepoznání
DNEŠEK
DNES
Dnešek: Přednášky o Dánsku i dobývání Sluneční soustavy
Sport
24.2.2026
Mora veze z Mladé Boleslavi jen jeden bod
Zprávy z regionu
24.2.2026

