Reklama

Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie, venku je 3.1 °C

Město se chystá omezit vjezd vozidel dopravní obsluhy a taxi na Horní náměstí. Cílem je zklidnění dopravy v centru

Zprávy z regionu

2.3.2024

Autor: red

Menší provoz na Horním náměstí a zklidnění dopravy v nejužším centru města by měla zajistit úprava režimu dopravy v pěší zóně. Radní na svém posledním jednání schválili změnu časového rozmezí, kdy mohou na Horní náměstí vjíždět vozidla zásobování a taxislužeb. Zároveň kvůli častému zneužívání ze seznamu povolení zmizí vjezd v režimu "zásobování potravinami". Záměr nyní musí projít povolovacím procesem. Změna režimu by tak mohla začít platit kolem poloviny letošního roku.

Ilustrační foto

Foto: Jan Procházka

"Najít rovnováhu v nastavení dopravního režimu na Horním náměstí tak, aby byla zajištěna obsluha provozoven, ale zároveň bylo historické centrum města klidné, tak jak by si zasloužilo, není vůbec jednoduché. Intenzitu dopravy na Horním náměstí samozřejmě vnímáme my i Olomoučané. Nechceme znepříjemňovat život majitelům provozoven. Úpravou režimu chceme dopravu v centru přes den zklidnit a zejména zamezit zneužívání některých režimů povolení a také bezdůvodným průjezdům přes náměstí, kterými si mnozí jen zkracují cestu," vysvětlila náměstkyně primátora pro dopravu Miroslava Ferancová.

Nový stav na Horním náměstí by tedy měl vypadat následovně:

  • IZS, MMOl, TSMO, MPO: 0-24 h
  • cyklisté: 0-24 h
  • taxi: 18-11 h (nyní platí 0-24 h)
  • dopravní obsluha: 18-9 h (nyní platí 18-10 h)

Z povolení k vjezdu na Horní náměstí v určených časech nově úplně zmizí režim "potraviny", který nyní povoluje vjezd mezi 12. a 14. hodinou. "Velice často bohužel dochází ke zneužívání tohoto režimu lidmi, kteří si během oběda dělají z Horního náměstí parkoviště," říká náměstkyně Ferancová. Mimo vyznačené časy v jednotlivých režimech mohou na Horní náměstí vjíždět pouze majitelé karet k povolení vjezdu do pěší zóny.

Záměr vedení města upravit dopravní režim na Horním náměstí musí po zpracování projít všemi povolovacími legislativními procesy a po uplynutí správních lhůt může nově nastavený režim začít platit. To vše by se mělo odehrát ještě v průběhu první poloviny letošního roku.

V nejbližší době by se pravděpodobně na pořad jednání ke zvážení úpravy dopravního režimu měla dostat také méně přísná část pěší zóny v centru, tedy oblast Dolního náměstí a Na Hradě. Tam nyní platí povolení vjezdu pro vozidla IZS, MMOl, TSMO, MPO, cyklisty, taxislužby i dopravní obsluhu v rozsahu 0-24 h.

Reklama

GALERIE LABYRINT

Katalog firem » Kultura a umění » Galerie

Autorské výstavy,prodej obrazů, grafik,uměleckých šperků, historického skla, dřevěných, keramických a kovových plastik. Portrétování na zakázku.