Reklama

Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela, venku je 3.5 °C

Kurzy v rámci Ateliéru MDO vzdělávají a baví divadelní nadšence i odbornou veřejnost

Kultura

20.2.2024

Autor: red

Divadlo má nejen bavit, ale také pomáhat a vzdělávat. Právě všechny tyto aspekty propojuje Ateliér MDO, vzdělávací platforma při Moravském divadle, která se už dostala do povědomí nejen obyvatel Olomouce, ale na kurzy sem jezdí zájemci z celého kraje a také ze vzdálenějších koutů republiky. O lednové a únorové workshopy a dílny byl takový zájem, že většina z nich byla rychle vyprodaná. Jaké akce chystá Ateliér MDO v nadcházejících měsících?

Foto: archiv Ateliéru MDO

V lednu proběhl ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Olomouckého kraje exkluzivní Divadelní kurz první pomoci pod vedením záchranářů Jaroslava Zavadila a Davida Šmidry, kteří se nezalekli ani divadelních rolí policisty a myslivce. Kurz vycházel z opery Ad Matrem vyprávějící o chlapci, který se rodičům ztratí v horách. "V kurzu kromě záchranářů vystupovali i naši operní pěvci. Představovali rodinu na výletě, kterou na cestě potká několik potíží a musí si umět poradit. Záchranáři všechno odborně vysvětlili a účastníci také zjistili, jak funguje aplikace Záchranka, kde je nejbližší AED a jak jej použít, a pak si sami vyzkoušeli resuscitaci na figurínách," přiblížila originální spolupráci divadla a záchranářů vedoucí Ateliéru MDO Petra Slezáčková. Pozitivní ohlasy na kurz se dostaly i k pedagogům na základních školách, kteří o něj okamžitě projevili zájem, takže se připravuje speciální "edice" zásad první pomoci i pro ně. 

Oblíbené, a také rychle vyprodané, interaktivní besedy a kurzy se zaměřují na představení divadelních profesí. Lidé tak hojně využívají příležitost nahlédnout do zákulisí a zjistit, jak to všechno funguje. V rámci interaktivních besed mohli návštěvníci již vidět prostory garderoby či si s technickými složkami prohlédnout jeviště ze všech stran. Intenzivní kurz se konal na vlásenkárně, kde si účastníci kromě prohlídky prostor a praktického nasazování paruk, vyzkoušeli i výrobu knírů. "Tento koncept je velmi populární, proto jej určitě zopakujeme. Do budoucna bychom chtěli zrealizovat třeba i interaktivní besedu s naším panem dirigentem, a odkrýt tak lidem další zajímavou profesi," prozradila Slezáčková. 

Na jaře dostanou prostor kurzy víkendové a na pokračování. V sobotu 9. března proběhne baletní workshop pro dospělé, který povede primabalerína a sólistka baletního souboru Sawa Shiratsuki. Workshop bude vedený v angličtině, ale přítomná bude i překladatelka, a bude vhodný pro začátečníky. Na úspěšný listopadový kurz rétoriky s Pavlem Hekelou navazuje jeho další řada, která zahrnuje čtyři intenzivní dubnové lekce. Kurz je vhodný jak pro laiky, kteří si chtějí vylepšit své komunikační a prezentační dovednosti, tak pro profesionály. 13. a 14. dubna proběhne víkendový herecko-režijní workshop, který povede osvědčený tandem Michaela Doleželová a Roman Vencl, jenž stojí například za populární komedií Když se zhasne nebo tragikomedií Královny.

Byť květnové akce zatím nejsou v prodeji, i v tomto měsíci Ateliér MDO chystá atraktivní program. "Zájemci se budou moci poprvé přihlásit na kurz dabingu s členkou činohry Vladimírou Včelnou. Připravuje se i další program pro děti, jako je již tradiční dramatická dílna nebo nový koncept v podobě jarní lidové dílny. Na těchto akcích mohou malí účastníci dostat i naše edukativní divadelní zápisníky pro děti, které vznikly v prosinci 2023 ve spolupráci s olomouckou Střední školou polygrafickou," uvedla Petra Slezáčková.

Platforma v březnu, v rámci programu Ateliér do škol, rozšíří také spolupráci s pedagogickými pracovníky. Cílem je představit jim dramatickou výchovu jako prostředek, který mohou využít ve vlastní výuce, a také je seznámit s dalšími vzdělávacími aktivitami Ateliéru MDO pro školy, jako jsou dílny k vybraným inscenacím. Účast na semináři je bezplatná, je ale třeba registrovat se předem na mailu kmdarter@mdol.cz

Moravské divadlo dlouhodobě podporuje mladé talenty a dává prostor začínajícím režisérům, dramaturgům či výtvarníkům. I proto navázalo spolupráci s Univerzitou Palackého a propojuje studenty Katedry divadelních a filmových studií s praxí. Aktuálně zde pod mentoringem herečky a lektorky Jany Posníkové realizují dramaturgické úvody k činoherním, a od března také k operním inscenacím.

Reklama

Přirozenou cestou

Katalog firem » Obchod » Zdravá výživa

Srdečně Vás zveme do naší prodejny Přirozenou cestou na Dolním náměstí č. 8/9. Nabízíme produkty pro radost a zdraví. Těšíme se na vás.

Filip