Reklama

Pátek 3. července 2020, svátek má Radomír, venku je 21.9 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Horní náměstí i chrám svatého Mořice rozezní zvuk vojenských hudeb

Kultura

1.8.2019

Autor: red

Olomouc hostí jubilejní XXV. ročník Mezinárodního festivalu vojenských hudeb. Přehlídka s atraktivním programem se uskuteční v pátek 30. a v sobotu 31. srpna. Festival již tradičně představí skvělé muzikantské umění, pestré uniformy i náročné pochodové sestavy.

"Svou programovou strukturou, zájmem diváků a dlouholetou odezvou zahraničních vojenských hudeb si festival vydobyl velmi pevnou pozici v kalendáři podobných akcí pořádaných našimi partnery v Evropě. Letošní ročník s číslicí 25 tak můžeme s hrdostí označit za jubilejní," řekl hlavní inspektor vojenských hudeb Armády ČR Kamil Mezihorák. 

Návštěvníci se letos mohou těšit na vystoupení Vojenského uměleckého souboru Ondráš, který se představí s nezapomenutelným vystoupením Krajinou času, na koncert Vojenské hudby Olomouc s operním a muzikálovým zpěvákem Danielem Hůlkou či vystoupení orchestru holandského Královského letectva nebo vojenskou hudbu z Lotyšska a Slovenska. Po roční pauze se opět představí Ústřední hudba Armády ČR, která rozezní chrám sv. Mořice. Zpestřením doprovodného programu bude exhibiční vystoupení vojáků Čestné stráže Armády ČR a Čestné stráže prezidentky Slovenské republiky. Divákům se na Horním náměstí předvede i motorizovaná jednotka Police ČR a Vojenské policie.

"Olomouc jako pevnostní město pojí s armádou bohatá historie a festival, který je koncipován jako společensko-kulturní projekt, toto propojení nejen připomíná, ale zároveň zajímavě oživuje město na konci turistické sezony," podotkla náměstkyně primátora pro kulturu a cestovní ruch Markéta Záleská.

Festival začne v Olomouci na Horním náměstí v pátek ve 14:00 vystoupením souborů mažoretek. Chrámový koncert v kostele sv. Mořice je na programu v 18:00. První festivalový den vyvrcholí v 19:30, kdy se představí Vojenská hudba Olomouc s Danielem Hůlkou, a program na Horním náměstí uzavře Vojenská hudba Nizozemska. 

Sobota 31. srpna je od 10:00 na Horním náměstí vyhrazena přehlídce vojenských hudeb. Vystoupí na ní Vojenská hudba Slovenska, Vojenská hudba Lotyšska, Vojenská hudba Nizozemska, domácí Vojenská Hudba Olomouc a Ústřední hudba Armády ČR. Diváky čeká exhibice Čestné stráže Armády ČR i přehlídka motorizované jednotky Policie ČR a Vojenské policie. Sobotní program a samotný festival vyvrcholí ve 12:15 závěrečným společným koncertem.

Festival se s menšími přestávkami koná již od roku 1992. Od roku 2005 se konal pod názvem Oslavy Maršála Radeckého. Od roku 2017 se prezentuje opět pod staronovým názvem Mezinárodní festival vojenských hudeb. Festival se neomezuje pouze na Olomouc, ale tradičně se koná i v Kroměříži, kde zazní vojenská hudba v sobotu 31. srpna a 1. září na Velkém náměstí.