Reklama

Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona, venku je 2.6 °C

Fraky dolů! Nenechte si ujít koncertní verzi projektu, který představuje filharmoniky tak, jak je neznáte

Kultura

13.10.2021

Autor: red

Původní filmový projekt Moravské filharmonie Olomouc FRAKY DOLŮ! se několik měsíců po premiéře v Kině Metropol dočká své koncertní verze, a to 21. října v Redutě. Dechové kvinteto Moravské filharmonie – Moravia Quintet i během letních měsíců nezahálelo a pro své posluchače intenzivně připravovalo repertoár celovečerního koncertu se scénickou složkou, který opět posluchačům přinese nejznámější filmové melodie z pera aranžéra, autora celého projektu a především také fagotisty Jana Dvořáka.

"Enormní počet zhlédnutí filmu včetně mimořádně pozitivních ohlasů nás všechny motivoval k naplnění původní myšlenky filmu, tedy přenést tento projekt na koncertní pódium a umožnit našim posluchačům filharmoniky poznat tak trochu jinak, bez naší škrobené tváře, ukázat spektrum zvukových a výrazových možností klasického dřevěného kvinteta a rovněž oslovit a mít možnost přivítat v naší domovské Redutě posluchače, kteří na koncerty Moravské filharmonie standardně nezavítají. Jsme nesmírně potěšeni, že díky neutuchající podpoře filharmonie, ale i přízni našich věrných mecenášů a partnerů a spolu se zmírněním protiepidemických opatření, můžeme tento smělý záměr realizovat již na podzim letošního roku," čímž Jan Dvořák objasňuje motivaci vzniku koncertní verze projektu.

Režijní zpracování koncertní verze projektu je opět spojeno se jménem výrazné olomoucké umělecké osobnosti, s pěvcem a režisérem Vojtěchem Pačákem. Posluchači se rovněž mohou na podiu těšit na, již z filmu známé, hlavní hrdiny v podání členů Moravia Quintetu, bicistu MFO Ladislava Bilana, či pěvkyni Moravského divadla Olomouc Vendulu Pumprlovou. Pěveckou složku koncertu rozšíří pěvecký sbor Mladší Campanella pod vedením sbormistryně Anny Králové. V rámci koncertu se publiku rovněž představí nový koncertní mistr MFO, vynikající mladý houslista Patrik Sedlář, klavírního partu se pak ujme Richard Mlynář. Koncert bude průvodním slovem rámovat herec a moderátor Jan Šprynar.

Během koncertního provedení programu zazní nejen již známá aranžmá filmového zpracování projektu, ale Moravia Quintet posluchače nově přenese mj. na Černou perlu prostřednictvím melodií fantasy série Piráti z Karibiku, společně s Tomem Hanksem posluchači prožijí dramatický příběh a romanci v Terminálu newyorského letiště, s Kevinem McCallisterem si uvědomí, jak nebezpečné je zůstat během vánočních svátků Sám doma, ale také si připomenou mrazivé svědectví holocaustu a snahu na záchranu více než tisíce polských Židů díky Schindlerově seznamu.

"Mimořádný komorní koncert Fraky dolů! sice vychází a navazuje na stejnojmenný úspěšný filmový počin Moravia Quintetu, ale v podobě živého koncertního vystoupení dostává projekt zcela nový rozměr, který přinese posluchačům unikátní zážitek. A to nejen hudební, ale také vizuální, neboť pódium Reduty se v tento večer promění v dějiště scén z hned několika světoznámých filmů. Každý, kdo se rád nechává vtáhnout do děje nejen hollywoodských trháků, by proto neměl 21. října v Redutě chybět," dodává k plánovanému koncertu ředitel Moravské filharmonie Jonáš Harman.