Reklama

Středa 1. dubna 2020, svátek má Hugo, venku je -5.1 °C

Dnešek: začíná druhý týden v karanténě, kultura se přemisťuje na sítě

Tipy a názory

23.3.2020

Jan Procházka

Už týden je v Česku omezen pohyb osob a platí celostátní karanténa. Jaká nová opatření se budou přijímat? Doufejme, že už žádná nebudou potřeba. Máme pro vás i kulturní tip, který si můžete vychutnat bez nutnosti kamkoliv chodit. Situaci, stejně jako v uplynulých dnech, sledujeme nepřetržitě.

Omezení volného pohybu

Vláda po mimořádném jednání v neděli 15. března ve 23 hodin vyhlásila omezení pohybu v celé České republice, a to s platností od pondělí 16. března do 24. března. Lidé budou moci chodit do práce, na nákup, za lékařem, na nezbytné návštěvy rodiny a jinak se mají zdržovat doma. Veškerá omezení, která se přímo dotýkají života v Olomouci, pro vás podrobně sledujeme ZDE →

Kultura online

Přestože divadla, kina i kluby jsou zavřené, aspoň online nabídka díkybohu zůstává. V divadlech a na mnohých dalších místech se teď šijí roušky, naštěstí exitují archivy. A třeba Tramtarie se ten svůj rozhodla pořádně vyvětrat. Každý večer v 19 hodin tak na facebookových stránkách najdete jednu scénku z velepopulárních Herců na ležáka. Doporučujeme! A pokud chcete divadlo, které žije převážně ze vstupného, v těžkých časech podpořit, můžete poslat třeba i symbolický příspěvek do sbírky, kterou pořádá portál Donio. Na stejném místě můžete podpořit i další olomouckou scénu Nabalkoně. Ta si vymyslela ke sbírce i soutěž: vyhrát ,ůžete setkání s herci a drink, který si s vámi vypijí v lepších časech. A během dlouhých chvil můžete třeba zabrouzdat videopříspěvky na jejich YouTube kanálu. Je jich tam docela dost.
I Moravské divadlo si připravilo zajímavý online obsah, který postupně zveřejňuje na facebooku. A baletní soubor si navíc připravil specialitu: "Náš sólista a baletní mistr Guido Sarno povede od pondělí do pátku warmup vždy od 10:30 v živém vysílání na Facebooku. Zacvičme si společně, těší se na vás Guido Sarno," láká soubor.
Ve výrobě a hlavně distribuci roušek se angažuje i Divadlo na cucky. Stojí také za autorstvím spotů, propagujících jejich nošení. I této nezávislé scéně můžete poslat "antivirovou injekci", pro změnu přes portál Darujme.cz.
Virtuální program má i Divadlo na Šantovce. Už v neděli se na jejich facebooku četly pohádky (pustit si je samozřejmě můžete i ze záznamu) a na dnešní 18. hodinu je připraveno pokračování seriálu "Životní etudy ze Zuzčiny karantény". Pokud jste neviděli první díl, hned to napravte, tohle vás rozseká (najdete ho na YouTube kanálu Nabalkoně, vidíte, jak je to krásně propojené?). 

Držme se. Společně to dáme.

I dnes pro vás budeme bedlivě sledovat situaci v Olomouci a všechny informace okamžitě šířit směrem k vám prostřednictvím našeho speciálu Olomouc.cz/koronavirus.