Reklama

Středa 1. dubna 2020, svátek má Hugo, venku je -5 °C

Dnešek: povinnost nosit roušky i obchody speciálně pro seniory

AKTUÁLNĚ

19.3.2020

Lenka Šimková

Čtvrtek přinese opět novinky týkající se aktuální mimořádné situace ohledně epidemie nového typu koronaviru. V Olomouckém kraji platí povinnost nosit roušku už od včerejšího poledne, od půlnoci je platné toto nařízení napříč celou republikou. Přečtěte si, jaké další novinky jsou platné k dnešnímu dni...

Omezení volného pohybu

Vláda po mimořádném jednání v neděli ve 23 hodin vyhlásila omezení pohybu v celé České republice, a to s platností od pondělí 16. března do 24. března. Lidé budou moci chodit do práce, na nákup, za lékařem, na nezbytné návštěvy rodiny a jinak se mají zdržovat doma. Veškerá omezení, která se přímo dotýkají života v Olomouci, pro vás podrobně sledujeme ZDE →

Povinnost nosit roušky na veřejnosti

Vláda České republika schválila s platností od dnešní půlnoci zákaz vycházení bez roušek. Toto opatření platilo v Olomouckém kraji však už od včerejšího poledne, kdy jej vydal hejtman Ladislav Okleštěk. Je důležité zmínit, že lidé nemusí ven vyjít pouze s rouškou. Většina z nich se totiž proti opatření vlády ohrazuje tím, že roušky zkrátka nejsou. Rouškou, se kterou je třeba chodit na veřejnosti, ale také se kterou můžete využívat městskou hromadnou dopravu, se v tomto případě myslí jakákoli ochrana obličeje - tedy pokud nemáte roušku, můžete použít šátek, šálu, sportovní "tunely", nebo improvizovat a vyrobit si provizorní roušky z něčeho jiného. Na internetu se to v poslední době jen hemží řadou návodů, stačí se jen podívat. Důležité ale je, mít na veřejnosti zakrytý nos i ústa. ;-)

Prázdninový provoz některých autobusových linek

Jak již bylo zmíněno - pokud využíváte městskou hromadnou dopravu, nesmíte do vozů nastoupit bez ochrany obličeje. Kromě toho, od dnešního dne dojde na některých autobusových linkách ke změnám provozu. Konkrétně se jedná o linky č. 12, 16 a 19, které budou až do odvolání jezdit dle prázdninového jízdního řádu. 

Obchody speciálně pro seniory

Druhé nařízení vlády, které včera vydala, se týká seniorů nad 65 let. Od dnešního dne budou prodejny potravin, lékárny a drogerie v čase od 10:00 do 12:00 přístupné pouze seniorům nad 65 let. V těchto hodinách by tak do prodejen neměl přijít nikdo z jiné věkové skupiny, v ostatní hodiny mohou senioři také nakupovat, avšak vláda jim to výrazně nedoporučuje.

Charita pomáhá

Vzhledem k tomu, že senioři patří mezi nejvíce ohrožené skupiny obyvatel, co se týká nákazy novým typem koronaviru, rozhodla Olomoucká charita, že jim začne pomáhat s nákupy. Desítky prověřených dobrovolníků tak nyní budou zajišťovat potraviny i léky lidem nad 70 let, kteří nemají rodinné či sousedské zázemí. Senioři zaplatí jen cenu nákupu, samotná donáška je zdarma. Více informací o této službě se dočtete tady.

Hezký čtvrtek!