Reklama

Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš, venku je 11.5 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Autentická Francie v srdci Olomouce: Vinotéka Galský kohout nabízí unikátní francouzská vína i delikatesy

Tipy a názory

19.9.2022

Lenka Šťastná

Věděli jste, že přímo z centra Olomouce se během chvilky můžete ocitnout v údolí Loiry, Bordeaux, Provence i v dalších významných francouzských vinařských regionech? Stačí zavítat do vinotéky Galský kohout, která už svým názvem odkazuje právě k Francii. V nabídce naleznete vína a šampaňské výhradně od francouzských vinařů a nechybí ani speciální francouzské delikatesy. Someliér a dodavatel vín Jiří Bílý všechna vína sám vybírá a dováží výhradně sem, takže na ně jinde nenatrefíte…

Vinotéka Galský kohout je v Olomouci otevřena od února a najdete ji v Ostružnické ulici. Za jejím vznikem stojí Jiří Bílý, který dlouhá léta ve Francii žil a otevřením vinotéky si nyní plní svůj dlouhodobý sen.

Galský kohout

Adresa: Ostružnická 385, Olomouc
Provozní doba: PO-PÁ 12:00 - 18:00, SO 09:30-12:30
Email: blanceri.sro@gmail.com 
* Webové stránky
* Facebook
* Instagram

"Do Francie jsem odešel jako mladý, pracoval jsem tam ve více oborech, ale musím říct, že víno mě naprosto uchvátilo a stalo se mým velkým koníčkem. Pracoval jsem i ve slavném vinařství v Châteauneuf-du-Pape, kde jsem poznal celkový proces výroby vína - od sázení, přes péči o rostliny, sklízení plodů, až po plnění sudů a lahví. Zároveň jsem poznal historii a francouzskou kulturu vína, která je velmi důležitá a právě to jsem chtěl přenést i sem k nám. Byl bych rád, kdyby zákazníci díky těmto vínům poznali francouzskou kulturu, dobré víno, jeho jednotlivé odrůdy i rozdíl v jednotlivých krajích, ze kterých víno pochází. Zároveň aby si ii uvědomili, že třeba slavné odrůdy jako Chardonnay a Pinot Noir, které jsou nyní zaneseny po celém světě, tak mají svůj původ právě právě ve Francii," vypráví someliér a dodavatel vín pro tuto vinotéku Jiří Bílý s tím, že vína dováží právě od francouzských vinařů, se kterými se poznal během svých let strávených ve Francii.

Foto: Jan Procházka

Ve vinotéce Galský kohut najdete francouzská vína přehledně rozdělená dle regionů, odkud pochází. "Já jsem žil dlouhodobě v Provence, takže nejvíce zastoupený máme tento region, ale najdete u nás i vína z údolí Loiry, Champagne, Bordeaux, máme i burgundská vína, Beaujolais, vína z Alsaska a z Porýní… Každý region má své speciality a odlišnosti a o těch já velmi rád zájemcům poreferuji na degustacích, během kterých se lidé dozví nejrůznější zajímavosti o Francii, kultuře vína i jednotlivých regionech a jejich specialitách," zve k návštěvě vinotéky Jiří Bílý. Degustace jsou nejlepší ve skupinkách od 6 do 12 osob a lze si je objednat emailem nebo telefonicky.

Kromě vynikajících vín najdete v nabídce sortimentu i francouzské speciality. "Teď jsme zrovna dovezli rýži z regionu Camargue, která se tam přímo pěstuje, a levandulové koření. Dále nabízíme lahodné paštiky, husí játra, domácí marmelády, levandulový med, proslavené francouzské máslové sušenky, ale míváme i speciality jako třeba šneky," vyjmenovává Jiří Bílý. 

Foto: Jan Procházka

Zajímavostí je, že každé víno, které se v nabídce vinotéky objeví, vybírá sám Jiří Bílý osobně ve Francii. Navíc se jedná o vína z menších vinařství, která jsou vyráběna v omezeném množství a nejsou k dostání v běžných marketech. "Vína, která vidíte u nás, si zkrátka jinde nekoupíte," usmívá se Jiří Bílý a popisuje příběh zákaznice, která objela celou republiku, než se jí právě v Olomouci podařilo koupit kvalitní burgundské pro manžela. 

Pokud si s výběrem toho pravého vína nejste jistí, tak vám obsluha mile ráda poradí. Kromě toho, že si zde můžete koupit nejrůznější lahvinky, tak si můžete nechat zhotovit i dárkový koš k nejrůznějším příležitostem. A pokud pořádáte třeba narozeninovou oslavu pro větší počet hostů, tak by se vám mohla hodit vína v boxech. "Tady bych rád zdůraznil, že se nejedná o žádný “krabičák”, ale že jde o stejně kvalitní vína, jako ta v lahvích. Boxy jsou tří nebo pětilitrové a třeba přes léto byla velmi oblíbená balení růžového, které je takové ideální na příjemné letní popíjení. A můžeme potěšit také milovníky BIO potravin, neboť prodáváme i některá vína v BIO kvalitě," říká závěrem Jiří Bílý.