Reklama

Úterý 31. března 2020, svátek má Kvido, venku je -1 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Samet. Moravské divadlo vyhlásilo vítěze studentské soutěže

Zprávy z regionu

4.6.2019

Autor: red

Na začátku letošního roku iniciovalo vedení Moravského divadla soutěž o původní dramatický text na téma Sametová revoluce. Do poloviny května dorazil na sekretariát divadla rovný tucet textů od studentů vysokých a středních škol, z nichž měla odborná komise vybrat vítěze. Tím se nakonec stala hra Samet od Michaely Křivánkové. Komise se také rozhodla udělit Čestné uznání Petru Erbesovi za text s názvem Tři smrti Martina Šmída. Oba tituly plánuje uvést soubor činohry v rámci letošní Noci divadel v sobotu 16. listopadu.

Foto: Jan Procházka

"Současní studenti středních škol události z listopadu 1989 nezažili a mají o Sametové revoluci velmi nekonkrétní a zkreslenou představu, což je vzdělávací nedostatek, který bychom v rámci tohoto projektu rádi napravili. Rozhodli jsme se proto oslovit studenty vysokých škol, aby se stali pro své mladší kolegy jistými mentory přesto, že sami nebyli přímými svědky této události. Překvapilo nás množství textů, které nám studenti zaslali, a také skutečnost, že zájem byl nejen ze strany vysokoškoláků, ale také středoškoláků," uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš. "Měli jsme tak na výběr hned z několika různých stylů, forem a inscenačních nápadů, které jsme mohli vzájemně porovnávat a hledat ten, který nejlépe splní naše zadání a představy, což se nakonec podařilo. Díky téhle soutěži jsme dostali jasný signál, že alespoň části dnešních studentů není lhostejné, co se děje v naší společnosti, a že si uvědomují, jak podstatné je poučit se z historie a vyvarovat se tomu, abychom dopustili její případné opakování se," doplnil umělecký šéf souboru činohry Roman Vencl.

Komise, v níž vedle ředitele divadla a šéfa činohry zasedla též dramaturgyně Michaela Doleželová nebo členka činohry Ivana Plíhalová, nakonec za vítězný zvolila text absolventky Gymnázia Arabská v Praze Michaely Křivánkové s názvem Samet. "Nejlépe splnil naše zadání ve smyslu přiblížení událostí roku 1989 dnešním studentům," shrnul Gerneš. "Překvapil mě zájem o tuto soutěž a také způsob, jakým autoři toto téma uchopili, a znalosti historických faktů, které museli nastudovat. Ale největší zážitek jsem měla při čtení dvou textů, které mě na konci dojaly k slzám. Jeden z nich se nakonec stal textem vítězným," uvedla Plíhalová. Michaela Křivánková se o soutěži dozvěděla na webu Divadlo.cz. "Napadlo mě spojit dvě studentky z rozdílných časů. Na mnoha demonstracích v devětaosmdesátém roce hráli hlavní roli studenti, navíc je hra určena pro ně. A protože se za posledních třicet let změnilo mnohé, přišlo mi vhodné tyto dva světy propojit. Zájem o události z roku 1989 jsem měla i dříve, ale rozhodně jsem se musela v jistých oblastech dovzdělat a mnoho z nově nabytých informací vedlo zase k inspiraci. Nejvíce mě bavilo sledování archivních záběrů, které jsem našla na internetu. Kromě toho jsem na internetu vyhledávala i informace v psané formě. Když jsem ale měla nějaké otázky, obrátila jsem na svoji mámu, informace o tomto tématu jsou totiž dosažitelnější, než by si mnozí mohli myslet," sdělila Křivánková.

Kromě vítěze se komise rozhodla vyhlásit ještě držitele Čestného uznání, jímž se stal Petr Erbes, student režie – dramaturgie na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU. "Jeho text Tři smrti Martina Šmída s podtitulem Dokumentární klauniáda je umělecky velmi zajímavý a líbil se nám natolik, že jsme se rozhodli uvést jej v podobě scénického čtení. Bohužel se jednalo o text, který by pro potřebu edukace středoškoláků byl hůře použitelný, jelikož je při jeho sledování třeba dobře znát historický a politický kontext. Nechtěli jsme však veřejnost ochudit o zážitek z tohoto textu," sdělil Gerneš.

Speciální divadelní projekt chystá Moravské divadlo pod záštitou Olomouckého kraje jako připomínku třiceti let od Sametové revoluce. Oba tituly plánuje soubor činohry uvést v rámci Noci divadel v sobotu 16. listopadu, o režisérovi a hereckém obsazení se momentálně jedná.