Reklama

Sobota 4. července 2020, svátek má Prokop, venku je 27 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Sametová revoluce očima studentů: Moravské divadlo vyhlašuje soutěž o nejlepší dramatický text

Kultura

9.1.2019

Autor: red

V listopadu uplyne třicet let od Sametové revoluce a Moravské divadlo Olomouc pod záštitou Olomouckého kraje uvede speciální divadelní projekt, který přiblíží zásadní okamžik novodobých českých dějin studentům středních škol. Vedení divadla totiž vyhlásilo soutěž o původní dramatický text na téma Sametová revoluce. Soutěž je určená pro studenty vysokých škol a autor vítězného textu bude odměněn částkou 30 tisíc korun, hra bude uvedena v listopadu.

Ilustrační foto

Foto: Archiv redakce

"Současní studenti středních škol události z listopadu 1989 nezažili a mají o Sametové revoluci velmi nekonkrétní a zkreslenou představu, což je vzdělávací nedostatek, který bychom v rámci tohoto projektu rádi napravili. Rozhodli jsme se proto oslovit studenty vysokých škol, aby se stali pro své mladší kolegy jistými mentory přesto, že sami nebyli přímými svědky této události. Počítáme však s rozhledem a informovaností vysokoškoláků, ale také s humorem, nadhledem a znalostí jazyka, který by měl být současné dospívající generaci blízký," uvedl ředitel Moravského divadla Olomouc David Gerneš.

Hra by měla být určená pro minimálně tři a maximálně pět herců a její rozsah by neměl přesáhnout pětatřicet stran. Měla by být inscenovatelná v různých hracích prostorech. Text má mít v první řadě vzdělávací charakter, vítaný je ovšem nadhled, humor a jistá míra interaktivity. Odměna pro vítěze činí 30 tisíc korun.

Autoři mohou své texty poslat do 15. května na adresu sekretariat@mdol.cz. Vítěze soutěže vyhlásí odborná pětičlenná porota 30. května a hra bude posléze nastudována souborem činohry a uvedena v listopadu letošního roku.