Reklama

Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard, venku je 14.8 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Kam s dětmi v září: vítání nového školního roku, břichomluvecká show i Smejko a Tanculienka

Tipy a názory

29.8.2018

Autor: Barbora Sísová

Už je to bohužel tady. Po dvou volných měsících plných sluníčka, koupání a dovolených přichází září a spolu s ním nejen neoblíbený začátek školního roku, ale také začátek podzimu. Zatím však nemusíte zoufat. Stále si se svými dětmi můžete užít spoustu venkovních akcí, jako je například Loučení s prázdninami, každoroční Cesta do školy nebo víkendové akce na hradě Sovinec. A pokud počasí nebude zrovna ideální, můžete vyrazit třeba do Krokodýlka, kde na vás čeká spousta atrakcí a první zářijový den dokonce nejrůznější soutěže. Po letní pauze se můžete vydat také do Divadla na Šantovce, kde jsou pro vás opět připraveny oblíbené nedělní pohádky. Těšit se můžete například na Prince Bajaju nebo Dášenku a vůbec poprvé navštíví Olomouc také jediný český břichomluvec. Milovníci dětských písniček pak jistě ocení koncert slavného dua Smejko a Tanculienka, kteří to pořádně roztočí v kině Metropol. Konec prázdnin tedy rozhodně neznamená konec zábavy.

I letos proběhne každoroční akce Nadace Bezpečná Olomouc - Bezpečná cesta do školy. Cílem této akce je prostřednictvím her a zábavného programu naučit děti chovat se v dopravním prostředí bezpečně, a tím výrazně snížit počet dopravních nehod s účastí dětí. I letos proběhne každoroční akce Nadace Bezpečná Olomouc - Bezpečná cesta do školy. Cílem této akce je prostřednictvím her a zábavného programu naučit děti chovat se v dopravním prostředí bezpečně, a tím výrazně snížit počet dopravních nehod s účastí dětí. Foto: Ondřej Hlaváček

Kam za kulturou

Pátek 7. září (16:00) / Premiéra nové pohádky Divadla Tramtarie O popleteném kouzelníkovi Fandovi / nádvoří radnice
Neděle 9. září (16:00) / Princ Bajaja / Divadlo na Šantovce
Neděle 16. září (16:00) / O sluníčku, které onemocnělo / Divadlo na Šantovce
Pátek 21. září (17:00) / Smejko a Tanculienka – Kuk ani muk / Kino Metropol
Sobota 22. září (15:00) / O popleteném kouzelníkovi / Divadlo Tramtarie
Neděle 23. září (16:00) / Dášenka / Divadlo na Šantovce
Neděle 30. září (16:00) / Břichomluvec / Divadlo na Šantovce

Kam za zvířátky

Sobota 1.–neděle 2. září / Floracanis (Moravskoslezká výstava psů) / Výstaviště Flora
Pátek 7. –sobota 8. září / Chovatelská výstava mladých králíků, holubů a drůbeže / Výstaviště Flora
Sobota 8. –neděle 9. září / Dožínky Olomouckého kraje / Výstaviště Flora
Sobota 22. září / Aquatera Olomouc / Výstaviště Flora
Pátek 28.–neděle 30. září / Past na medvěda / Hrad Sovinec

Kam za zábavou

Sobota 1. září / Dětský den v Krokodýlku / Krokodýlek Olomouc
Sobota 1.–neděle 2. září / Kašpárek na skalním hradě Hrad Sovinec / Hrad Sovinec
Středa 5. září (10:00–19:00) / Kavárna V lese slaví 1. narozeniny / Kavárna V lese
Středa 5. září (9:30–12:00) / Loučení s prázdninami pro nejmenší / Smetanovy sady vedle restaurace Fontána (v případě špatného počasí RC Provázek)
Středa 5. září (10:00) / Zvířátková školička / Knihovna města Olomouce
Sobota 8. září (10:00) / Výroba thaumatropu – workshop pro děti od 6–11 let  / Kino Metropol
Sobota 8. září / Extrem Food Festival (s dětským koutkem) / Letní kino Olomouc  
Sobota 8. září(14:00) / Výroba kukátka filmového kouzelníka Méliése – workshop pro zručné děti s rodiči / Kino Metropol
Sobota 8. září / Dožínky Olomouckého kraje / Výstaviště Flora
Sobota 8. (9:00–17:00)–neděle 9. září (9:00–15:00) / Výstava plastikových a papírových modelů Morava Open 2018 / Letiště Olomouc 
Neděle 9. září (13:30) / Dobroběh / Korunní pevnůstka
Středa 12. září (16:00–17:00, 17:00–18:00) / Montessori hernička / RC Provázek
Pátek 14. září (14:00–19:00) / Rodina na cestách a Den s Policií ČR / Areál Centra Semafor a parkoviště u letadla  
Neděle 16. září (17:30) /  Kuchařská dílnička / Lobster
Neděle 16. září (13:00–17:00) / Bezpečná cesta do školy / Smetanovy sady
Sobota 22. září (10:00) / Den malých archeologů / Centrum Sluňákov
Sobota 22. a neděle 23. září / Balady zbojnické / Hrad Sovinec
Pátek 28.–sobota 29. září / Víkend rozhleden / ZOO Olomouc

Akce (nejen) pro rodiče

Sobota 1. září (10:00–18:00) / Montessori zóna dětí / Výstaviště Flora (Pavilon B)
Sobota 8.–neděle 9. září (10:00–18:00) / Veletrh zájmových kroužků / Galerie Šantovka
Úterý 11–středa 12. září (8:30–13:00) / Den otevřených dveří v RC Heřmánek / RC Heřmánek
Úterý 11. září (10:00) / Pohádkohraní (ukázková lekce zdarma) / RC Provázek
Středa 12. září (9:00) / Cvičení pro rodiče s dětmi. Ukázková lekce zdarma / RC Provázek
Sobota 15. září (8:30–11:30) / Dětský minibazar / SPŠ Rooseveltova
Středa 19. září  (9:00–11:00) / Informační schůzka pro zájemce o Školičku Aničku / RC Heřmánek
Středa 19. září (16:00–17:00) / Kreativní tvoření – ukázková hodina / RC Heřmánek
Pondělí 24. září (10:30–12:00) / Zvykáme si na školku aneb Někdy to jde hladce a jindy zase ne (beseda s psycholožkou) / RC Heřmánek

sobota 1. a neděle 2. září

Aby dětem nebylo líto, že v pondělí znovu zasednou do školních lavic nebo začnou opět navštěvovat školku, měli byste si poslední prázdninový víkend společně pořádně užít. Pokud vaše ratolesti patří k milovníkům psů a doma žádné zvířátko zatím nemáte, pak jim třeba uděláte radost, když je vezmete na výstavu Floracanis, která bude probíhat po oba víkendové dny na Výstavišti Flora. Kromě psů nejrůznějších plemen se mohou těšit například na zoo koutek s kozami, ovcemi a lamami, cvičené papoušky, se kterými se budou moct vyfotit, jízdu na ponících, králičí hop nebo třeba na malování na obličej. Vstupné na akci je 80 korun, děti do 15 let mají vstup zdarma.
Po celou sobotu bude navíc probíhat Dětský den v Krokodýlku, kromě toho, že zde budou mít děti k dispozici jako vždy spoustu atrakcí, tentokrát budou mít příležitost užít si také nejrůznější hry, za které získají zaslouženou odměnu.
Loučit s prázdninami se bude také na Hradě Sovinec. Po oba víkendové dny bude připravena loutkařská a pohádková pouť Kašpárek na skalním hradě. 

3.–9. září                                      

Ve středu 5. září se pak s prázdninami budou loučit také nejmenší děti. Pro ty RC Provázek připraví dopoledne plné zábavy. Od 9:30 budou mít děti před restaurací Fontána ve Smetanových sadech k dispozici nafukovací skákací hrad a stanoviště s úkoly. Maminky se zde mohou dozvědět informace o programech a kurzech, které RC Provázek nabízí, nebo si místo v některém kurzu dokonce rezervovat. V případě nepříznivého počasí se akce přesouvá do vnitřních prostorů RC Provázek na Štítného 10.
Zvířata zaplaví Výstaviště Flora také tento víkend. Tentokrát zde budou k vidění především malá domácí zvířátka, jako jsou králíci, slepice nebo husy či kačenky. Pokud tedy nemáte babičku s klasickým dvorkem plným těchto zvířat, pak sem můžete zamířit s celou rodinkou. Domácí zvířátka budou k vidění v pavilonu A a E po celý pátek a sobotu. Vstupné pro dospělého je 70 korun, děti mají vstup zdarma.     
O víkendu se na Výstavišti Flora uskuteční další ročník krajských Dožínek. Hlavní hvězdou večera budou bezesporu kapely NO NAME nebo O5 a RADEČEK, festival však doplní také vystoupení Hanáků, Cimbálové muziky a Rocková scéna. Na své si přijdou zejména rodiny s dětmi, na které čeká výstava zvířectva a zemědělských strojů nebo spousta soutěží. Nebudou chybět ani speciality české kuchyně či regionální potraviny. V neděli je vstup na akci zdarma.
V neděli můžete i se svými dětmi přijít podpořit dobrou věc. Na Korunní pevnůstce se uskuteční 1. ročník Dobroběhu, který pořádá Dobré místo pro život. Výtěžek ze startovného, které činí 100 korun, poputuje na podporu rodin dětí se zrakovým a kombinovaným postižením. "Cílem této akce není vyhrát, ale udělat si pohodově sportovní odpoledne pro celou rodinu a zároveň připomenout všem Olomoučanům, že jsou mezi námi i děti se zrakovým nebo kombinovaným handicapem," prozradila ředitelka Dobrého místa pro život Věra Novotná. Celou akci podpoří hráči SK Sigma Olomouc, kteří si zaběhají společně s vámi, a těšit se můžete také na autogramiádu. Běžet mohou jak nejmenší děti (v 15:00 - trasu 60 metrů), tak rodiče s kočárkem, připravena bude i speciální trať pro běh s vozíčkem. Děti se mohou těšit na zábavný doprovodný program, který připraví studenti Fakulty tělesné kultury.
V neděli v 16:00 zavítá na dětské hřiště před Galerií Šantovka Princ Bajaja. Divadlo Tramtarie představí klasickou pohádku v moderním hávu. Pohádka je pro všechny děti zdarma.

 

Pohádka Princ Bajaja odstartuje divadelní sezonu v Divadle na Šantovce. Odehraje se 9. září na hřišti před Šantovkou. Pohádka Princ Bajaja odstartuje divadelní sezonu v Divadle na Šantovce. Odehraje se 9. září na hřišti před Šantovkou. Foto: Archiv pořadatele
Pěvecké duo Smejko a Tanculienka zavítají do kina Metropol v pátek 21. září. Děti si mohou vychutnat úplně nové představení Kuk, ani  muk, vyfotit se se zpěváky nebo si je nechat podepsat. Pěvecké duo Smejko a Tanculienka zavítají do kina Metropol v pátek 21. září. Děti si mohou vychutnat úplně nové představení Kuk, ani muk, vyfotit se se zpěváky nebo si je nechat podepsat. Foto: Archiv pořadatele
Pohádku o pejskovi jménem Dášenka můžete vidět v Divadle na Šantovce 23. září. Pohádku o pejskovi jménem Dášenka můžete vidět v Divadle na Šantovce 23. září. Foto: Archiv pořadatele
Poslední zářijový den zamíří do Divadla na Šantovce jediný břichomluvec v České republice Zdeněk Polák.  Poslední zářijový den zamíří do Divadla na Šantovce jediný břichomluvec v České republice Zdeněk Polák. Foto: Archiv pořadatele

10.–16. září

Bezpečná cesta do školy – tak se jmenuje akce, kterou pořádá již tradičně Nadace Bezpečná Olomouc. Tentokrát se uskuteční v neděli 16. září ve Smetanových sadech a stejně jako každý rok i letos se děti mohou těšit na zábavný program plný soutěží, který jim přiblíží, jak by se měly správně chovat v dopravním prostředí. Těšit se můžete také všechny složky integrovaného záchranného systému (Policie ČR, Městská policie, Zdravotnická záchranná služba a Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje, Hanácký paraklub, kynologové a další). Návštěvníci si mohou vyzkoušet své dovednosti a znalost pravidel silničního provozu na dopravním hřišti, měřit rychlost mobilním radarem, zhlédnout ukázky kynologů, ukázky policejního zásahu, simulace dopravní nehody a záchranné akce zdravotníků i hasičů nebo se seznámit s technickým vybavením jednotlivých složek. 
V neděli si vaše děti v Divadle na Šantovce mohou užít nejen pohádku O sluníčku, které onemocnělo, ale také oblíbenou Kuchařskou dílnu. Nezapomeňte však, že díky velkému zájmu je třeba rezervovat místo pro malé kuchtíky předem.

17.–23. září

Páteční odpoledne bude věnováno dětským fanouškům slovenského pěveckého dua Smejka a Tanculienky. Děti si mohou vychutnat úplně nové představení Kuk, ani muk! Nebudou chybět písničky jako Motáčik Popletáčik, Sestričky Farbičky, Tri prasiatka, Ahoj, ahoj, Máme tu leto, ale zazpívají i tolik žádaného Boxeristu, Vajce na vandrovke a Babu Jagu! Na úplný závěr se můžou vaši malí broučkové se Smejkem a Tanculienkou vyfotit a podepsat si své DVD. Představení trvá zhruba 60 minut a je vhodné pro děti od 2 let. Za vstupenku zaplatíte 300 korun, do 12 měsíců má dítě, které bude sedět na kolenou rodiče, vstup zdarma. Vstupenky můžete kupovat zde
Po psech, králíčcích a holubech zavítají na výstaviště Flora také terarijní zvířátka. Na již tradiční chovatelské burze Aquatera Olomouc můžete zakoupit nejen akvarijní ryby či terarijní živočichy, ale třeba chovatelské potřeby, krmiva, dekorace, akvarijní rostliny nebo terária, zkrátka vše, co potřebujete pro vaše zvířecí miláčky. Vaše děti se zde mohou pokochat zvířátky a vy si koupíte vše potřebné. Otevřeno bude v sobotu od 8:00 do 12:00.
Rodinný výlet si můžete udělat na hrad Sovinec, kde na vás i vaše děti po oba dny čekají loupežnické povídky a šermířské příběhy, které vždy nekončí katovou sekerou.
A jaká nedělní pohádka je připravena pro vaše děti v Divadle na Šantovce tento týden? Těšit se mohou na příběh o známém foxteriérovi Dášence, kterou na základě zkušeností s vlastním pejskem napsal Karel Čapek.

24.–30. září

Poslední zářijový víkend, který bude navíc třídenní, můžete vyrazit například do olomoucké zoologické zahrady, kde na vás čeká zajímavá soutěž. Při příležitosti Dne věží a rozhleden pro vás i vaše děti bude připraveno deset kvízových otázek na deseti mezipatrech kovové vyhlídkové věže po cestě na vrchol. Pokud milujete výšky a jste navíc soutěživí, je to ta pravá zábava přímo pro vás. Cesta okořeněná zajímavými otázkami uteče jako nic a na vyhlídkové plošině si můžete zkontrolovat správné odpovědi. A čeká vás také malé překvapení.
Po všechny tři dny si můžete vychutnat také sokolnické lovy na hradě Sovinci, odehraje se zde každoroční Past na medvěda. Těšit se můžete na ukázky výcviku a lovu dravých ptáků či na celodenní příběh o nezdařeném lovu na medvěda. 
Poslední zářijový den zamíří do Divadla na Šantovce Zdeněk Polák, jediný břichomluvec v České republice. Ten se svými loutkami procestoval celý svět a vůbec poprvé zamíří také do Olomouce. Jeho show pobaví nejen děti, ale také jejich dospělý doprovod. Cena představení je 100 korun a o show je velký zájem, proto neváhejte a zavčasu si rezervujte své vstupenky.

Víte o nějakých zajímavých akcích pro děti, které se uskuteční v září nebo říjnu? Pak se nám ozvěte na mail: akce@olomouc.cz. Náš přehled budeme neustále aktualizovat tak, aby vám žádná zajímavá akce neunikla.