Reklama

Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil, venku je 12.9 °C

Sedlák kavalír / Komedianti

Sedlák kavalír / Komedianti

Divadlo

Proběhlé termíny

Pátek 15. 12. 2023 / 19:00
Úterý 9. 1. / 19:00
Pátek 9. 2. / 19:00
Pondělí 26. 2. / 19:00
Středa 13. 3. / 19:00

Pořadatel: Moravské divadlo Olomouc

Místo konání: Moravské divadlo Olomouc, Horní nám. 22, Olomouc

Vstupné: 210 - 480 Kč Koupit vstupenku

O akci

Sedlák kavalír a Komedianti jsou dvě krátké opery skladatelů Pietra Mascagniho a Ruggera Leoncavalla. Uvádění těchto děl během jednoho večera je již tradicí, neboť obě stojí za zrodem italského verismu.

Verismus se podobně jako realismus vymezuje vůči období romantismu a jeho mýtickým a nadpřirozeným příběhům. Staví do středu zájmu příběhy obyčejných lidí a snaží se vykreslit pravdivý obraz společnosti. Téma pravdy je silné v obou operách i z dnešního úhlu pohledu.

Sedlák kavalír je příběhem lásky a nevěry, který skončí tragickou smrtí. Dramatický děj je podpořen i strhující hudbou, která umocňuje všechny nálady a emoce. Komedianti jsou vedle toho tematicky vrstevnatější. Jedním z témat, které se nakonec pro inscenační tým stalo klíčovým, je život umělců a jejich postavení ve společnosti. Současně je v Komediantech zásadní motiv divadla na divadle. Poznáme, co je nazkoušené a co vzniká v rámci improvizace? Co je divadlo a co je realita? Co je záměrné a co se vymyká kontrole?

Spoluúčinkuje orchestr, sbor a balet Moravského divadla Olomouc spolu s Dětským pěveckým sborem - BoDo centrum, o. s. pod vedením Hany Vyroubalové

Délka představení: 3 hodiny, 1 přestávka