Reklama

Čtvrtek 12. prosince 2019, svátek má Simona, venku je 1.1 °C

Zima se blíží, noclehárny charit hlásí plné stavy

Zprávy z regionu

23.11.2019

Autor: Zuzana Doleželová

Každý rok v zimě míří do azylových domů, nocleháren a takzvaných "seďáren" charit víc lidí bez domova, než tomu bývá během roku. Chtějí se zahřát a mnohdy si zachránit holý život. Lavičky v parku, provizorní přístřešky i chatrče jim nestačí. Pracovníci charit pro tyto lidi dělají, co je v jejich silách.

Ilustrační foto

Foto: Depositphotos.com

Nocleh v denním centru a teplá polévka i v sobotu

Noclehárny Charity Olomouc jsou už v těchto dnech plné, další potřební čekají v pořadníku. Proto chce charita koncem listopadu nebo začátkem prosince otevřít přes noc i prostory nízkoprahového denního centra. "Lidé, kteří by jinak museli zůstat přes noc v zimě na ulici, zde mohou přespat v teple alespoň na karimatkách a v případě velkého zájmu i na židlích. Dostanou ještě teplý čaj, základní sociální poradenství a mohou se zde také osprchovat. V loňském roce tuto službu využilo během jediné noci až 49 lidí," prozrazuje Eva Štefková z Charity Olomouc. Denní centrum zůstává otevřené přes noc až do března.

Ne všichni lidé bez domova ale využívají noclehárny a denní centrum. V loňském roce byli pracovníci terénního programu v kontaktu s celkem 193 lidmi (157 mužů, 36 žen), z nichž přibližně jen 30 docházelo v zimním období do noclehárny a centra. Zbytek lidí zůstával venku a přebýval na lavičkách nebo jinde na veřejnosti. 

Provizorní přístřešky typu "iglú"

Charita má k dispozici také provizorní nouzové přístřešky typu "iglú" pro klienty, kteří z určitých důvodů nemohou nebo nechtějí v zimním období navštěvovat noclehárnu a denní centrum. Jedním z nich byl pan Stanislav, který přebývá ve stanu v lesíku nedaleko Olomouce. Pobírá invalidní důchod a kromě služby terénních pracovníků nevyužívá prakticky žádných dalších služeb. Důvodem je jeho soběstačnost, ale i komplikovaná povaha - je samotář a obtížně vychází s lidmi. Ty nejhorší mrazy přečkal právě díky "iglú".

Ilustrační foto

Foto: Archiv redakce

Ordinace, odparazitování i čisté oblečení

Přicházející zima je také obtížná pro zdravotní pracovníky v charitní ordinaci. "V zimě se zvyšuje výskyt parazitárních onemocnění, což je dáno jednak zhoršenou možností hygieny, a jednak i tím, že lidé bez domova na sobě mají několik vrstev oblečení, které v zimě nesundávají. Naše klienty musíme po odparazitování vybavit čistým oblečením, kterého je v zimě potřeba víc," uvedla zdravotní sestra Helena Mikušková. Celkově také stoupá nemocnost. Lidé bez domova se kumulují v čekárně, jsou unavení, nachlazení a potřebují si odpočinout.

V plánu jsou mobilní toalety na Wurmově ulici

Jednou z důležitých služeb pro lidi bez domova je i možnost využívat toalety. V dohledné době má Charita Olomouc v plánu zajistit na Wurmově ulici provoz nových mobilních WC. "Současné toalety jsou bohužel umístěny v suterénu budovy a pro jejich návštěvu je nutné sestoupit po mnoha příkrých schodech, což je pro nemocné či invalidní klienty velký problém. Připravujeme pořízení nových mobilních WC umístěných v terénu dvora tak, aby byly co nejméně bariérové a snadno dostupné. V současné chvíli čekáme na schválení projektu památkovým odborem," sdělil závěrem vedoucí střediska Samaritán Alexandr Dvořák.

Zuzana Doleželovádolezelova@olomouc.cz

Reklama

Virtuální realita Olomouc

Katalog firem » Zábava, volný čas

Přijedeme za Vámi!
Třeba na oslavy narozenin a svátků či různých rodinných výročí, svateb, slavnostních promocí, kariérních úspěchů nebo jen příjemné posezení s přáteli. Musí to přeci být nezapomenutelný zážitek pro všechny hosty.

Otevírací doba dle rezervace (telefonicky nebo na webu).

Telefon: 777 334388

Přijedeme za vámi!
Plánujete nějakou skupinovou akci? Přijedeme, vše nachystáme a po celou dobu bude k dispozici obsluha, která hráčům pomůže s nastavením headsetu, výběrem her a ovládáním.

Doprava mimo Olomouc 8 Kč/km