Reklama

Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, venku je 13.7 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Nová kancelářská věž na dohled od centra: Silo Tower se začne stavět už ve čtvrtek

Zprávy z regionu

8.4.2013

Autor: Jan Procházka amb

Nevyužívané silo, jedna z dominant okolí nádraží Olomouc-město, začne už tento čtvrtek dostávat novou podobu. Investorská firma Hopr Group objekt přestaví na futuristickou kancelářskou věž. Projekt nazvaný Silo Tower za 45 milionů korun bez daně z přidané hodnoty má být hotový v lednu příštího roku.

Budova sila je již po mnoho let dominantou lokality, svému účelu však už dlouhou dobu neslouží. "Je pro nás tedy skoro imperativem využít v maximální míře její charakter a nadále ho rozvíjet," řekla již dříve předsedkyně představenstva developerské společnosti Hopr Group Bohdana Hošková. Podle ní ze sila zůstane prakticky celá jeho nosná část, nová nástavba pak vznikne tam, kde je dnes střecha. "Z architektonického hlediska vznikne velmi zajímavá nová podpůrná konstrukce, která se bude spolupodílet na statickém řešení budovy," domnívá se Hošková. Stávající budova tedy zůstane, kolem ní a nad ní však vznikne budova nová. "Jako bezkonkurenční bonus vycházející právě ze zachování části sila pak bude fantastický výhled na Olomouc a okolí města," zmínila Bohdana Hošková. Přístup do budovy podle ní vyřeší nově vybudovaná recepce v patě stavby.

Účel budovy je podle developerů určen poptávkou po kancelářích typu A, kterých je v regionu nedostatek. "Tyto kanceláře budou vybaveny vším potřebným komfortem, aby svým obyvatelům mohly nabídnout nejen vlastní pracovní prostory, ale i plně vybavené zázemí s čajovými kuchyňkami a odděleným vlastním sociálním zařízením. Jako samozřejmost bereme klimatizaci. Ladem nebude ležet ani ta část, která zůstane zachována. Bude se zde nacházet zejména technické a technologické zázemí a vybavení nezbytné pro bezproblémové fungování stavby," popsala Hošková.

Stavba má podle developerské společnosti ideální polohu, nachází se totiž v širším centru města, v její blízkosti již stojí nová budova magistrátu či areál budov v ulici Wellnerova za ušatým domem. "Vzniká i studie rozvoje území podél železniční tratě u paty sila, což dále zvýší hodnotu této lokality s výbornou dopravní dostupností," zmínila Hošková. I jiné dříve neatraktivní lokality se podle ní velmi rychle mění v žádoucí místa k životu. Kromě vznikající čtvrti Šantovka je to například bývalá obchodní sladovna na Wolkerově ulici, kde společnost Hopr Group postavila hotel Ibis.

Developerům se prý budova sila nabídla doslova sama. "Přímo před našima očima stojí nepřehlédnutelná průmyslová budova, která již svůj prvotní účel splnila. Je však natolik zajímavá a srostlá se svým okolím, že se jsme se museli zamyslet nad tím, jak tuto výlučnost nejen využít, ale posunout někam dále a v tomto případě doslova a do písmene i výše," popsala okamžiky rozhodování Bohdana Hošková. Cílem společnosti přitom podle ní bylo nejen postavit účelnou stavbu, ale současně přinést Olomouci a jejím obyvatelům skutečné architektonické dílo, které obohatí nás i další generace.

Náročného úkolu se chopila architektka Blanka Zlamalová ze Studia Zlamal. "Silo Tower je jedinečný hned v několika ohledech. Jedná se o první nástavbu sila tohoto typu v České republice. První z pěti pater je založeno na konstrukci původního sila z roku 1936 o výšce 17 metrů. Nová podlaží jsou vynesena železobetonovou konstrukcí. Nevšední vzhled stavby podtrhují atypická hliníková okna, která tvoří celoprosklenou fasádu budovy. Součástí posledního patra je moderní terasa," prozradila Zlamalová.

Stavba nové kancelářské věže bude slavnostně zahájena již tento čtvrtek v 11 hodin za osobní účasti olomouckého primátora Martina Novotného.

Jan Procházka amb

Reklama

FND Realitní kancelář Olomouc

Katalog firem » Služby » Realitní kanceláře

Je pro vás prodej nemovitosti noční můrou? Nedaří se vám ji prodat? Nebo prostě jen nechcete ztrácet svůj drahocenný čas? Zajistíme kompletní servis prodeje nemovitosti: - Příprava k pro...