Reklama

Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin, venku je 0.7 °C

Výstaviště Flora nechá do poloviny prosince otevřené sbírkové skleníky. Kromě kaktusů a citrusů se těšte i na adventní workshopy

Zprávy z regionu

22.11.2022

Autor: red

Tropické víkendy provoněné citrusy si mohou až do 18. prosince navzdory chladnému počasí dopřát návštěvníci sbírkových skleníků na Výstavišti Flora Olomouc. V minulých letech bývaly od října zavřené, vloni je vedení výstaviště poprvé otevřelo také v listopadu a v prosinci. Návštěvníci to ocenili, a tak je palmový, kaktusový, tropický i subtropický skleník na závěr roku přístupný i letos. Navíc se zde koná nová akce: Advent ve sbírkových sklenících.

Foto: Michal Poláček, VFO

Samotné skleníky budou ve Smetanových sadech v listopadu a prosinci otevřené každou sobotu a neděli vždy od 9 do 16 hodin. Lidé zde mohou obdivovat květy tropických rostlin, bohatou úrodu citrusů, celoevropsky významnou sbírku kaktusů či expozice s plazy a exotickými ptáky či sladkovodní a mořské akvárium. "Velký zájem o listopadové a prosincové otevření sbírkových skleníků nás minulý rok příjemně překvapil. Zážitek z návštěvy v tropech tak lidem umožníme i letos. Ve sklenících se mohou příjemně ohřát a je tu co obdivovat. Naši nabídku jsme navíc doplnili o tvořivé dílničky na akci Advent ve sbírkových sklenících, kde si návštěvníci budou moci vyrobit adventní věnec, vánoční věnec na dveře nebo sváteční svícen," říká Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Letos se navíc návštěvníci můžou těšit na Advent ve sbírkových sklenících. Jde o vánoční workshopy se zkušenými aranžérkami a floristkami z Výstaviště Flora Olomouc, které s ebudou konat o prvním a třetím adventním víkendu, tedy 26. a 27. listopadu a také 10. a 11. prosince vždy od 10 do 15 hodin. Místo na workshopu není třeba předem rezervovat. "V uvedený čas stačí přijít a pustit se do tvoření. Věnec na dveře vyjde na 650 Kč, adventní věnec na 790 Kč a vánoční svícen bude stát od 250 Kč. Zkrátka nepřijde ani ten, kdo si na výrobu dekorací netroufne. Věnce a svícny budou připravené i přímo na prodej," říká Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Foto: Michal Poláček, VFO

Každý účastník workshopu navíc získává i vstupenku do celých sbírkových skleníků. Ty jsou až do 18. prosince otevřené každou sobotu a neděli do 9 do 16 hodin. Návštěvníci by zde rozhodně neměli vynechat subtropický skleník, kde je díky dozrávajícím citrusům obklopí vůně a atmosféra středomořské zahrady.

"Vedle obecně známých mandarinek, pomerančů či grapefruitů mohou na Výstavišti Flora Olomouc objevit i méně známé druhy citrusů – například cedráty. Jde o obří citrusy využívané především k průmyslovému zpracování plodů. Dozrávají i plody kaki, které naopak z obchodů známe. Málokdo ale ví, jak vypadají stromy, na nichž tyto plody zrají," uvádí Pavel Souček, vedoucí oddělení sbírkových skleníků na Výstavišti Flora Olomouc.

Navzdory pošmournému zimnímu počasí se lidé ve sklenících mohou potěšit pohledem na zářivé barvy kvetoucích exotických rostlin. V palmovém skleníku jsou mimo jiné k vidění oranžové květy strelície královské, jež roste nedaleko majestátního datlovníku. Za pozornost pak stojí i květy bouganvílee a ibišků. Floru palmového skleníku pak doslova oživuje expozice exotického ptactva a plazů a také sladkovodní i mořské akvárium. "Největší oblibě se u našich návštěvníků těší obyvatel akvaterária – kajman žakare, který zde žije s želvami nádhernými a jinými sladkovodními rybami, z nichž díky své velikosti zaujme letitá piraňa rostlinožravá," vyjmenovává Pavel Souček, vedoucí oddělení sbírkových skleníků na Výstavišti Flora Olomouc.

Jedny z největších kaktusů v Evropě jsou k vidění na Výstavišti Flora

V kaktusovém skleníku si pozornost návštěvníků zaslouží jedinečné jihoafrické sukulenty stapélie. Tato nízká poléhavá rostlina nese zhruba deseticentimetrové pěticípé květy temně rudé barvy. Opylovači této zvláštní rostliny jsou mouchy, vábí je "vůní" tlejícího masa.
I když celkově mají kaktusy letos své období kvetení již za sebou, je stále důvod je v olomouckém skleníku ve Smetanových sadech obdivovat.

"Zdejší sbírka kaktusů totiž patří v České republice k těm největším veřejnosti přístupným a mnohé exempláře, jako jsou například mohutné Echinocactus grusonii, patří pravděpodobně mezi největší na celém evropském kontinentu," uvedl již dříve Zdeněk Šup, vedoucí zahradnického oddělení na Výstavišti Flora Olomouc.