Reklama

Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka, venku je -0.7 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Výstava ve Vědecké knihovně připomíná 100 let charity. Na dobových dokumentech i Štreitových fotkách

Zprávy z regionu

16.2.2022

foto: Jan Procházka

Fotografie Jindřicha Štreita i dobové snímky a dokumenty připomínají ve Vědecké knihovně sto let od založení Arcidiecézní charity Olomouc a 30 let od založení Charity Olomouc. Výstava přibližuje sociální a charitní péči v průběhu celého jednoho století.

Expozice je doplněna o publikace se sociální tematikou z fondu Vědecké knihovny v Olomouci. Dobové předměty Svazu Charity zapůjčila olomoucká pobočka Zemského archivu v Opavě.  Zájemci mohou na výstavu zavítat v otevírací době Vědecké knihovny v Olomouci od 17. února do 12. března 2022 v Galerii Biblio na Bezručově ulici.

"Jsem moc ráda, že právě Vědecká knihovna mohla propůjčit své prostory nové společné výstavě prof. Jindřicha Štreita, Charity Olomouc a Arcidiecézní charity Olomouc a umožnit tak návštěvníkům Galerie Biblio nahlédnout do historie charitní činnosti na Moravě. Výstavu jsme doplnili o publikace se sociální tématikou, které má knihovna ve svém rozsáhlém fondu," doplnila ředitelka Vědecké knihovny Iveta Tichá. 

Slavnostní vernisáž proběhla 16. února.

Foto: Jan Procházka

Výstavu si nenechal ujít ani arcibiskup Jan Graubner.

Foto: Jan Procházka

Výstava snímků Jindřicha Štreita v kombinaci s dobovými fotografiemi přiblíží sociální a charitní péči v průběhu celého jednoho století.

Foto: Jan Procházka

Fotograf Jindřich Štreit se s olomouckou Charitou setkává již řadu let. "Vážím si jejích aktivit, a to jak v Olomouci, tak i za hranicemi republiky. Jedním z projektů, na kterém jsme spolupracovali, byl cyklus fotografií Kde domov můj. Týkal se problematiky bezdomovectví. Ocenil jsem, jak moc se Charita stará o lidi bez domova, jak jim pomáhá a jaké služby jim nabízí. To jsem se snažil nafotografovat. Mnohokrát jsem charitní fotografie vystavoval, a tím upozorňoval na tuto neuvěřitelnou sociální pomoc," říká Jindřich Štreit u příležitosti příprav nové výstavy.

Foto: Jan Procházka