Reklama

Sobota 6. března 2021, svátek má Miroslav, venku je -3.6 °C

Volejbalistky Olomouce zdolaly VK Brno

Sport

20.2.2021

Poslední kompletní neodehrané kolo dlouhodobé části měla v sobotu na programu extraliga volejbalistek. V kole s pořadovým číslem 11 hostila v tabulce čtvrtá Univerzita Palackého Olomouc jen o skóre lepší VK Šelmy Brno. Dramatický zápas se lámal ve vyrovnaných koncovkách třetího a čtvrtého setru a z výhry 3:1 se nakonec radovaly domácí vysokoškolačky, které se tak dostaly před svého soupeře. Sokol Šternberk se představil v Prostějově a v souboji týmů z druhé poloviny tabulky zakončil základní část soutěže prohrou 0:3.

Olomoučanky zahájily honbu za návratem na vyšší pozice v tabulce hned od začátku zápasu (3:1, 7:3), navíc se jim pak podařila bodová šňůra při servisu Schlegelové (8:7, 13:7) a druhá při podání Nové (16:12, 21:12). Brno sice bojovalo (23:19), ale smazat ztrátu už nedokázalo - 25:20 a 1:0.

Úvod druhé sady sice domácímu celku utekl (0:3, 3:7), čtyři body při servisu Stümpelové však znamenaly vyrovnání (7:7) a karta se začala obracet. Univerzita se brzy sama dostala do vedení (11:9), které postupně navyšovala (14:10, 20:14) a po výsledku 25:19 vedla už 2:0.

Zatímco první dva sety měly vcelku pod kontrolou Olomoučanky, ve třetím se strhla bitva, v níž se oba týmy střídaly v nejtěsnějším vedení a rozhodovalo se až v samotné koncovce. Ta se lépe vydařila Šelmám, které nejprve otočily z 19:18 na 19:21, následně si vypracovaly hned čtyři setboly (20:24) a ten třetí využily - 22:25 a 2:1.

Ztracená koncovka Hanačky zmrazila a rázem tahaly za delší konec zkušené Šelmy (1:4, 7:11). Olomouci pomohlo až pět bodů při podání Pilepičové (12:14, 17:14), jenže vzápětí bylo opět vyrovnáno (18:18). Kritický moment pro VK UP opět nastával v závěru (21:20, 21:22), ale vše rozhodla třemi parádními servisy domácí Nová, po jejíž kanonádě to bylo 25:22 a celkově 3:1 pro domácí tým.

„V utkání jsme měli pěkné momenty, hlavně ve třetím a čtvrtém setu. Nebyli jsme v tom ale stabilní, úroveň jsme neudrželi po celý průběh, a to nás stálo body,“ uvědomoval si šéf brněnské lavičky Ondřej Boula.

„Byl to těžký zápas se silným soupeřem, který se opíral o vysoké bloky. Nám první dva sety vycházela taktika, ale potom hosté zlepšili občas i se štěstím obranu, my jsme nebyli dost trpěliví a začali dělat chyby. To nás mohlo stát bod a možná i dva. Děkuji holkám, že to nakonec zvládly, a jsem moc rád za tři body,“ oddechl si domácí kormidelník Lukáš Míček, který se z pozice asistenta posunul kvůli nemoci hlavního trenéra Zapletala

Ještě před začátkem play-off čeká Olomoučanky dohrávka 14. kola extraligy, v níž se univerzita představí v pátek 26. února od 17 hodin na palubovce brněnského Králova Pole.

VK UP Olomouc - VK Šelmy Brno 3:1 (20, 19, -22, 22)

Rozhodčí: Slezák, Trumpeš. Čas: 96 minut.
Olomouc: Madsenová, Valková, Nová, Stümpelová, Pilepičová, Schlegelová, libero Zilbermanová.
Brno: Širůčková, Šmídová, Faltínová, Marková, Horká, Sklenářová, libero Chlumská. Střídaly: Mikysková, Podhrázká.

 

Odveta za prosincové čtvrtfinále Českého poháru, v němž se v Prostějově z postupu radovaly Šternberanky, byla v úvodních výměnách vyrovnaná. Hostující Sokol vedl naposledy 7:6, pak se ale domácím podařila bodová série při podání Kvapilové a Prostějov rázem vyhrával 15:9. Svůj náskok navíc ještě postupně vylepšil až na 22:14 a zdálo se být rozhodnuto. Jenže Šternberk odpověděl šesti body při servisu Abendroth (22:20) a v koncovce dokonce vyrovnal na 23:23. Poslední dvě výměny však patřily prostějovským volejbalistkám, které po výsledku 25:23 vedly 1:0.

Bodovou přetahovanou nabídl také začátek druhého dějství (7:7) a znovu to byl domácí tým, jenž se jako první začal od soupeře odpoutávat (10:7, 17:12). Sokolky ale jeho nástup zachytily (17:14) a do koncovky se šlo za těsného vedení Prostějova (20:18). Jenže tři body při servisu Kvapilové znamenaly zvýšení na 23:18 a desetinásobný mistr už svou misi dovedl do vítězného konce - 25:20.

Prostějovu navíc vyšel i vstup do třetí části duelu (6:1, 9:2). Šternberk už se tentokrát bodově přitáhnout nedokázal, jeho ztráta narůstala (16:6) a set se stal jasnou kořistí domácího družstva, které po výhře 25:14 ovládlo zápas 3:0.

„Z naší strany to nebyl zrovna nejlepší výkon. V prvním setu jsme ještě drželi krok, ve druhém částečně taky. Ale domácí tým na nás byl dobře připraven a měl navrch především v útoku. My jsme neskládali míče, hlavně proto to nakonec dopadlo jasně 3:0. Soupeři k vítězství gratulujeme,“ řekl trenér Sokola Jan Drešl.

„Pro nás moc důležité tři body a jsem pochopitelně rád, že jsme zápas zvládli. Do větších problémů jsme se dostali jen v prvním setu při jednom postavení, místo klidného vedení 1:0 z toho bylo zbytečné drama až do koncovky. Tu se podařilo těsně dorazit a potom už jsme byli jednoznačně lepší. Zejména v útoku, také se nám víc dařila obrana na síti,“ hodnotil duel domácí kouč Ĺubomír Petráš.

Před závěrečnými dohrávkami dlouhodobé části extraligy, které přijdou na řadu příští týden, už je jisté, že Šternberk skončí v tabulce poslední a čeká jej série o konečné deváté až desáté místo proti Přerovu, nebo Frýdku-Místku.

VK Prostějov - TJ Sokol Šternberk 3:0 (23, 20, 14)

Rozhodčí: Ištvanech, Peloušek. Čas: 72 minut.

Prostějov: Fričová, Kvapilová, Kopáčová, Michalíková, Jurčíková, Dvořáčková, libero Stavinohová. Střídaly: Pluhařová, Weidenthalerová, Šípová.
Šternberk: Kamidinová, Abendroth, Herdová, Kořínková, Wańczyková, N. Látalová, libero Slavíková. Střídaly: Z. Látalová, Jarošová, Vyjídáková. (red)