Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa, venku je 13.1 °C

Vítězem olomouckého půlmaratonu se stal Ital Yassine Rachik

15.6.2019 aktualizováno 15.6.2019 23:59

Autor: red

V 19:00 byl na Horním náměstí odstartován desátý ročník Mattoni 1/2Maratonu Olomouc. Od samotného začátku závodu, který se nesl v třicetistupňovém horku, byl italský běžec jasně v čele a svůj náskok neustále navyšoval. Po vítězství v Karlových Varech a v Českých Budějovicích si tak na své konto připsal třetí zlato v rámci podniku EuroHeroes Challenge.

1. Rachik (It.) 1:04:26, 2. Romaněnko (Ukr.) 1:06:01, 3. Pollock (Ir.) 1:06:12

Pětadvacetiletému Italovi po Karlových Varech a Českých Budějovicích svědčila i Haná a je historicky prvním atletem, který v seriálu EuroHeroes Challenge vyhrál třikrát po sobě. Muž, který doběhl devátý na letošním Londýnském maratonu, zaběhl ve velkém vedru dobrý čas 1:04:26. Rachik za sebou znovu nechal ukrajinského vyzyvatele Romana Romaněnka, který běžel většinu závodu sám, přesto se vyburcoval k času 1:06:01 a už potřetí doběhl druhý. Bronzová příčka tentokrát patří irskému reprezentantovi Paulu Pollockovi, který v druhé polovině závodu dokázal předběhnout Španěla Camila Raula Santiaga a cílovou pásku protnul za 1 hodinu 6 minut a 12 vteřin. "Bylo těžké běžet dlouho sám, ale nebylo vůbec lehké také bojovat s tím ohromným vedrem," přiznal vítězný Rachik.

Ženský závod vypadal dlouho jednoznačně, ale nakonec se z třetího vítězství za sebou radovala Moldavka Lilia Fisikovici (1:13:32), která zároveň vede v seriálu EuroHeroes Challenge před Daryou Mykhailovou. V závodě dlouho vedla britská olympionička Stephanie Twell, ale Fisikovici na posledních kilometrech smazala ztrátu více než patnácti vteřin a přehnala se přes ni. "Snažila jsem se držet Stephanie, ale na osmém kilometru jsem se necítila dobře, a proto jsem zaostala. Od dvanáctého jsem se začala opět přibližovat a na konci vystartovala. Jsem strašně šťastná, že se mi jí nakonec podařilo porazit," líčila dojmy bezprostředně po závodě Fisikovici. Twell nakonec došly síly a obsadila až pátou příčku. S horkem se nakonec lépe popasovala stříbrná Olha Kotovska výkonem 1 hodina 14 minut a 35 vteřin. Třetí místo obsadila další Ukrajinka Darya Mykhailova (1:14:57).

1. Fisikovici (Mold.) 1:13:32, 2. Kotovska 1:14:35, 3. Mykhailova (obě Ukr.) 1:14:57

Češi se tentokrát solidně rvali i s evropskou špičkou. V Olomouci byl nejlepším z nich znovu Vít Pavlišta, který skončil v celkovém pořadí na vynikajícím 5. místě v čase 1:08:09 a vrátil tak Jiřímu Homoláčovi nejen porážku z minulého roku, ale v krátké době už nad ním třikrát zvítězil. Druhému Jiřímu Homoláčovi se výrazně vzdálil a porazil jej o více než tři minuty (1:11:30). Bronz patří mezi tuzemskou špičkou českobudějovickému Davidu Vašovi, jehož výkon má hodnotu 1 hodina 12 minut a 24 vteřin. Mezi Češkami se po dvou jasných vítězstvích Petry Pastorové radovala Marcela Joglová, která se do jubilejního klání v Olomouci přihlásila na poslední chvíli. Joglová zaběhla i solidní čas 1 hodina 17 minut a 55 vteřin. Na druhé pozici se překvapivě usadila Hana Homolková z Nového Města na Moravě (1:20:02), která předběhla Petru Pastorovu, které v Olomouci letos patří třetí místo za čas 1:20:53.

Nejlepšími Čechy byli:
1. Pavlišta 1:08:09, Joglová 1:17:55; 2. Homoláč 1:11:30, Homolková 1:20:02; 3. Vaš 1:12:24, Pastorová 1:20:53

Hlavního závodu se dohromady účastnilo 6481 běžců. Součástí Mattoni 1/2Maratonu Olomouc byl také odpolední nesoutěžní dm rodinný běh, do něhož vyběhlo 3 597 dětí a dospělých. Dohromady se závodního víkendu v Olomouci zúčastnilo 10 078 běžců.

Muži: 1. Rachik (It.) 1:04:26, 2. Romaněnko (Ukr.) 1:06:01, 3. Pollock (Ir.) 1:06:12, ...5. Pavlišta (Slovan Liberec) 1:08:09, 11. Homoláč (Univerzita Brno) 1:11:30, 12. Vaš (Sokol České Budějovice) 1:12:24

Ženy: 1. Fisikovici (Mold.) 1:13:32, 2. Kotovska 1:14:35, 3. Mykhailova (obě Ukr.) 1:14:57, ...9. Joglová (FTVS Praha) 1:17:55, 10. Homolková (Nové Město na Moravě) 1:20:02, 11. Pastorová (Seitl Ostrava) 1:20:53

SLOVANSKÝ DŮM

Katalog firem » Kultura a umění » Společenské a kongresové sály

Společenský sál, tenisový kurt, školící prostory pro 10-400 lidí. Loutkové divadlo.