Reklama

Úterý 19. listopadu 2019, svátek má Alžběta, venku je 6.8 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Vědecká knihovna v Olomouci se snaží  o zelenější a úspornější provoz

Zprávy z regionu

20.7.2009

Autor: amb

Vědecká knihovna v Olomouci je po magistrátu města další velkou olomouckou veřejnou institucí, která hledá cesty k šetrnějšímu provozu. V rámci projektu Sítě ekologických poraden STEP získala zdarma studii obsahující environmentální analýzu provozu a návrhy opatření, jež mají šetřit životní prostředí i finance knihovny.

"Tato studie je prvním krokem k takzvanému zelenému úřadování, tedy způsobu fungování institucí a úřadů, který bere ohled na životní prostředí," uvedla Renata Placková z Hnutí Duha. "Zelené úřadování snižuje spotřebu vody a energií, používá recyklované materiály, třídí odpad. U nás se tento systém teprve dostává do povědomí, ale ve vyspělejších zemích je již často standardem fungování veřejné správy," zmínila Placková.
Rozboru byly podrobeny hlavní budovy vědecké knihovny v Bezručově a Ostružnické ulici, kde se zkoumaly různé aspekty provozu. "Následně jsme vytipovali šest hlavních oblastí pro úspory a ekologizaci. Jsou jimi lepší hospodaření s vodou, ekologický úklid, šetrný provoz kancelářské techniky, nákup občerstvení z produktů ekologického zemědělství, snížení spotřeby papíru a kancelářských potřeb spolu s využitím šetrnějších alternativ, tedy třeba recyklovaného papíru, opakovaně použitelných psacích potřeb bez toxických složek a podobně, a důslednější třídění odpadů. Analýza také ukázala, že k přírodě ohleduplnější provoz není dražší, naopak díky úsporám energie a vody knihovna ušetří desítky tisíc korun ročně," řekla Placková.
Vedení i zaměstnanci knihovny se podle ní k myšlence zeleného úřadování a navrhovaným změnám staví velmi vstřícně. "Potěšilo je, že přírodu a její zdroje mohou šetřit i na pracovišti, které se otázkami ochrany životního prostředí běžně nezabývá. Některá opatření jsou inspirací i do domácnosti," uzavřela Renata Placková.

amb

Reklama

Hospůdka U Maci

Katalog firem » Restaurace, stravování » Restaurace

Hospůdka U Maci představuje rodinné prostředí s milou a přátelskou obsluhou nabízející dobré pití a výborné pokrmy připravované z poctivých surovin. Naše pokrmy jsou připravované z ...