Reklama

Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil, venku je 11.1 °C

Ve Vlastivědném muzeu budou k vidění Nejstarší fotografie Olomouce. Výstava začne v únoru

Kultura

20.1.2024

Autor: red

Vlastivědné muzeum v Olomouci finišuje s přípravami výstavy "Nejstarší fotografie Olomouce", která se bude konat od 2. února do 31. března 2024 v Mánesově galerii muzea. Tato komorní výstava představuje jedinečnou příležitost nahlédnout do historie města prostřednictvím jeho nejstarších dochovaných fotografií.

Fotografie Jakoba Höflingera z let 1853-1855. Na snímku je vidět Merkurova kašna v ulici 8. května.

Hlavním lákadlem výstavy jsou snímky berlínského fotografa Hermanna Haubenreissera pořízené v září 1860. Tyto vzácné fotografie uložené až do roku 1961 ve střešní makovici radniční věže zachycují Horní náměstí a sloup Nejsvětější Trojice. Haubenreisserovy snímky jsou zajímavé nejen pro svou ikonografickou hodnotu, ale také pro způsob, jakým byly pořízeny a zachovány.

Výstava dále představí fotografii Jakoba Höflingera, která nově definovala počátek fotografické historie Olomouce. Kromě těchto pozoruhodných kousků budou k vidění snímky ateliéru A. Pichler & spol., portrétní vizitkové fotografie a další ukázky z období raného vývoje fotografie.

Pro návštěvníky bude v rámci expozice k dispozici digitální dotyková obrazovka umožňující srovnání historických snímků s moderními fotografiemi města, pořízenými z těch samých míst jako dobové snímky. Jedním z lákadel výstavy je také fotokoutek, kde si návštěvníci mohou udělat snímek v dobových kostýmech.

Vernisáž výstavy Nejstarší fotografie Olomouce se uskuteční 1. února 2024 v 17:00 v Radeckého sále Vlastivědného muzea v Olomouci. Tato výstava je nejen oslavou fotografického umění, ale také významným příspěvkem k zachování a prezentaci kulturního dědictví města.