Reklama

Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René, venku je 2.9 °C

Vánoční trhy začaly, stromeček se rozsvítí v neděli

Zprávy z regionu

18.11.2022

roc jap

První sníh, i když zatím řádně mokrý a nepříjemný, symbolicky zahájil olomoucké vánoční trhy. Stánky na Horním a Dolním náměstí se dnes poprvé otevřely, kromě punče budou prodávat i řemeslné výrobky, vánoční ozdoby či uzeniny. Slavnostní rozsvícení stromečku je v plánu na neděli.

Tradiční stánky nabídnou na náměstích a tržnici nejen oblíbený punč v mnoha variacích, ale také inspiraci na vánoční dárky i oblíbené občerstvení. "Určitě nebude chybět keramika, adventní věnce, vánoční ozdoby a dekorace, kovářské, textilní či dřevěné výrobky, včelí produkty, zimní doplňky a řada dalších," zmínila mluvčí trhů Monika Řehulková. Stánky nabídnou i pestrý sortiment jídla,  uzeniny, klobásy nebo sýry, orientální speciality, makrely na dřevěném uhlí, slovenské halušky i čerstvé trdelníky.

Foto: Jan Procházka

Foto: Jan Procházka

Vánoční trhy letos, tak jako každý rok, pomáhají potřebným. Pořadatelé vyčlenili tři stánky, kde se v adventním čase budou střídat charitativní organizace z Olomouce a okolí, kterým lidé mohou přispět na provoz nebo projekty. V programu je také benefiční koncert pro olomoucké vozíčkáře.

„Od neděle otevře stánek spolku Dobré místo pro život, kde se vždy představí jedna charitativní organizace a jedna místní firma, restaurace či sportovní klub a společně nabídnou hostům punče a občerstvení. Výtěžek z prodeje jde vždy na dobročinné účely,“ řekla mluvčí trhů Řehulková. Stejným způsobem funguje taktéž stánek klubu Lions. Třetím je charitativní stánek na Dolním náměstí, kde se postupně představí charitativní organizace či spolky. Jedná se například o spolek Amélie, který pomáhá rodinám onkologicky nemocných pacientů, útulek Pomocné ruce nebo nezisková organizace Klíč pro sociálně slabé.

Osmého prosince je na programu velký benefiční koncert pro Spolek Trend vozíčkářů Olomouc kde vystoupí například Kláva, Harlej revival Olomouc nebo Martin Šafařík.