Reklama

Úterý 19. ledna 2021, svátek má Doubravka, venku je 2.1 °C

Vánoční trhy chceme otevřít koncem měsíce, říkají pořadatelé. S detaily čekají na hygienickou situaci

Zprávy z regionu

23.11.2020

Pavel Vysloužil

Obyvatelé i návštěvníci Olomouce by ani letos neměli přijít o oblíbené vánoční trhy v centru města, které se již tradičně těší zájmu lidí z regionu i celé ČR. Organizátoři podle svých slov čekají na aktuální informace od ministerstva zdravotnictví a hygieniků a pozorně sledují systém PES, který určuje rámec opatření proti koronavirové pandemii. Podle současných podmínek jsou ale připraveni za zpřísněných hygienických opatření trhy otevřít na přelomu měsíce, případně o několik dnů později.

„Chystáme osvětlení a nazdobení olomoucké radnice a vánočního stromu na Horním náměstí. Proti minulým rokům postavíme cca čtvrtinu stánků s patřičnými rozestupy,“ říká za organizátory Pavel Crhan. Pořadatelé začali stavět vánoční městečko již nyní, jeho provoz ale spustí podle aktuálních vládních opatření.

Lidé se mohou těšit na vánoční ozdoby, zimní doplňky, sýry, med, uzenářské speciality, kovářskou dílnu, řemeslné výrobky či adventní věnce. Návštěvníci mohou ochutnat také řadu specialit – například rybí hranolky, uzeniny z udírny, grilované dobroty, trdelníky nebo slovenské halušky. Vše v uzavřených baleních „přes ulici“. Zda se budou podávat i oblíbené punče, ukáže až vývoj situace. Prodej stromků plánují pořadatelé na Dolním náměstí a pro kapra si mohou lidé přijít k Caesarově kašně na Horním náměstí.

Chybět nebude ani ruské kolo. Jen letos dostane otevřené kabinky.

Foto: Jan Procházka

Kvůli současným protiepidemiologickým opatřením pořadatelé zrušili pódium, LED obrazovku a kulturní program a lidé se letos budou muset obejít také bez kluziště, které stávalo na Dolním náměstí. „Nepočítáme ani s hromadnými akcemi jako je rozsvěcení stromu nebo ohňostroj,“ uvedl Pavel Crhan. Na druhou stranu pořadatelé postaví na tržnici obří vyhlídkové kolo, které bude v rámci opatření vozit lidi v otevřených kabinách, a naproti radnice kolotoč pro nejmenší. U všech stánků i atrakcí počítají organizátoři s dezinfekcí, návštěvníci také budou muset dodržovat rozestupy. U vstupů na náměstí budou rozmístěny tabule s informačními pokyny.