Reklama

Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil, venku je 12 °C

Vánoční dílničky, řemeslný jarmark i unikátní mechanický betlém. Nenechte si ujít Vánoce v Šantovce

Zprávy z regionu

8.12.2023

Autor: red

Vánoční atmosféra zcela pohltila Šantovku. A to nejen díky dekoracím a světýlkům, ale i speciálnímu programu. Každou adventní neděli se odehrávají speciální dílničky, kde se děti zabaví při výrobě ozdob jako jsou baňky, věnečky a další tradiční či netradiční vánoční dekorace. Od zítra startuje před Šantovkou také vánoční řemeslný jarmark, kde najdete široký výběr ručně vyráběných originálních dárků, chutné občerstvení a horký punč na zahřátí. Chybět nemůže ani tradiční mechanický betlém, který bude již popáté umístěn v prostorách galerie.

Foto: Jan Procházka

"Předvánoční čas je jedním z nejkouzelnějších období v roce. Proto jsme kromě velkolepé výzdoby připravili také pestrý program. To vše proto, aby naši hosté mohli nasát příjemnou atmosféru. Letošní unikátní novinkou bude laserová výroba ozdob pomocí stroje BOW a to i s texty na přání. Své výtvory si za odměnu odnesou domů," říká ředitelka Šantovky Michaela Mitáčková.

Ani letos nemůže chybět speciální vánoční betlém, který během let získal velkou popularitu. Na celkové ploše čtrnácti metrů čtverečních mohou návštěvníci obdivovat více než stovku pohyblivých postav a přibližně 150 různých zvířat. Scenérii utváří devatenáct budov, každých patnáct minut mohou návštěvníci spatřit nejen Galerii Šantovka, ale také historické centrum Olomouce.

Výroba betlému trvala více než tisíc hodin pomocí 3D tiskárny. Je nejen připomínkou tradic a historie, ale také památky mimořádné postavy dějin Olomouce, Rudolfa Jana, významného arcibiskupa a kardinála. Najdete zde ale také figurku finské zpěvačky Tarji Turunen, která v Olomouci pravidelně vystupuje při vánočních koncertech, novinkou je slavný rocker Bruce Dickinson, který letos v Olomouc koncertoval. V roce 2021 betlém doplnila dominanta historického mostu, v níž je nejen největší ikona české pop music Karel Gott, ale i další významný olomoucký arcibiskup a moravský metropolita Antonín Cyril Stojan.

"Na rozdíl od tradičních betlémů, které bývají dílem řezbářů a různých lidových umělců je tento elektromechanický betlém doslova nabitý moderními technologiemi, za kterými stojí tým mnoha specializovaných profesí – jako jsou třeba architekti, designéři nebo dokonce programátoři. Betlém se pyšní nálepkou "Czech made", protože od samotného nápadu až po fyzickou realizaci vznikl celý v České republice," říká dále Mitáčková.

Výroba jednotlivých prvků byla zajištěna prostřednictvím 3D tisku, pro maximalizaci reálnosti byly všechny objekty povrchově upraveny ručním broušením a barvením. Programovatelný elektromechanický systém, který funguje podobně jako orloj zajišťuje nejen pohyb ale i osvětlení celého betlému. "Cílem high-tech pojetí betlému je zpřístupnit poselství biblického příběhu narození Ježíše i mladé generaci, pro kterou jsou špičkové technologie běžnou, a hlavně atraktivní součástí každodenního života," doplňuje ředitelka Šantovky.

Betlém bude k vidění v prvním podlaží centra až do svátku Tří králů, tedy do 6. ledna 2024. Společně s ním bude po celou dobu vánoční atmosféru doplňovat tematická výzdoba, tradiční vánoční trhy a dílničky.