UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!
Bílý kruh bezpečí pomáhá obětem trestných činů. Už dvacet let
3.1.2011
Autor: Barbora Skopalíková
Už dvacet let pomáhá sdružení Bílý kruh bezpečí obětem trestné činnosti. Nabízí služby psychologů i právníků a snaží se zmírnit stopy, které na klientech setkání se zločinem zanechalo. Mimo to se jeho odborníci podílejí i na tvorbě zákonů. A doufají, že se postavení obětí trestných činů změní. I tom hovoří vedoucí olomoucké pobočky Drahomír Ševčík.
Pro koho je určen a co nabízí Bílý kruh bezpečí?
Bílý kruh bezpečí (BKB) nabízí své služby obětem, svědkům trestných činů, případně pozůstalým po obětech trestných činů. Jedná se o právní, sociálně – právní poradenství a psychologickou a emocionální podporu těmto lidem. Služby nabízí BKB prostřednictvím osmi poraden po celé České republice a jednou z nich je také olomoucká pobočka, která v Olomouci působí od 1.ledna 1994, v těchto dnech tedy slavíme sedmnácté narozeniny.
Bílý kruh bezpečí si ale letos připomíná už dvacáté výročí od svého vzniku...
Ano, první poradna, a to v Praze, začala pomáhat obětem trestných činů už v roce 1991. Postupně začaly po celé republice vznikat další pobočky a ta olomoucká je druhá nejstarší. Nejmladší pobočka v Českých Budějovicích začala pracovat k letošnímu 1. lednu.
Kdo poskytuje poradenství obětem trestných činů v poradnách Bílého kruhu bezpečí?
Jsou to odborníci ve svých profesích z oblasti práva, sociálních služeb, zdravotnictví, psychologie. Poradenství obětem poskytují ve svém volném čase, bez nároku na odměnu, tedy jako dobrovolníci.
V praxi to vypadá tak, že v poradnách se věnuje klientům mini tým, který tvoří tři lidé: asistent na přijmu, který klienta přijme, představí mu službu, vysvětlí pravidla pro poskytování služby a uvede ho do poradny, kde se mu věnují dva poradci – odborník na právo a psychosociální pracovník.
Jak prožívá oběť trestného činu svou situaci, co po spáchání trestného činu oběť nejvíce potřebuje?
Každý trestný čin je pro oběť velmi stresující zážitek. Záleží samozřejmě na mnoha okolnostech jako je typ, průběh, intenzita trestného činu a další okolnosti. Největší dopady na oběti pak mají pochopitelně nejzávažnější trestné činy násilného charakteru, například loupežné přepadení, těžké ublížení na zdraví, znásilnění a podobně.
Domnívám se, že nejvíce tito lidé potřebují informace typu: jak bude probíhat trestní řízení, co všechno je čeká, kde a kdy budou muset vypovídat, jak mohou získat odškodnění. Většinou jsou ve špatném psychickém stavu, potřebují tedy pomoc odborníka v podobě krizové intervence, emocionální podpory. Někteří se potřebují jen vypovídat, nebo se třeba vyplakat. Proto v poradnách působí právníci, psychologové, sociální pracovníci.
V poradně BKB se tedy obětem dostane jakéhosi prvotního ošetření, dozví se základní informace. Můžeme také doporučit další služby, například kontakty na pracoviště klinických psychologů, pokud oběť potřebuje dlouhodobější psychoterapeutickou péči, nebo na navazující právní služby, na sociální odbory a podobně.
Služby obětem trestných činů poskytujete jen v poradnách? Jak se o vás klienti dozvídají?
Většina našich klientů přichází do poradny z vlastní iniciativy, sami si nás vyhledají, nebo přichází na doporučení třeba Policie ČR. V závažných případech můžeme klienta také navštívit v jeho bydlišti, nebo v nemocnici. Oběti nejzávažnějších trestných činů, případně pozůstalé po obětech jsme schopni připravit na soudní projednávání jejich věci, a dokonce je na jednání soudu doprovodit. O BKB se lidé mohou dozvědět především z našich informačních materiálů, které jsou dostupné na veřejných místech jako jsou úřady, policejní služby, zdravotnická zařízení, také prostřednictvím internetu. Pravidelně se účastníme besed a setkání s odbornou i širokou laickou veřejností, na kterých informujeme o činnosti BKB. Často také odpovídáme na otázky novinářů k problematice obětí trestných činů a o aktivitách BKB. Zájem sdělovacích prostředků nás nesmírně těší.
Bílý kruh bezpečí působí v ČR již dvacet let. Kromě přímé práci s obětmi trestných činů se věnuje také jiným aktivitám?
Ano, kromě přímé práce s našimi klienty se BKB věnuje také zákonodárným iniciativám, které směřují ke zlepšení postavení obětí trestných činů. Například velkou zásluhu má Bílý kruh bezpečí na přijetí legislativy na ochranu obětí domácího násilí. Významně přispěl ke zlepšení situace obětí nebezpečného pronásledování a nebezpečného vyhrožování, kdy oba jevy jsou dnes již trestnými činy.
Přesto se domnívám, že oběti trestné činnosti stále trpí nedostatkem zájmu ze strany oficiálních institucí i široké veřejnosti. Doufejme tedy, že jejich postavení výrazně změní samostatný zákon o obětech trestné činnosti, který v současné době připravuje Ministerstvo spravedlnosti ČR. Členy pracovní skupiny podílející se na přípravě tohoto zákona jsou i odborníci Bílého kruhu bezpečí.
Švermova 1
772 00 Olomouc
každé úterý: 16 – 18 hodin
každý čtvrtek: 16 - 18 hodin (pro objednané)
tel./fax: 585 423 857
e-mail: bkb.olomouc@bkb.cz
www.bkb.cz
Barbora Skopalíková
ORANGE OPTIK
Katalog firem » Obchod » Oční optika

Termín akce
Měsíc KVĚTEN - SLEVA 55% na kompletní dioptrické brýle
Podrobné informace:
ORANGE OPTIK OLOMOUC LAFAYETTOVA 5
Při nákupu kompletních brýlí, MĚŘENÍ ZRAKU ZDARMA!!!
Platba možná hotově, kartou, benefity i na fakturu.
Tel.:777 446 929
EMAIL: olomouc@orangeoptik.cz