V olomoucké zoo se narodilo šest kolouchů siky vietnamského. Stádo patří k největším v Evropě
Olomoucká zoo se letos může pochlubit odchovem šesti kolouchů velmi vzácného jelena siky vietnamského. Pět z nich jsou samičky, což je pro další chov velmi slibné, neboť se připravuje dovoz nového nepříbuzného samce. O tom, který samec to bude, se navíc rozhoduje právě v Olomouci. Zdejší zoo totiž řídí od roku 2023 Evropský záchovný program (EEP) tohoto v přírodě vyhubeného poddruhu. Letošní samičky by tak mohly v Olomouci zůstat.
Sikové vietnamští rodí kolouchy v průběhu celého jara, tzn. již od března do počátku května. "Všechny letošní kolouchy tak mohou návštěvníci vidět. Jako ostatní jelenovití mají tzv. zalehávací mláďata, kdy se mládě snaží dva až tři týdny schovávat v husté vegetaci či na kraji výběhu, aby bylo chráněno před predátory. Toto období již má většina letošních kolouchů za sebou, takže je možné je spatřit ve stádě," říká vrchní chovatel kopytníků olomoucké zoo Michal Trizma.
Olomoucké stádo se řadí k největším v Evropě
V současné době chová olomoucká zahrada 25 siků vietnamských (včetně letošních mláďat). Tím pádem je olomoucké stádo nejen suverénně největší v naší zemi, ale patří mezi pět největších stád v evropských zahradách. Toto stádo je součástí evropské populace, která v závěru loňského roku čítala 416 jedinců. "Evropská populace je jediná celosvětově řízená, neboť zoologické zahrady Severní Ameriky nechaly tento vzácných poddruh bohužel vymřít," dodává zoolog Jan
Pluháček. Aby byla evropská populace siků vietnamských soběstačná, je třeba zajistit její permanentní reprodukci. "Ideálním stavem je chovat divoká zvířata, tak jako v přírodě. Sika vietnamský je druh, který se snadno množí, ale zároveň je i druhem často predovaným. Pokud samice nezabřezne během tří sezon, stává se doživotně neplodnou. Proto se snažíme, aby se všechny samice v Evropě množily a přebytečná zvířata zkrmovala velkým šelmám, kterým takové maso prospívá více než to, které dostávají z hospodářských zvířat," uzavírá EEP koordinátor evropského chovu Pluháček.
Ve Vietnamu vyhuben, v Evropě může být invazivní
Slovo sika pochází z japonštiny a znamená jelen. Na jeho vymizení z volné přírody měl vliv lov pro maso i kvůli parohům, jež se používaly v tradiční čínské medicíně. Paroží samců je mnohem menší než u našeho jelena evropského. Nebezpečím není pro siku vietnamského jen lidská dychtivost po paroží a zvěřině v jeho domovské jihovýchodní Asii, ale paradoxně i nová legislativa Evropské unie o invazivních druzích. Zatímco původní populace ve východní Asii jsou (s výjimkou Japonska) ohrožené vyhubením, sikové dovezeni před více než 100 lety do Evropy se tu zabydleli, jsou invazivní, tzn. nepůvodní a rychle se šířící. Navíc vytlačuje původní druhy a plodně se s nimi kříží. Evropská unie a její členské státy toto řeší plošným zákazem chovů všech siků včetně ohrožených poddruhů v zoo jako v přírodě vyhubeného siky vietnamského. Může to vést k tomu, že legislativa, která má evropskou přírodu chránit, přírodě ve finále ublíží.

DNES
Tipy na víkend: Divadelní Flora, Festival ginu, historická kafírna i Den matek
Zprávy z regionu
7.5.2025
Nový mural výtvarníka Jana Bicana oživil prostory Šantovky. Torzo ženy a dvojice váz mají skrytý význam
Kultura
7.5.2025
V pátek začíná Divadelní Flora. Láká na německou inscenaci roku, tuzemské premiéry i slovenské politické divadlo
DNEŠEK
7.5.2025