Reklama

Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan, venku je 21.8 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

V Tramtarii vypukne Válka Roseových

Kultura

29.11.2022

roc

Divadlo Tramtarie uvede druhou premiéru letošní sezony, kterou pojalo opravdu ve velkém. Diváci se tak mohou těšit na originální divadelní adaptaci slavného románu Warrena Adlera a ještě slavnějšího filmu Dannyho DeVita v hlavních rolích s Kathleen Turner a Michaelem Douglasem. Premiéra inscenace Válka Roseových v režii uměleckého šéfa Vladislava Kracíka proběhne v úterý 29. listopadu v 19 hodin v Divadle Tramtarie.

Válka Roseových je černá komedie, která si s nemilosrdnou nadsázkou bere na paškál problémy partnerského soužití, potažmo manželství. Hlavními hrdiny hry jsou Barbara a Oliver Roseovi, kteří hned od svého prvního setkání utvoří naprosto ideální pár, zkrátka tu dvojici, u které by si všichni řekli: Ano, ti dva si byli souzeni. A přesně tady začíná bláznivý příběh Války Roseových, který vede od prvních drobných rozporů v tomto dokonalém soužití až po jeho totální rozklad. Průvodcem celého příběhu je potom zkušený rozvodový právník Govin Goldstein, který je nekonečnou studnicí sarkastických historek na téma, jak se změní muži a ženy po tom, co si navléknou snubní prstýnky.

V hlavních rolích se představí Barbora Šebestíková a Jan Ťoupalík.

Foto: Jan Procházka

Zkoušení nové inscenace navázalo na premiéru komedie Horory z manželských ložnic, která se stala velkým diváckým hitem. Válka Roseových má obdobné ambice, rovněž by podle přání inscenačního týmu měla zaujmout nejširší spektrum diváků. O kvalitě předlohy by měla hovořit nejen obrovská divácká úspěšnost filmové podoby, ale také označení Adlerova příběhu za nejslavnější a nejzábavnější rozvod všech dob. „Hra Válka Roseových je v první řadě velkou hereckou příležitostí pro představitele ústředního páru, u kterého je kromě hereckých kvalit nezbytná rovněž velká jevištní chemie. V našem provedení se v roli Barbary představí přední herečka souboru Tramtarie Barbora Šebestíková a v roli Olivera hostující Jan Ťoupalík, rovněž jedna z nejvýraznějších tváří mladé herecké generace Moravského divadla Olomouc. Jsem plně přesvědčen, že oba tito herci zmíněné podmínky bezezbytku naplňují, a že se diváci budou opravdu ze srdce bavit, říká režisér Vladislav Kracík.

Foto: Jan Procházka

Vypravěče příběhu a rozvodového právníka v jedné osobě hraje zkušený Marek Zahradníček, v roli Barbařiny kamarádky a rovněž rozvodové právničky Henrietty se představí Jana Drgová, dceru Roseových potom nejnovější posila souboru Tramtarie Alena Makayová.

Diváci Tramtarie jsou již zvyklí na překvapivé řešení scény a kostýmů, a ani tentokrát nebudou zklamáni. Výtvarníkem inscenace je Hynek Petrželka, který již v Tramtarii vytvořil několik originálních scén, za všechny připomeňme například bazén z Velkého Gatesbyho. Autorem hudby k inscenaci je Matěj Štrunc.