Reklama

Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej, venku je 3.7 °C

V Olomouci vítězil Pavel. V některých okrscích utekl Babišovi o více než dvacet procent

Zprávy z regionu

14.1.2023

Jan Procházka

První kolo prezidentských voleb skončilo. Celostátní výsledky jsou zveřejněny, jak se však hlasovalo na úrovni města Olomouce? Vyhrál tu Petr Pavel a to drtivě. Zatímco v rámci celé republiky dělilo první a druhé místo jen pár desetin procenta, v Olomouci utekl generál ve výslužbě bývalému premiérovi o  osm procent.

Ještě větší rozdíly mezi kandidáty byly i v rámci jednotlivých okrsků. Tak například v okrsku číslo jedna, který zahrnuje například Dolní náměstí či ulice Kateřinská a Lafayettova centru města zvítězil generál o 22 procent. Podobný výsledek byl i v okrsku čtyři, zahrnujícím ulice Sokolská, Pekařská či Koželušská. Dokonce o 27 procent zvítězil generál Pavel ve volebním okrsku 8, zahrnujícím ulice kolem hejčínského gymnázia.
Dále od centra se boj stával vyrovnanějším. Třeba v okrsku číslo 16 (Mišákova, Polská, Schweitzerova...) sice také zvítězil Pavel, už ale "jen" o osm procent.
Na sídlištích byly boje vyrovnanější. Například v obou okrscích, zahrnujících Kmochovu ulici, vyhrál Babiš, na Foerstrově ale zvítězil Pavel. Ještě rozpolcenější je ulice Stiborova, která je taktéž rozdělena na dva okrsky. Zatímco v její spodní části zvítězil Babiš, v té horní zase Pavel.
Přesvědčivěji ovládl Babiš sídliště Povel, kde zvítězil ve všech okrscích. Přes ulici, na Nových Sadech ale už se opět do hry vrátil generál, kterému patří třeba ulice Voskovcova a Werichova, zatímco Babišovi sousední Trnkova. Naopak sídliště Černá cesta chce za prezidenta Pavla.

V okrajových částech dávali voliči přednost Petru Pavlovi. Vyhrál ve Slavoníně (Mimochodem Tomáš Zíma tu dostal celý jeden hlas) i Nemilanech. Nový Svět si oba favorité rozdělili napůl: ve volebním okrsku 55 získal Pavel 42 procent, zatímco Babiš jen 24, v okrsku 95, zahrnujícím ulici Přichystalova zvítězil Babiš nad generálem o 0,67 procenta. Generálovi patří i Hodolany, Bělidla, Pavlovičky, Droždín, Kopeček, Lošov, Radíkov, Chomoutov a Holice. Babišovi se pak podařilo získat jen Chválkovice.

Druhé kolo prezidentských voleb bude za 14 dnů. Proběhne v pátek 27. a sobotu 28. ledna.