Reklama

Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš, venku je 21.9 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Už v pondělí odstartuje Jeden svět Olomouc. Festival nabídne filmy, debaty se zajímavými hosty i bohatý doprovodný program

Kultura

22.3.2023

Autor: red

Festival Jeden svět bude v Olomouci probíhat od pondělí 27. března až do soboty 1. dubna. Návštěvníci se během něj mohou těšit nejen na filmy, ale i na bohatý doprovodný program, ve kterém nechybí spousta koncertů, workshopy a kurzy pro děti i dospělé a těšit se můžete i na výstavu, která poběží v rámci celého festivalového týdne.

O tom, na jaké festivalové snímky se letos můžete těšit, jsme psali tady →

V pondělí po zahájení a projekci filmu Kuciak: Vražda novináře zahraje v Jazz Tibet Clubu kapela Hele! Kapela nebo spíše hudební projekt je spojení čtyř duší, proto je hudba kapely žánrově velice rozmanitá. Nejvíce je pro ně však charakteristický žánr rock a grunge. Kapela odehrála již mnoho koncertů na několika festivalech včetně Majálesů, Žižkovské noci, Mezi ploty atd. hodí se však i do klubů, barů, pivovarů nebo s akustickou verzí na divadelní dvorky a komorní akce. Již zaplnila pražské Rock café, club Cross a další. 

V úterý se mohou návštěvníci těšit na debatu s politologem Tomášem Lebedou, se kterým rozebereme, jakou moc má samotný volební systém a jestli je na místě změnit ten náš. Debata proběhne od 18 hodin ve Skautském institutu na Dolním náměstí. Na debatu naváže další koncert, tentokrát kapely The Middle of the Sandwich. Tato multižánrová parta se představí svou tanečně-sentimentální muzikou. Těšit se můžete na kousky z chystaného debutového alba Zvuky a Vůně, které vyjde na podzim tohoto roku. Koncert proběhne v klubu Variace na Horním náměstí od 21 hodin.

Mezi další doprovodný program patří středeční Rychlokurz znakového jazyka, který proběhne od 15:30, opět ve Skautském institutu. Od 16:30 se v Divadle na cucky rozjede Dílna mladého novináře, při které si naši nejmenší mohou vyzkoušet práci redaktora a natočit si svou vlastní reportáž. Tu povede novinářka z Českého rohlasu Michaela Vetešková. 

Během celého festivalového týdne bude také v obchodním centru Šantovka probíhat výstava Proč jsme to nenahlásili. Ta ukazuje autentická svědectví obětí sexuálního násilí.

Největší kapelou, která letos ozvláštní festival Jeden svět je Lesní zvěř. Hudební trio, jehož členy můžete znát z kapel jako jsou Tata Bojs či Kašpárek v Rohlíku, zahraje ve čtvrtek 30. března od 21 hodin v Jazz Tibet Clubu. Zároveň jde o jedinou část programu, kde si zájemci budou muset zakoupit vstupenku. Ty budou k dispozici na místě, jedna za 100 korun. Všechny ostatní části doprovodného programu festivalu Jeden svět Olomouc jsou zdarma.

Debatní program: pofilmové debaty se zajímavými hosty a hostkami

Debaty po filmových projekcích se během existence festivalu staly jeho neodmyslitelnou součástí. V letošním roce Jeden svět debatní program výrazně rozšíří – následovat bude téměř po všech projekcích, přičemž každému filmu bude věnována alespoň jedna diskuse. I tentokrát se na nich sejdou velmi zajímaví hosté a zajímavé hostky.

Diváci a divačky se mohou těšit například na pofilmovou debatu k filmu Dívčí gang, který poodhaluje zákulisí mladých influencerů, s youtuberem Lukášem Fritscherem (Lukefry). Dalšími hosty ke středeční a páteční projekci bude novinářka ze slovenského Denníku N Monika Tódová či šéfredaktorka serveru investigace.cz Pavla Holcová. Pozvání na debatu k filmu Nejdelší odloučení přijal také mladý kandidát na astronauta Jakub Zemek. 

Při některých pofilmových debatách budou moci diváci potkat přímo aktéry dokumentárních filmů. Ve středu přijdou po projekci filmu To musíte zažít přijdou diskutovat o právech LGBT komunity v Maďarsku ředitel Amnesty International Maďarsko David Vig a Luca Dudits. Ve čtvrtek po projekci filmu Šťastně až na věky budou moci diváci diskutovat s Kristýnou a Mirkem, křesťanským párem, který se ve filmu objevuje.