Reklama

Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata, venku je 13.9 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Trápí vás problémy s parkováním na sídlištích i v centru? Zástupci města zvou občany na diskusi nad parkovací politikou

Zprávy z regionu

7.9.2020

Autor: red

Zástupci města a zpracovatel nové Parkovací politiky města zvou všechny Olomoučany na veřejná projednání. O problémech s parkováním na sídlištích, v centru města nebo na hranici zóny placeného parkování lze hovořit několikrát – termíny projednávání se liší podle konkrétní lokality.

Ilustrační foto

Foto: Depositphotos.com

Do diskuse, která se koná ve velkém sále zastupitelstva v budově magistrátu na Hynaisově ulici číslo 10, se můžete zapojit od 15. do 23. září vždy v 18 hodin. Podle toho, ze které části města jste, nebo která vás zajímá. Primátor Mirek Žbánek upozornil, že Olomouc dosud nemá k dispozici žádný ucelený strategický materiál, který by se věnoval statické dopravě. "Pokud již takové dokumenty existují, zpravidla jsou zaměřeny pouze na jeden konkrétní projekt bez vazby na systém jako celek. Navíc tyto dokumenty nebyly ve většině případů projednávány s veřejností," dodal primátor.

Cílem Parkovací politiky je vytvoření moderního strategického dokumentu, který bude řešit parkování ve městě komplexně ve vazbě na potřeby obyvatel, návštěvníků města i podnikatelské sféry s cílem zlepšit kvalitu života. "Problematické je zejména parkování na sídlištích, která byla budována v osmdesátých letech pro zcela odlišný stupeň automobilizace. Podobně je tomu v případě některých developerských projektů, kde jsou předem rozprodána všechna parkovací místa," doplnil náměstek primátora Martin Major. Za specifické považuje rovněž parkovací podmínky v centru města a jeho nejbližším okolí.

Pořízení nové parkovací politiky vychází z programového prohlášení Rady města Olomouce i ze schváleného strategického dokumentu Plán udržitelné městské mobility. Město se ale zároveň chce poučit ze zkušeností v Praze a Brně, aby neopakovalo stejné chyby. "V návrhové části je prověřena i možnost rozšíření placené zóny či zavedení rezidenčního parkování," objasnil Martin Luňáček z útvaru hlavního architekta olomouckého magistrátu. Do diskuze nad podobou návrhové části jsou nyní zapojeny všechny komise městských částí i široká veřejnost. Finální podoba nové parkovací politiky Olomouce bude známa na přelomu roku.

TERMÍNY VEŘEJNÝCH PROJEDNÁNÍ

  • 15. září: určeno zejména pro občany následujících KMČ: Olomouc – střed, Olomouc – západ, Hejčín, Lazce, Černovír a Klášterní Hradisko, Nové Hodolany, Chomoutov, a severně od Velkomoravské a Tovární ulice.
  • 17. září: určeno zejména pro občany následujících KMČ: Staré Hodolany a Bělidla, Pavlovičky, Chválkovice, Droždín, Svatý Kopeček, Radíkov, Lošov, Holice
  • 22. září: určeno zejména pro občany následujících KMČ: Nová Ulice, Tabulový vrch, Neředín, Topolany, Řepčín
  • 23. září: určeno zejména pro občany následujících KMČ: Povel, Nové Sady, Nový Svět, Slavonín, Nemilany, Nedvězí