Reklama

Čtvrtek 28. května 2020, svátek má Vilém, venku je 11.6 °C

Tipy na výlety: vydejte se za poznáním, užijte si plavbu, zaskákejte si, šlápněte do pedálů a prozkoumejte taje hradů i jeskyní

Tipy a názory

9.3.2020 aktualizováno 27.5.2020 15:02

Zuzana Doleželová

Jaro je jako stvořené pro výlety s rodinou či přáteli! Máme pro vás pár tipů, kam vyrazit v nejhezčím ročním období - ať už máte volné odpoledne, nebo si chcete užít pohodový víkendový den. Pěkně může být i v Olomouci a okolí...

Mějte prosím na paměti, že veškeré akce se uskuteční v souladu s aktuálními bezpečnostními a hygienickými opatřeními. Z toho důvodu si, prosím, předem zjistěte, jaká je kapacita prohlídek a zda není potřeba zakoupit na některá místa vstupenky s předstihem online. 

Zábava v centru města

PLAVBY OLOMOUC
Plavby: na základě rezervace
Kontakt:  www.plavbyolomouc.cz
I tento rok se můžete těšit na jedinečné plavby po řece Moravě. Ty zahájily sezonu během prodlouženého víkendu na začátku května a nabízí poznávací plavby, školní výlety, příměstské tábory, ale také rozlučky se svobodou, firemní akce a jiné oslavy. Letos se navíc můžete těšit na nový plavební úsek, který povede až ke Kožušanskému jezu. ;-)

OLOŠLAP
Jízdy Ološlapem: je třeba rezervace
Kontakt: www.oloslap.cz
Jestli toužíte po netradičním zážitku v centru města, nebo chcete vaše přátele seznámit s historickým centrem, oslavit narozeniny či se rozloučit se svobodou, pak je Ološlap skvělou volbou. Slouží také jako pojízdný pivní bar. Během jízdy tak můžete sledovat krásy města za doprovodu hudby a osvěžit se pivem z pivovaru Chomout. A od loňského roku se můžete projet Žánkem.

Ololoď

Ološlap Žánek

Foto: Jan Procházka, Zuzana Doleželová

KAPRODROM
Adresa: za ulicí Andělská, Olomouc
Otevírací doba: denně 08:00-18:00
Kontakt: www.kaprodromklub.cz
Ideální tip pro celou rodinu. Tady zažijete nejen vzrušující chvíle při rybolovu, ale najdete tu i klid a odpočinek v přírodním areálu kousek od centra Olomouce. Pro nejmenší je zde lanové centrum, pískoviště a spousta dalších atrakcí. Dobré jídlo si můžete dát v restauraci, kde se pro vás připravují čerstvé ryby a jiné grilované speciality. A i když třeba nerybaříte, můžete využít houpačky, pétanque, stolní fotbálek a další.

PEVNOST POZNÁNÍ
Adresa:
 17. listopadu 7 (areál Korunní pevnůstky)
Otevírací doba: Po zavřeno; ÚT-PÁ 09:00-17:00; SO, NE 09:00-18:00
Kontakt: www.pevnostpoznani.cz
Pevnost poznání je interaktivním univerzitním muzeem, kde si zábavu najdou nejen děti, ale také dospělí. V muzeu je k vidění několik zajímavých expozic a za návštěvu rozhodně stojí také planetárium. Koná se tu řada poutavých akcí, děti mohou navštěvovat nejrůznější kroužky a příměstské tábory, které jsou zde pořádány. Pro veškeré informace o nejnovějších událostech či akcích sledujte web.

MINIGOLF OLOMOUC
Adresa: areál LOKO, 17. listopadu 3
Otevírací doba: od března PO-NE 12:00-18:00; od dubna PO-PÁ 13:00-20:00, So-NE 10:00-20:00
Kontakt:  www.minigolfolomouc.cz
Minigolf je atrakcí pro všechny od jednoho roku do stovky. Pokud si chcete užít s rodinou či partou přátel zábavu, ale zároveň máte soutěžního ducha, určitě sem zajděte. 

Kaprodrom

Pevnost poznání

Minigolf

Foto: Jan Procházka

VETERAN ARENA 
Adresa: Sladovní 103/3
Otevírací doba: otevřeno od 12. 5. ÚT-NE 10:00-17:00
Kontakt: www.veteranarena.cz
Muzeum historických automobilů je jedno z největších, veřejně přístupných muzeí svého druhu v České republice. Srdcem sbírky jsou automobily československé předválečné výroby, zejména Tatra, Wikov, "Zetka", Praga, Aero a Škoda. A na letošní sezonu je připravena řada novinek. Už teď se můžeme těšit na rozšíření sbírky Indian a nově tu také uvidíte stroje ČZ. Ideální místo pro milovníky aut, motorek a historie...

Veteran arena

Foto: Jan Procházka

PAINTBALL GAME OLOMOUC
Adresa: Tř. Míru 1
Otevírací doba: dle rezervace
Kontakt: www.pgo.cz
Tip pro všechny, kteří milují adrenalin. Paintballový areál je vybudován v prostorách Tereziánské pevnosti postavené v roce 1854. Díky dispozici pevnosti si můžete zahrát uvnitř ve dvou patrech, z čehož přízemí je kompletně nasvíceno. Dále si můžete zahrát venku na hřišti z vojenských beden nebo na travnatém hřišti s nafukovacími překážkami. Zábava zaručena.

KROKODÝLEK OLOMOUC - tip pro děti!
Adresa: Florykova 556
Otevírací doba: Znovu otevře 30. května. Po-Čt, Ne 10:00-19:00; Pá, So 10:00-20:00
Kontakt: www.krokodylek-olomouc.cz
Krokodýlek je největší zábavní park v kraji. Nabízí více jak 25 úžasných atrakcí nejen pro děti, ale i pro dospělé. Můžete se těšit na pětipatrovou prolézací klec, lanové centrum, bazén s lodičkami, motorkovou dráhu, sedm metrů vysokou horolezeckou stěnu a mnoho dalšího. Součástí je i restaurace orientovaná na italskou kuchyni. Skvělý tip, když je venku nevlídno...

Paintball

Krokodýlek Olomouc

Foto: Daniel Mazáč, Jan Procházka

JUMP PLANET OLOMOUC
Adresa: Olomoucká 1715/90, Olympia Olomouc
Otevírací doba: denně 09:00-21:00
Kontakt: www.jumpplanet.cz/olomouc
Jump Planet Olomouc je trampolínové centrum pro děti a dospělé. Přijďte si zaskákat, trampolíny na vás čekají! Zažijte spoustu zábavy a tréninku. Jump aréna nabízí hned několik druhů atrakcí, ty jsou vyrobené z kvalitních materiálů a díky vysokým bezpečnostním standardům splňují ty největší požadavky na bezpečnost.Jump park je charakteristický i tím, že na účastníky dohlíží animátoři a trenéři. A dá se tu uspořádat i narozeninová oslava.

JUMP FAMILY OLOMOUC
Adresa: Pražská 255/41, Olomouc City
Otevírací doba: denně 09:00-21:00
Kontakt: www.jumpfamily.cz/olomouc
Skočte do jump arény v Olomouci a prožijte nekonečné množství zábavy. Čeká na vás hřiště snů plné trampolín i jiných atrakcí pro celou rodinu, včetně nejmenších. Nezáleží na tom, kolik toho umíte. Kvalifikovaní trenéři vám rádi pomohou s prvními skoky i náročnějšími triky. Přijďte se sem vyskákat ze všedních starostí, zlepšit fyzičku nebo zničit ratolesti...

Jump Planet

Foto: Jan Procházka

STRAŠIDELNÝ DŮM
Adresa:
 Komenského 863
Otevírací doba: St, Čt 16:00-22:00; Pá 16:00-23:00; So 10:00-13:00, 13:30-17:00, 17:30-22:00; Ne 14:00-20:00
Kontakt: www.strasidelnydum.cz
Tak tady vás čeká adrenalinová zábava ve strašidelném domě s hororovým příběhem.

MISTR ÚNIKU
Adresa:
 Schweitzerova 44
Otevírací doba: dle domluvy (od 20. 4. do 20. 5. zavřeno z důvodu přestavby)
Kontakt: www.mistruniku.cz
Utečete z uzamčené místnosti? Čeká vás 60 minut plných hádanek, úkolů a logických postupů. 60 minut, kdy si 2 až 5 hráčů vyzkouší, jak spolu umí komunikovat a spolupracovat. Aktuální téma zní "tajemství sousedova sklepa". Ideální pro rodiny, party přátel i jako teambuilding.

BOWLAND
Adresa:
Polská 1, Galerie Šantovka
Otevírací doba: Po-Pá 10:00-21:00; So-Ne 08:00-21:00
Kontakt: www.bowland-center.cz
Jestli máte rádi týmové hry, pak vyrazte do Šantovky na bowling. Největší bowlingové centrum na Moravě s 18 profesionálními drahami a nejmodernějším softwarem na trhu čeká jen na vás. Celý prostor centra Bowland je klimatizovaný a je nekuřácký. K dispozici máte i WIFI připojení zdarma. Navíc si v Lobstru můžete dát i něco dobrého k jídlu. ;)

VIRTUÁLNÍ REALITA
Adresa:
 Janského 464/26 (pod lékárnou, vchod zboku budovy) 
Otevírací doba: dle rezervace na webu nebo telefonicky
Kontakt: www.virtualnirealita-olomouc.cz
Virtuální realita je zážitek vhodný pro kohokoli. Můžete se například setkat s velrybou, vydat se na průzkum egyptské hrobky, užít si střílečku, pokusit se přežít v postapokalyptickém světě plném zombií, nebo si nakreslit 3D obrázek... Zajímavý zážitek, vyzkoušeno. 

Virtuální realita

Foto: Jan Procházka

Kam na výlet v okolí

ZOO OLOMOUC
Adresa: Darwinova 29, Svatý Kopeček
Otevírací doba: 09:00-17:00
Kontakt: www.zoo-olomouc.cz
Zoo na Svatém Kopečku je oblíbeným cílem výletů zejména rodin s dětmi. Místní zoologická zahrada patří k těm nejhezčím. Rozprostírá se v příjemném, zalesněném prostředí a v současnosti chová téměř 1800 kusů celkem 380 druhů zvířat. Nabízí možnost prohlídky vzácných druhů živočichů v šesti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo unikátní, 32 metrů vysokou vyhlídkovou věž (nic pro slabé nátury). Ráj pro děti i dospělé. Připravte se, že tu nějakou dobu strávíte...

Zoo Olomouc

Foto: Jan Procházka

REKREAČNÍ AREÁL KRALIČÁK
Adresa: Hynčice pod Sušinou, Stříbrnice
Kontakt: www.leto.mujkralicak.cz
V Hynčicích pod Sušinou a ve Stříbrnicích na vás čeká krásná krajina Hrubého Jeseníku a zábava pro celou rodinu. Krajina je protkána desítkami kilometrů turistických stezek a cyklistických cest, najdete zde bikecentrum, koloběžky, summertubing, horské trojkolky, koně, paddleboardy, naučné stezky v přírodě. A to není všechno. Na vrcholu kopce Štvanice vás čeká rozhledna Stříbrná Twiggy! Věž válcovitého tvaru tvoří dřevěná konstrukce z modřínového dřeva se schodištěm uprostřed a krytou vyhlídkou na vrcholu. Nabízí nezapomenutelné výhledy na okolní horizonty a stráně - Kralický Sněžník (Sušina, Stříbnická), Hrubý Jeseník (Šerák, Keprník, Praděd, Dlouhé stráně, Mravenečník, Břidličná hora), Hanušovická vrchovina, Branenská vysočina, Staré Město. Za jejím projektem stojí architekt MgA. David Kubík a Prof. Ing. arch. Martin Rajniš z Hutě architektury Martina Rajniše, s.r.o. Nejen rozhledna, ale celý Kraličák stojí za návštěvu!

RESORT HRUBÁ VODA
Adresa: Hrubá Voda
Kontakt:  www.hrubavoda.cz
Asi 22 kilometrů od Olomouce, v údolí řeky Bystřice pod strmými kopci Oderských vrchů a Nízkého Jeseníku, najdete areál, kde je snad všechno, co potřebujete k dokonalé relaxaci. Je tu bobová dráha, dětské hřiště, minigolf, lukostřelecká aréna, disc-golf, víceúčelové hřiště, speciální Kamzíkova stezka mezi stromy, saunový svět, privátní wellness i ubytování a spoustu dalšího... Dají se odtud také pořádat zajímavé výlety do okolí. Celý areál je dobře dostupný jak autem, tak vlakem.

Hrubá Voda

Foto: Jan Procházka

DOUBRAVSKÝ DVŮR
Adresa: Nový Dvůr 243, Červenka 
Otevírací doba: PO-SO 09:00-17:00
Kontakt: www.doubravskydvur.cz
Statek Doubravský Dvůr se nachází nedaleko Litovle a navazuje na více než 400 let starou tradici zemědělského hospodaření. Od roku 2013 je součástí statku, na němž se chovají krávy holštýnského plemene, minimlékárna s vlastní prodejnou. Vzniklo tu i příjemné zázemí pro návštěvníky v baru na Dvorku, kde si můžete vychutnat dobrou kávu i s domácí zmrzlinou. Lze domluvit i prohlídka statku - a to jak zážitková pro děti, školní výlety, tak komentovaná prohlídka pro dospělé.

SKI AREÁL HLUBOČKY
Adresa: Školní 126, Hlubočky
Otevírací doba: info o provozu bobové dráhy sledujte na webu
Kontakt: www.skiarealhlubocky.cz
Ač název areálu napovídá, že o zábavu je v Hlubočkách postaráno zejména v zimě, opak je pravdou. Najdete tady jedinou bobovou dráhu podobného typu na Moravě. Ale pozor, za deště se nejezdí!

Hlubočky

Foto: Jan Procházka

HANÁCKÉ MUZEUM V PŘÍRODĚ
Adresa: Příkazy 54
Kontakt: www.nmvp.cz/prikazy
Skanzen láká na běžné komentované prohlídky, dny hliněného stavitelství, interaktivní ukázky tradiční sklizně a výmlatu, kdy si sami návštěvníci mohou vyzkoušet tyto dříve běžné práce, v létě, o Vánocích a Velikonocích se zde konají řemeslné jarmarky, koncerty, filmové projekce, výstavy, divadelní představení a jiné kulturní akce. Zážitek dotvoří příjemná Hospůdka U Berana.

LOVECKÁ CHATA
Adresa: Vodní 6, Horka nad Moravou 
Kontaktwww.naloveckou.cz
Lovecká chata v Horce nad Moravou je oblíbeným výletním místem se stylovou restaurací, ubytováním, zázemím pro nejrůznější setkání a společenské akce a  širokou nabídkou volnočasových aktivit. A co je fajn - mají tu i jízdárnu, takže se vy i vaše děti můžete povozit na koních.

SLUŇÁKOV
Adresa: Skrbeňská 70, Horka nad Moravou
Kontakt: www.slunakov.cz
Sluňákov je přesně tím místem, kam se vypravíte, když si chcete odpočinout od civilizace. V moderní nízkoenergetické budově se můžete ubytovat, konají se tu také akce pro celé rodiny, například ekologické večery, tábory, také zajímavé programy či aktivity zaměřené environmentálně.

HRAD SOVINEC
Adresa: Sovinec, okr. Bruntál
Otevírací doba: duben ÚT-NE 09:00-16:00; květen-září ÚT-NE 09:00-17:00
Kontakt: www.akce.sovinec.cz
Hrad Sovinec se nachází na jižním okraji masivu Nízkého Jeseníku, asi 13 kilometrů od Rýmařova. Počátky hradu se datují do první poloviny 14. století a ve své nynější podobě představuje unikátně zachovalou stavebně-technickou ukázku barokní vojenské architektury. Nabízí zajímavou podívanou nejen milovníkům historie, ale o víkendech se tu konají skvělé akce pro celé rodiny. Sledujte proto web, ať vám nic neuteče. :)

HRAD BOUZOV
Adresa: Bouzov 8
Otevírací doba: záleží na zvoleném okruhu
Kontakt: www.hrad-bouzov.cz
Úžasnou podívanou nabízí také Bouzov. Romantický hrad byl založen na přelomu 13. a 14. století, do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu. V roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku. Velmi často je vyhledávanou lokalitou filmařů. Stojí za návštěvu. ;)

ZÁMEK PLUMLOV
Adresa: Zámecká 99
Otevírací doba: duben víkendy a svátky 13:00-18:00; květen víkendy a svátky 10:00-18:00; červen denně mimo pondělí 10:00-18:00
Kontakt: www.zamek-plumlov.cz
Plumlovský zámek byl postaven v letech 1680 až 1690 Janem Adamem z Lichtenštejna. Je zajímavý nejen svou historií, ale návštěvníky potěší také akce, které se tu konají. Sledujte zde, ať víte, kdy na zámek vyrazit.

Zámek Plumlov

Foto: Petr Školař

STÁTNÍ HRAD ŠTERNBERK
Adresa:
 Horní náměstí 6
Otevírací doba: záleží na zvoleném okruhu, sledujte web
Kontakt: www.hrad-sternberk.cz
Státní hrad Šternberk se nachází nedaleko Olomouce a nabízí návštěvníkům zajímavou podívanou. Původně obranné středověké sídlo ze 13. století s dochovanou válcovitou věží a zbytky opevnění hlavního paláce láká nevšední atmosférou. Půvabné kulisy hradu potom tvoří okolní lesopark a dnešní podhradí. 

ZÁMEK ČECHY POD KOSÍŘEM
Adresa:
 Mánesova 1
Otevírací doba: duben 09:00-16:00 (víkendy a státní svátky); květen-září ÚT-NE, svátky 09:00-17:00
Kontakt: www.zamekcechy.cz
Klasicistní zámek obklopený parkem o rozloze 21,5 hektaru, který patří k nejcennějším objektům historické zeleně na Moravě, je spjat se šlechtickým rodem Silva-Tarouca. Přítelem hraběcí rodiny byl malíř Josef Mánes, který Čechy pod Kosířem pravidelně navštěvoval a tvořil zde v letech 1849–1870. Zámek stojí za návštěvu!

Šternberk

Čechy pod Kosířem

Foto: www.hrad-sternberk.cz, archiv zámku Čechy pod Kosířem

MLADEČSKÉ JESKYNĚ
Adresa: Mladeč
Otevírací doba: březen vstup v 10:00 a v 13:00; duben ÚT-NE 09:00-15:30; květen-červen ÚT-NE 09:00-16:30
Kontakt: www.caves.cz
Mladečské jeskyně se nacházejí v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Podzemní prostory jsou bohatě zdobeny krápníky a sintrovými náteky, jeskyně jsou opravdu krásné. I tady platí, že byste neměli zapomenout na teplé oblečení a pevnou obuv.

JAVOŘÍČSKÉ JESKYNĚ
Adresa:
 Slavětín u Litovle
Otevírací doba: březen PO-PÁ vstup v 10:00 a ve 13:00; duben ÚT-NE 09:00-16:00; květen-červen ÚT-NE 09:00-17:00
Kontakt: www.caves.cz
Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938. Doporučujeme vzít si s sebou teplejší oblečení a pevnou obuv.

Javoříčské jeskyně

Foto: Martin Koudelka, Správa Javoříčských jeskyní