Reklama

Čtvrtek 12. prosince 2019, svátek má Simona, venku je 0.8 °C

Tipy na víkend: vinné slavnosti, podzimní Flora, vyjížďky parními vlaky, Mineral-Expo, Festival pohádek i Den Architektury

Tipy a názory

4.10.2019

Lenka Šimková

Máme tady první říjnový víkend. Tentokrát je program plně nabitý a na své si musí přijít opravdu každý! Čekají nás Olomoucké vinné slavnosti, podzimní Flora, projížďky parními vlaky, mistrovství ČR ve vyprošťování a na své si přijdou i nejmenší. Podívejte se, co všechno se chystá a naplánujte si víkend..

Pátek

09:00 / Podzimní Flora Olomouc / Výstaviště Flora
10:00 / Foot in the Hood / u Terezské brány
14:00 / Olomoucké vinné slavnosti / Dolní náměstí
18:00 / Olomouc - Plzeň / zimní stadion
19:00 / Postřižiny / Moravské divadlo
19:00 / J. Brahms: Německé requiem / Arcidiecézní muzeum
19:00 / Tři oříšky / Divadlo na cucky
20:00 / Hustej Guláš / Bounty Rock Cafe

Až do neděle potrvá podzimní přehlídka ovoce a zeleniny Flora Olomouc, která tentokrát oslavuje nejen podzimní období, ale také třicet let svobody. Stěžejní expozice v pavilonu A nese název Zahradní slavnost a je tvořena nevídanou kombinací podzimní tematiky zemědělství a umění. Výstavu doprovází tradiční Podzimní zahradnické trhy, festival gastronomie a nápojů Olima a nechybí bohatý doprovodný program. Otevřeno bude každý den od 09:00 do 18:00, v neděli se brány uzavřou už v 17:00. A s podzimní Florou se tradičně pojí také rozkvetlé památky - podívejte se na naši fotoreportáž, určitě stojí za návštěvu! ;-)

Olomoucká vinná společnost připravila na pátek a sobotu další ročník Olomouckých vinných slavností, které navazuji na historii prodeje vína a vinných domů v Olomouci z patnáctého století. Na Dolním náměstí bude v pátek i v sobotu připraven pro návštěvníky bohatý doprovodný program, představení jednotlivých vinařství, vinná tombola, cimbálovka, soutěž O Krále Burčáku i sýry z Nizozemska.

Fanoušky olomouckého hokeje zajisté potěší, že Mora dnes nastoupí od 18:00 na domácím ledě proti plzeňské Škodovce. Jestli ale dáte před sportem přednost kultuře, tak Moravské divadlo uvede v 19:00 premiéru činohry Postřižiny. V této inscenaci uvidíte řadu scén, které ve slavné filmové verzi Jiřího Menzela chyběly, a také zjistíte, že upovídaný Pepin je žena! Posledních pár vstupenek na premiéru ještě zbývá a koupíte je tady. Divadlo na cucky chystá ve stejný čas rovněž premiéru, tady se však můžete těšit na zábavnou autorskou interpretaci klasické pohádky Tři oříšky. Vstupné je 80 korun a lístky si rezervujte tady. A pokud toužíte po pořádné dávce muziky, tak ve 20:00 vám v Bounty Rock Cafe zahraje Hustej guláš.

Sobota

08:00 / Mistrovství ČR JSDHO ve vyprošťování u dopravních nehod / u Galerie Šantovka
08:00 / Týnecký bazárek / Velký Týnec
08:30 / Horecký bazárek podzim 2019 / Horka nad Moravou
09:00 / MINERAL-EXPO Olomouc / SŠP Rooseveltova
09:00 / Den otevřených vrat / Doubravský Dvůr
09:00 / Podzimní Flora Olomouc / Výstaviště Flora
10:00 / Zamykání točny / Muzeum ČD 
10:00 / Decathlon Cup / Sportaréna Slavonín
10:00 / Vojenský erár v srdci města / náměstí Republiky
10:00 / Olomoucké vinné slavnosti / Dolní náměstí
10:00 / Foot in the Hood / u Terezeské brány
13:00 a 14:30 / Prohlídka: Šrotova vila / Šrotova vila 
14:00 / Tři oříšky / Divadlo na cucky
14:00 / Narozeniny Minipivovaru Kosíř / Kosíř
17:30 / Tajemství noční oblohy / Sluňákov
18:00 / Vyhlášení Ceny Rudolfa Eitelbergera 2019 / Filozofická fakulta UP
19:00 / Bajadéra / Moravské divadlo
20:00 / Paul Gilbert Band (USA) / Sklub

V sobotu bude od ranních hodin probíhat u Galerie Šantovka Mistrovství ČR JSDHO ve vyprošťování u dopravních nehod, ve kterém se utká čtrnáct krajských reprezentací v soutěži, která simuluje reálné podmínky při zásahové činnosti hasičů u dopravních nehod. Kromě soutěže se můžete od 9 do 16 hodin těšit na bohatý doprovodný program určený celé rodině. Všichni příznivci přírodních kamenů, fosílií, šperků a kamenných dekorací by měli zavítat do budovy SŠ Polytechnické, kde po oba víkendové dny bude od 9:00 probíhat prodejní výstava minerálů MINERAL-EXPO Olomouc. A i zde vás čeká bohatý program pro celou rodinu. I s dětmi můžete vyrazit na statek Doubravský dvůr, kde od 9:00 bude probíhat Den otevřených vrat, v rámci kterého na vás čeká možnost prohlídek farmy a mlékárny, výroba vlastního sýru, spousta dobré muziky a jídla a pro děti bude připraven skákací hrad a překážková dráha. V sobotu proběhne v ČD Muzeu v Olomouci loučení s parní sezonou. V rámci tradičního Zamykání točny se milovníci železnice mohou projet historickým vlakem taženým parní lokomotivou a navštívit zázemí muzea. Více informací o projížďkách vlaky zde. Sobota bude také ve znamení festivalu Den Architektury, který představí široké veřejnosti nový pohled na architekturu, jenž nás obklopuje. Návštěvníci se mohou těšit na prohlídky jindy nepřístupných staveb i procházky po známých i neznámých místech s poutavým výkladem odborníků. Více zde. Pokud máte rádi pivo z Minipivovaru Kosíř, tak si nenechte ujít již páté narozeniny, které Minipivovar bude slavit u rozhledny na vrcholu Velkého Kosíře, a to od 14 do 17 hodin. Večer pak můžete v 19:00 zajít do Moravského divadla, které uvede jeden z nejkrásnějších světových baletů, Bajadéru. Vstupenky na představení ještě jsou a pořídíte je tady. A ve 20:00 se můžete těšit i na jeden skvělý koncert. Legendární kytarový virtuos Paul Gilbert zahraje v rámci světového turné v olomouckém Sklubu, tak si to nenechte ujít. Vstupenky koupíte v síti Ticketportal.

09:00 / MINERAL-EXPO Olomouc / SŠP Rooseveltova
09:00 / Podzimní Flora Olomouc / Výstaviště Flora
10:00 / Štístko a Poupěnka - Ať žijí pohádky! / kino Metropol
10:00 / Knihtisk z výšky / Hrad Šternberk 
14:00 / Malí v zajetí improvizace / Divadlo na cucky
14:30 / Krejčovský salon / Moravské divadlo
15:00 / Písničkování s Majdou a Petrem / Divadlo na Šantovce
15:00 / Po stopách Ceny Rudolfa Eitelbergera / Biskupské náměstí
17:00 / Roger Waters Us + Them / kino Metropol
18:00 / Veselá trojka Pavla Kršky / Reduta
19:00 / Poslední noc s Claudií / Divadlo Tramtarie
19:00 / Duchovní hudba pro smíšený sbor / kostel svaté Kateřiny
19:00 / SKUP Futsal Olomouc - FC Baník Ostrava / Sportovní hala UP

V neděli máte poslední možnost navštívit podzimní Floru Olomouc nebo prodejní výstavu minerálů MINERAL-EXPO Olomouc. Zajímavý program na tento den chystá i Hrad Šternberk. Součástí všech prohlídek hradu bude tiskařská dílna s programem Knihtisk z výšky. Návštěvníci se tak zábavnou formou seznámí s historií a technikou tisku a také budou mít příležitost natisknout si vlastní upomínkovou kartu. Pokud zůstáváte v Olomouci a máte aktivní děti, tak je můžete vzít ve 14:00 do Divadla na cucky, kde je čeká dílna zaměřená na divadelní sporty. Kurzovné v rámci akce Malí v zajetí improvizace je 70 korun. S dětmi můžete zajít také do Divadla na Šantovce, kde startuje Festival pohádek. Po celý říjen na vás čekají čtyři pohádkové neděle a hned na úvod se od 15:00 těšte na Písničkování s Majdou a Petrem. Vstupné je 119 korun a lístky seženete tady. Pokračuje také Podzimní festival duchovní hudby, který tentokrát od 19:00 nabídne průřez duchovní sborovou tvorbou od baroka po současnost. To vše v podání Českého filharmonického sboru Brno v kostele svaté Kateřiny. A od 19:00 se ve Sportovní hale UP uskuteční historicky první futsalové utkání v Olomouci, které odehraje tým SK UP Olomouc proti týmu FC Baník Ostrava. Kromě utkání se můžete těšit i na doprovodný přestávkový program.

Užijte si víkend!