Reklama

Neděle 24. ledna 2021, svátek má Milena, venku je 0.8 °C

Tipy na víkend: první lyžovačka, Psi malých ras, vánoční procházka a adventní prohlídky města i Trojice

Tipy a názory

18.12.2020

Lenka Šimková

Před námi je už čtvrtý adventní víkend. Čas neúprosně letí a do Vánoc zbývá už jen pár dnů. Nastává tedy čas připravit a zabalit všechny dárky, dokončit vánoční úklid, upéct poslední cukroví... a co si taky trošku odpočinout? Od dnešního dne sice opět platí přísnější vládní opatření a řada míst tak musí zavřít své brány návštěvníkům, i tak vám ale trošku poradíme, jak se můžete odreagovat a načerpat energii na nadcházející svátky. ;-)

Ze začátku pro vás máme jedno drobné upozornění. Od dnešního dne dojde k mimořádnému omezení provozu některých linek Dopravního podniku města Olomouce, a to jak z důvodu blížících se vánočních svátků a prázdnin, ale také kvůli vládním opatřením, která opět zahrnují noční zákaz vycházení. Mimořádné omezení se tak dotkne nočních linek, od pondělí pak Dopravní podnik přejde do klasického vánočního provozu. Na konkrétní změny se můžete podívat tady.

Také se už nemůžete dočkat první lyžovačky? Vláda sice povolila skiareálům otevřít v pátek 18. prosince, na řadě míst ale stále nejsou vhodné sněhové podmínky pro zahájení sezony. Někteří provozovatelé středisek se zasněžováním vyčkávají na mrazivější počasí, na některých místech se však vleky rozjedou už dnes. Nejblíže to budete mít do Hrubé Vody, ale zajet si můžete i do Jeseníků. Opět jsme aktualizovali náš přehled sjezdovek a v něm se dozvíte, které areály v okolí Olomouce o tomto víkendu zahájí sezonu. A připomínáme také, že na horách se zatím nebude možné ubytovat, občerstvení si zakoupíte jen u výdejových okének. Zároveň je také třeba počítat s koridory usměrňujícími počet osob u pokladen i ve frontách na vlek a nezapomeňte na nějakou ochranu dýchacích cest.

Pokud se na lyže ještě necítíte, nebo vyčkáváte na lepší sněhové podmínky, tak se můžete s dětmi vydat třeba na vánoční procházku ve Sluňákově. Na cestu si nezapomeňte teplé oblečení a dobrou náladu, ale vzít můžete i nějakou tu dobrotu pro zvířátka. Na místě vás bude čekat osvětlená výzdoba oken Sluňákova, kde najdete i instrukce k procházce, a také vánoční poselství ukrytá v hliněných pecích.

A na vánoční program se můžete těšit i přímo v centru Olomouce. Vánoční trhy ve městě zůstávají v provozu, pouze s tím, že si na nich nekoupíte punč ani jiný alkohol k přímé konzumaci. Lahvinky s medovinou, kterou můžete věnovat jako dárek, malované perníčky či foukané baňky a různé další stánky zde pořád najdete. Navštívit můžete také vyhlídkové ruské kolo na Tržnici nebo dětský kolotoč u Arionovy kašny.

Těšit se můžete také na nedělní mimořádné adventní prohlídky Olomouce. Zajímá vás, kde ve městě narazíte na sv. Barboru, sv. Mikuláše, Sedm čertů, Zlatého anděla nebo betlémskou hvězdu? A jaký byl olomoucký advent Wolfganga Amadea Mozarta, císaře Františka Josefa I. a Vánoce u Primavesiů? Zarezervujte si prohlídku! Prohlídky se uskuteční od 13:30 za každého počasí a rezervaci proveďte na emailu tomas.kryl@email.cz. Vstupné je 90 korun, pro děti 6–14 let 50 korun. Kromě prohlídek adventní Olomouce připravilo Informační centrum pro zájemce také nabídku prohlídek vánočně nazdobené kaple Sloupu Nejsvětější Trojice. Vstup na tyto prohlídky je zdarma. 

A o program na nedělní večer se postará Divadlo na cucky, které chystá od 20 hodin livestream nově vznikajícího představení Psi malých ras. To je vytvořeno speciálně a pouze pro formát přímého přenosu a podrobné informace o projektu se dočtete tady →

A hlavně nezapomeňte, že je čtvrtá adventní neděle, tak si doma zapalte poslední svíčku a těšte se na Štědrý den. ;-)

Krásný předvánoční víkend!