Reklama

Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata, venku je 13.9 °C

Tipy na víkend: Dny evropského dědictví, Řeka má duši, Houby v pevnosti, Den pro rodinu i tematické běhy

Tipy a názory

9.9.2022

Lenka Šťastná

Pracovní týden je u konce a před námi je zasloužené volno. Víkend je tentokrát opravdu nabitý akcemi a téměř praská ve švech! Na své si tentokrát zaručeně přijde každý, stačí si jen vybrat z pestré nabídky víkendových akcí.. ;)

Pátek

celý den / Dny evropského dědictví 2022 / Olomouc
13:00 / Oživ centrum Olomouc IV. / Olomouc
17:00 / Podvečerní posezení s pianem / Art Rubikon
18:00 / Vlna / Cafe Delux
19:00 / Harafica & MFO / Reduta
19:30 / Řeka má duši / Olodvorek
20:00 / Revizor / Horní náměstí
20:00 / Letní kino: Pátrání po Sugar Manovi / Telegraph

Pátek - Sobota - Neděle

Během víkendu se můžete těšit na hlavní program Dnů evropského dědictví. V rámci nich bude už od pátečních 13 hodin probíhat festival Oživ centrum Olomouc, který nabídne dva dny plné hudby, divadelních představení, design market, farmářské trhy a mnoho dalšího.

Večer se pak v Redutě koná od 19 hodin speciální koncert cimbálové muziky Harafica a Moravské filharmonie Olomouc. Autorský projekt uměleckého vedoucího a cimbalisty Petra Gablase je inspirován lidovou poezií i významnými hudebními skladateli, kteří ve své tvorbě vycházeli z lidové hudby, jako například Leoš Janáček, Béla Bartók a další. Přijďte si vychutnat spojení toho nejlepšího ze Slovácka s orchestrem Moravské filharmonie. ;)

Přímo na Horním náměstí uvidíte od 20 hodin komedii Revizor z repertoáru Moravského divadla. Tu režírovala Jana Paulová a jak sama tvrdí, celé dílo odruštila a dívá se na něj současnýma očima. Vstup na představení je zdarma v rámci Dnů evropského dědictví.

V pátek a v sobotu proběhne už sedmý ročník olomouckého festivalu Řeka má duši. Tentokrát nese podtitul "Suchou nohou na Olodvorku", který napovídá, že kulturní program letos nebude probíhat tradičně na vodě. Zahájení dvoudenního festivalu proběhne v pátek v 19:30 na Olodvorku vystoupením písničkářů Tonyho Jocha a Karla Macálka a na pestrý program se můžete těšit i o den později.

Sobota

celý den / Dny evropského dědictví 2022 / Olomouc
07:00 / Selské trhy / Tržnice
09:00 / Houby v pevnosti / Pevnost poznání
10:00 / Dny evropského dědictví na zámku / zámek Čechy pod Kosířem
10:00 / Prodej nebo vyměň / Cafe Delux
10:00 / Oživ centrum Olomouc IV. / Olomouc
12:00 / Jak chutná Lošov / hřiště SK, Lošov
13:00 / Máčené papíry / Art Rubikon
13:00 / Běh pro útulky / Výstaviště Flora
16:00 / SK Sigma Olomouc vs. FC Viktoria Plzeň / Andrův stadion
16:00 / Řeka má duši / Olodvorek
19:00 / Mufloni v akci aneb ze života na památkách / zámek Čechy pod Kosířem
20:00 / Gerry Jablonski Band (GB) / Bounty Rock Cafe

Pátek - Sobota - Neděle

V sobotu i v neděli můžete v rámci Dnů evropského dědictví navštívit nepřeberné množství otevřených památek, z nichž některé se veřejnosti téměř nikdy neotevírají. Navštívit můžete také dny otevřených dveří v depozitáři Vědecké knihovny v Hejčíně, v 10 hodin začínají prohlídky kina Metropol a od 13 hodin se můžete těšit i na prohlídku Divadla Tramtarie. Na Horním náměstí bude od dopoledních 10 hodin pokračovat festival Oživ centrum a Tramtarie sehraje na Horním náměstí v 10 a ve 14 hodin dvě ze svých pohádek.

Na zajímavý víkendový program láká také Pevnost poznání, která představí rozmanitý svět hub. Návštěvníci se podívají na houby pod mikroskopem, zkusí vyřešit mykologické šifry, prohlédnou si herbarizované plodnice nebo pomohou vytvořit jedinečný atlas hub. Akce pro celou rodinu je zdarma v rámci běžného vstupného do jednotlivých expozic science centra. 

Jestli patříte k milovníkům dobrého jídla, tak můžete od 12:00 navštívit food festival Jak chutná Lošov, kde vás čekají dobroty od výrobců a restaurací z okolí, zábava pro děti i dospělé, muzika. Ochutnat tak můžete třeba speciality z restaurací z Velké Bystřice, Svatého Kopečka, Mrskles či Lošova, pivní speciály z velkobystřických minipivovarů, trubičky ze Samotišek, kávu z lošovské pražírny a řadu dalších dobrot.

Na Výstavišti Flora si od 13 hodin můžete trošku protáhnout tělo a přitom přispět na dobrou věc. Koná se zde první ročník Běhu pro útulky, jehož smyslem je přijít se proběhnout, projít v pohodovém tempu se svými kamarády, dětmi, psy a společně pomoct útulkům.

Fanoušci olomoucké Sigmy by si pak neměli nechat ujít domácí zápas, ve kterém fotbalisté na Andrově stadionu vyzvou Viktorii Plzeň. Začátek zápasu je v 16 hodin.

Hudební program druhého dne festivalu Řeka má duši uvede v 16 hodin zpěvačka a kytaristka Marie Tichá a následně vystoupí LinaKaro & doprovod, Evah & band, Sugar & Spice Holding company a festival uzavře DJ Pauser. Během dne nebudou chybět degustace a gastro speciality, návštěvníci se mohou těšit na Divokého Lososa, jídlo z Long Story Short, kávy a delikatesy z Bistré krávy i tvarůžkové speciality. V rámci degustací přijede vinař z jižní Moravy – Čevelovic sklep, milovníci whisky se mohou těšit na barmany z The Black Stuff Irish Pub.

Neděle

celý den / Dny evropského dědictví 2022 / Olomouc
09:00 / Houby v pevnosti / Pevnost poznání
09:30 / Den pro rodinu / Smetanovy sady
10:00 / Pohádka z pouti / Divadlo na Šantovce
14:00 / Signál III: Komentovaná prohlídka / Telegraph
15:00 / Pianothéka v Šantovce / Galerie Šantovka
16:00 / Promenádní koncerty / Smetanovy sady
16:30 a 19:00 / Na kus řeči s Petrem Nárožným / Galerie Anděl
19:00 / Nedotknutelní / Moravské divadlo

Pátek - Sobota - Neděle

V neděli máte poslední šanci zajít na některou ze zajímavých akcí v rámci Dnů evropského dědictví. Zároveň máte poslední možnost navštívit rozmanitý svět hub a s ním spojený pestrý program v Pevnosti poznání.

Pořádně živo bude v neděli ve Smetanových sadech, kde se bude konat Den pro rodinu vlastní i náhradní. Pro všechny účastníky akce bude připraven jedinečný zábavný i poučný program. Chybět nebude vystoupení zpěvačky Anny Julie Slováčkové, zábavnou show pro děti přinese olomoucké divadlo Tramtarie, o napětí spojené s vědou se postarají vědci z Pevnosti poznání se svými pokusy a další doprovodný program nabídnou Rodinné pasy. Od 12 hodin se pak ve Smetanových sadech a přilehlém okolí poběží charitativní Běh pro paměť národa, jehož hlavním cílem je získat finanční částku na podporu jedné z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. 

V neděli odpoledne si můžete vychutnat trochu muziky. Od 15 hodin se v Galerii Šantovka uskuteční populární Pianothéka - vystoupení Richarda Pogody (klavír) a Miroslava Švihálka (saxofon). Během dvou hodin se tak můžete zaposlouchat do tří písničkových sad a vstup je samozřejmě zdarma.

Zároveň od 16 hodin ve Smetanových sadech v altánku proběhne letošní poslední promenádní koncert, na kterém vystoupí Mladá krev ZUŠ Žerotín.

Večer můžete zajít třeba do Moravského divadla, které na 19 hodin chystá adaptaci francouzského filmového hitu Nedotknutelní. Film z roku 2011 vypráví příběh ochrnutého aristokrata Philippa a jeho nového opatrovníka Drisse, živelného mladíka z chudého předměstí. Vstupenky na nedělní večer ještě jsou a koupíte je online nebo v pokladně divadla.

Přejeme hezký víkend!