Reklama

Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška, venku je 6.7 °C

Světoznámá Sugar, Liška Bystrouška i příběh Elišky Junkové. Moravské divadlo chystá v nové sezoně deset premiér i novou scénu

Kultura

30.8.2023

Autor: red

Moravské divadlo připravuje v nadcházející sezoně 2023/2024 celkem deset premiérových titulů, na nichž se budou podílet přední čeští tvůrci. Na režisérskou židli usedne např. Janka Ryšánek Schmiedtová, Petr Erbes a Boris Jedinák, Miroslav Krobot a choreografka Hana Litterová se skladatelkou a hudebnicí Zuzanou Lapčíkovou. Na repertoáru se objeví nestárnoucí klasické tituly spolu s českými a světovými premiérami. Ateliér MDO rozšíří vzdělávací aktivity pro děti a bude pokračovat v kurzech týkajících se specifických dovedností spojených s divadlem. V pokladně divadla nebo online je stále možné zakoupit cenově výhodné abonmá v 15 skupinách, vč. dětského pohádkového předplatného nebo exkluzivní skupiny.

Foto: archiv MDO

V sezoně 2023/2024 chystá Moravské divadlo celkem 10 nových titulů, z toho v české premiéře uvede činohru Jmenuji se Ašer Lev a operu Ad Matrem, a ve světové premiéře balet Želary a hudební komedii ELA! "Těší mě, že našim divákům přineseme zcela nové zážitky, ale že potěšíme i milovníky klasiky, jako je Brouk v hlavě nebo Prodaná nevěsta. A doufám, že tato sezona bude minimálně stejně tak úspěšná, jako byla ta minulá," uvedl David Gerneš, ředitel Moravského divadla, s tím, že návštěvnost za sezonu 2022/2023 se dostala na předcovidová čísla.

Zásadní novinkou je rozšíření scény o další prostor. "Vzhledem ke zrušení Divadla na Šantovce, kde jsme hráli komornější inscenace, jsme museli hledat náhradu. Myslím, že skvělou alternativou je navázání spolupráce s Červeným kostelem, kde budeme uvádět soudní drama Teror a v budoucnu bychom tu rádi pořádali speciální koncerty. Zároveň stále hledáme vhodnou scénu pro uvádění dnes již kultovních inscenací Královny a Když se zhasne," sdělil Gerneš. Novinkou v programu se stane pravidelná Talk show Davida Hrbka. "Do premiérového dílu, který se uskuteční v říjnu, si moderátor pozval divadelního a filmového herce a držitele Českého lva Hynka Čermáka," dodal Gerneš.

Novou sezonu oficiálně odstartuje Slavnostní zahájení 10. září, kde budou oceněny umělecké výkony sezony předešlé, divácky oblíbené inscenace, bude vyhlášen nový emeritní člen a bude předána Cena primátora a Cena ředitele Moravského divadla. "Letos má tento galavečer ještě další rozměr. Rozhodli jsme se ho spojit s podporou iniciativy Otevřeme zahradu a věnovat část výtěžku z prodeje vstupenek na vybudování odpočinkového místa pro klienty Hospice na Svatém Kopečku," uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš. "Divadlo je uměleckou formou, která propojuje lidi a vyvolává silné emoce. Naše výzva spočívá v tom, abychom tyto emoce a energii přenesli do reálného světa a pomohli těm, kteří to potřebují. Zahradu pro hospic bychom rádi otevřeli jako místo klidu a odpočinku, které umožní pacientům strávit čas s rodinou a přáteli v příjemném prostředí i na sklonku života," dodala předsedkyně organizace Dobré místo pro život Věra Zukalová.

Foto: Vladimír Kiva Novotný

Soubor činohry představí pět nových titulů. První, a to rovnou českou, premiérou bude inscenace Jmenuji se Ašer Lev od amerického autora židovského původu Chaima Potoka odehrávající se v New Yorku v 50. letech 20. století. "Zdánlivě obyčejný příběh o dospívání talentovaného žida, který se stane umělcem, přestože to znamená rozchod s rodinou a komunitou, v níž vyrůstal, je nesmírně sugestivní výpovědí o základním smyslu umění, o potřebě tvořit skutečné hodnoty, o židovském náboženství a o velmi zvláštním střetu židovství s křesťanstvím. V titulní roli se představí Marek Pešl," prozradil šéf činohry Roman Vencl a dodal, že režie se ujme jeden z nejvýraznějších režijních talentů nastupující mladé generace Adam Steinbauer.

Situace klasického milostného trojúhelníku se bude řešit v komedii Donalda Churchilla Natěrač, jejíž režie se zhostí Jana Paulová, která se v roli milenky Jane po boku natěrače Pavla Zedníčka objevovala dlouhých 22 let v divadle Kalich. Tentokrát se představí v roli režisérky a do Moravského divadla se tak vrátí po třech letech.

Po dvou letech nastuduje s olomouckou činohrou svou druhou inscenaci, Těsnohlídkovu Lišku Bystroušku, také režisér Miroslav Krobot, který pro ni se svým stálým tvůrčím partnerem Lubomírem Smékalem vytvořil vlastní dramatizaci. V titulní roli se diváci mohou těšit na Kristínu Herz v alternaci s Danielou Klevetovou, která si na tuto inscenaci "odběhne" z mateřské dovolené.

Snad nejslavnější fraškou divadelní historie, jednou z nejhranějších francouzských komedií všech dob s divácky nejoblíbenější dvojrolí, je Brouk v hlavě z pera komediální legendy Georgese Feydeaua. Inscenace se režijně ujme, olomouckému publiku dobře známá, Janka Ryšánek Schmiedtová. V dvojroli Viktora Champsboisy a Boutona se představí Lukáš Červenka.

Hudební komedie ELA! inspirovaná životem a závodní kariérou první dámy automobilového sportu, jedné z nejslavnějších olomouckých rodaček Elišky Junkové, vznikala na míru přímo souboru činohry a bude se tak jednat o světovou divadelní premiéru. Zásadní body Eliščiny biografie zmapoval ve svém autorském textu Tomáš Syrovátka, který byl dlouhá léta dramaturgem libereckého divadla F. X. Šaldy, a doplnil jej o řadu původních autorských písní. Titulní role se zhostí Natálie Tichánková.

Jana Paulová coby režisérka nastudovala s Moravským divadlem již inscenaci Revizor. Ta se v nové sezoně dočká derniéry.

Foto: Daniel Schulz

Hlavní, a světovou, premiérou baletního souboru bude v únoru 2024 taneční drama Želary. Příběh o zvláštním vztahu ze strachu, z obav a nedůvěry, ale i lásky tmelené společným úsilím přežít v zapadlé horské vesnici za 2. světové války, je volně inspirovaný stejnojmenným povídkovým souborem Květy Legátové. "Je mi velkou ctí v Olomouci přivítat Zuzanu Lapčíkovou, která speciálně pro naše divadlo zkomponuje hudbu a postará se o zpěv a hru na cimbál, a Hanu Litterovou, která pro náš baletní soubor vytvoří zcela novou choreografii," uvedl šéf baletu Jan Fousek.

Soubor baletu uvede během festivalu Divadelní Flora ještě další premiérový projekt. Pro komornější prostor právě rekonstruovaného Kina Central a pro zájezdovou variantu vytvoří choreograf Štěpán Pechař z DEKKADANCERS a italská choreografka Roberta Ferrara taneční inscenaci na téma svoboda. Soubor se bude mj. podílet i na dvou operních premiérách a zaměří se na reprízovost svých stávajících titulů.

Soubor opery a operety se od letošní sezony rozrostl o nové sólisty. Stávající sestavu doplnila mezzosopranistka Anna Moriová, barytonista Daniel Kfelíř a tenorista Raman Hasymau. Vedení souboru opery a operety ani v nadcházející sezoně nehodlá polevit ze spoluprací se zajímavými tvůrci. "V listopadu vám představíme inscenaci Ad Matrem s podtitulem Opera o hledání malého chlapce v režii Borise Jedináka a Petra Erbese z Divadla Na zábradlí. Za tajemným názvem se skrývají hudební díla Henryka Góreckého, jednoho z nejslavnějších polských skladatelů 20. století. Na jeho hudbu režiséři vytvořili autorskou inscenaci o strachu matky ze ztráty dítěte," uvedla o olomoucké a zároveň české operní premiéře dramaturgyně souboru Vilma Bořkovec.

Dvě nejslavnější a nejpůsobivější opery italského veristického období Sedlák kavalír a Komedianti, jež s olomouckou operou nastuduje Veronika Kos Loulová, k sobě poutá živočišně dramatický děj a strhující hudební pojetí. Premiéra příběhu o lásce, nevěře a vraždě se uskuteční před Vánoci.

Premiéry sezony 2023/2024

6. 10. 2023 Jmenuji se Ašer Lev
3. 11. 2023 Ad Matrem
24. 11. 2023 Natěrač
15. 12. 2023 Sedlák kavalír / Komedianti
19. 1. 2024 Liška Bystrouška
16. 2. 2024 Želary
15. 3. 2024 Brouk v hlavě
12. 4. 2024 Sugar
3. 5. 2024 ELA!
7. 6. 2024 Prodaná nevěsta

Milovníky muzikálů potěší uvedení světoznámého hitu Sugar, který se do Moravského divadla vrátí po deseti letech. Muzikál, který vznikl podle scénáře k legendárnímu filmu Někdo to rád horké s Jackem Lemmonem, Tonym Curtisem a Marilyn Monroe, bude režírovat Dominik Beneš.

V rámci Roku české hudby a na počest dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany zakončí sezonu Prodaná nevěsta v režii Janky Ryšánek Schmiedtové. Režisérka dlouhodobě zkoumající českou klasiku odvypráví operu s úctou a láskou skrze vzpomínky legendární operní divy Emy Destinnové. I přesto však inscenace zůstane věrná slovu i hudbě Karla Sabiny a Bedřicha Smetany. "V rámci Roku české hudby chystáme řadu speciálních koncertů, například ve Vile Primavesi. Na začátku nové sezony, hned 8. září, vystoupíme společně s Moravskou filharmonií a baletním souborem na slavnostním koncertu Dialog v melodiích při příležitosti Dnů evropského dědictví," doplnila Bořkovec.

Ateliér MDO, vzdělávací platforma, která se divadlo snaží přiblížit všem věkovým kategoriím, bude v nové sezoně pokračovat v pořádání kurzů týkajících se specifických dovedností spojených s divadlem. "Zájemci se mohou těšit třeba na kurz rétoriky nebo kurz maskérský a vlásenkářský. Zařadíme znovu i workshopy, které měly úspěch loni. Rozšíříme nabídku pro děti. Chystáme interaktivní rodinný program Odpoledne s divadlem," zmínila některé aktivity vedoucí Ateliéru MDO Petra Slezáčková. Ateliér bude nadále realizovat dramaturgické úvody, besedy s tvůrci, otevřené zkoušky apod. Poslední novinkou, kterou vypustil těsně před prázdninami, je audiowalk Po stopách divadla, který občanům Olomouce nebo turistům přiblíží město z jiné stránky, než jsou zvyklí.

Vzhledem k růstu všech nákladů Moravské divadlo od září navýšilo cenu vstupného o 5 %.
Cenově nejvýhodnější zůstává nadále abonmá. Diváci mohou vybírat z 15 předplatitelských skupin. Premiérová skupina P má v ceně abonmá zahrnuto deset premiérových představení, všechny ostatní klasické skupiny uvidí jako vždy jedenáct titulů ve vybraných dnech. Pro nejmenší je k dispozici dětské pohádkové předplatné se sedmi pečlivě vybranými pohádkami hostujících souborů, které jsou k vidění v neděli v dopoledních a odpoledních hodinách. Skupina E nabízí šest exkluzivních titulů s nejlepšími místy v hledišti.